Italija se pridružuje SAD u izlasku iz SZO: Hrabar potez za nacionalni suverenitet i zdravstvene slobode
U potezu koji je izazvao šok u globalnoj zdravstvenoj zajednici, Italija je objavila svoju nameru da se povuče iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO), prateći Sjedinjene Države. Odluka, koju je predvodio zamenik italijanskog premijera Mateo Salvini, označava značajan pomak u globalnom zdravstvenom okruženju i postavlja kritična pitanja o budućnosti međunarodnog upravljanja zdravstvom.
Istorijski prekid globalističke kontrole
Dana 23. januara, Salvini, lider italijanske stranke Lega, objavio je da je predložen zakon o povlačenju Italije iz SZO. Predlog, koji su podneli senator Klaudio Borgi i zamenik Alberto Banjai, nastoji da se ukine zakonodavni dekret iz 1947. koji je Italiju vezao za svetsko zdravstveno telo. Salvinijeva najava usledila je samo nekoliko dana nakon što je nedavno inaugurisani predsednik SAD Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu o zvaničnom povlačenju Sjedinjenih Država iz SZO, što je potez koji je bio u izradi od 2020. godine, ali je to Bajdenova administracija odložila.
Salvinijevo obrazloženje za povlačenje je jasno: Italija, tvrdi on, više ne bi trebalo da bude podložna diktatu „nadnacionalnog centra moći“ koji „dobro finansiraju italijanski poreski obveznici“ i koji je usklađen sa multinacionalnim farmaceutskim interesima. „Italija više ne sme da ima posla sa nadnacionalnim centrom moći – koji bogato finansiraju italijanski poreski obveznici – koji ide ruku pod ruku sa multinacionalnim farmaceutskim kompanijama“, izjavio je Salvini.
Ovaj hrabar stav odražava rastući skepticizam prema ulozi SZO u globalnom upravljanju zdravstvom, posebno u svetlu njenog kontroverznog postupanja sa pandemijom COVID-19. Kritičari su dugo optuživali SZO da je pod prevelikim uticajem Kine i da nije uspela da pozove autoritarne režime na odgovornost za njihovu ulogu u globalnim zdravstvenim krizama.
Stigao im je kraj, više nemaju gde da se sakriju | Nikola Jović | Mario Zna, 314 Uživo
Preusmeravanje sredstava na nacionalne prioritete
Jedan od najubedljivijih argumenata za povlačenje Italije je potencijal da preusmeri 100 miliona evra koje godišnje daje SZO-u ka domaćim zdravstvenim prioritetima. Salvini je predložio korišćenje ovih sredstava za podršku italijanskim pacijentima, bolnicama i lekarima, što je potez koji je dobio podršku istaknutih ličnosti u italijanskoj medicinskoj zajednici.
Mikrobiolog Marija Rita Gismondo, bivša direktorka Laboratorije za kliničku mikrobiologiju, virusologiju i dijagnostiku biohitnih slučajeva u milanskoj bolnici Sako, pohvalila je predlog, navodeći da su motivacije Italije za povlačenje iz SZO „više nego utemeljene i apsolutno konkretne“.
Međutim, nisu svi pristali na odluku. Elena Kataneo, međunarodno poznata naučnica i doživotna senatorka, kritikovala je inicijativu kao „naučni nacionalizam, najsigurniji recept za rušenje i put ka neznanju i sujeverju“. Elenino protivljenje naglašava duboku podelu između onih koji SZO vide kao suštinski stub globalne zdravstvene saradnje i onih koji je vide kao naduvanu birokratiju koja daje prioritet interesima multinacionalnih korporacija u odnosu na potrebe pojedinačnih nacija.
UDARNO: Uklonjen znak USAID-a sa veb stranice Narodne skupštine Srbije! 🇷🇸🔥
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI pic.twitter.com/WiKgKu1vfC
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 7, 2025
Globalna promena moći u upravljanju zdravstvom
Povlačenje i SAD i potencijalno Italije iz SZO izazvalo je zabrinutost zbog potencijalnog vakuuma liderstva u međunarodnom upravljanju zdravstvom. Kritičari upozoravaju da bi taj potez mogao da ohrabri Kinu da proširi svoj uticaj u globalnom zdravstvenom prostoru, dodatno konsolidujući svoju moć na svetskoj sceni.
Lorens Gostin, profesor globalnog zdravstvenog prava na Univerzitetu Džordž Vašington, opisao je povlačenje SAD kao „kataklizmičnu predsedničku odluku“, osećanje koje se verovatno proteže i na izlazak Italije. Sama SZO je izrazila žaljenje zbog odluka, navodeći: „Nadamo se da će Sjedinjene Države ponovo razmotriti i radujemo se uključivanju u konstruktivan dijalog kako bismo održali partnerstvo između SAD i SZO za dobrobit zdravlja i blagostanja miliona ljudi širom sveta.
Ipak, za predlagače zakona, povlačenje predstavlja priliku da se nacionalnim interesima da prioritet i ospori dominacija neizabranih nadnacionalnih tela. Salvinijev naglasak na preusmeravanju sredstava na italijansku zdravstvenu zaštitu naglašava širi trend ka povratku suvereniteta i osiguravanju da se novac poreskih obveznika koristi za direktnu korist građana.
Nova era zdravstvenog suvereniteta
Odluke SAD i Italije da napuste SZO signaliziraju seizmičku promenu u globalnoj zdravstvenoj politici. Decenijama je SZO služila kao kamen temeljac međunarodne zdravstvene saradnje, ali je njen kredibilitet poslednjih godina sve više doveden u pitanje. Pandemija COVID-19 razotkrila je očigledne nedostatke u sposobnosti organizacije da reaguje na globalne zdravstvene krize, od njenog odloženog proglašenja pandemije do njenog uočenog poštovanja prema Kini.
Dok SAD i Italija idu novim kursom, globalna zdravstvena zajednica se suočava sa kritičnom prekretnicom. Da li će i druge nacije slediti njihov primer, dajući prioritet nacionalnom suverenitetu nad multilateralnom saradnjom? Ili će se SZO prilagoditi da odgovori na zabrinutost svojih kritičara i povrati poverenje svojih država članica?
Jedno je sigurno: odluke SAD i Italije da se povuku iz SZO predstavljaju prekretnicu u borbi za zdravstvenu slobodu i nacionalni suverenitet. U eri rastućeg skepticizma prema globalističkim institucijama, ovi potezi odražavaju širi zahtev za odgovornošću, transparentnošću i obnovljenim fokusom na potrebe pojedinačnih nacija.
Kao što je Salvini prikladno rekao, „Hajde da iskoristimo 100 miliona za italijanske lekare i bolnice, a ne za prijatelje multinacionalnih kompanija!“ Ovo osećanje dele milioni koji veruju da je došlo vreme da povrate kontrolu nad svojim zdravljem i budućnošću. Svet će gledati kako ovaj hrabar stav oblikuje budućnost globalnog upravljanja zdravstvom.