ITALIJANSKI NAUČNICI STVARAJU PRVOG LETEĆEG HUMANOIDNOG ROBOTA(VIDEO)
Istraživači na Italijanskom institutu za tehnologiju (IIT) nedavno su istraživali fascinantnu ideju, stvaranje humanoidnih robota koji mogu da lete. Međutim, za efikasnu kontrolu kretanja letećih robota, objekata ili vozila, istraživačima su potrebni sistemi koji mogu pouzdano proceniti intenzitet aerostatičnog potiska koji proizvode propeleri, koji im omogućavaju kretanje kroz vazduh.
Kako je sile potiska teško direktno izmeriti, one se obično procenjuju na osnovu podataka prikupljenih od strane senzora na brodu. Tim u IIT-u je nedavno predstavio novi okvir koji može proceniti intenzitet potiska letećih višetelesnih sistema koji nisu opremljeni senzorima za merenje potiska. Ovaj okvir, predstavljen u radu objavljenom u IEEE Robotics and Automation Letters, mogao bi im na kraju pomoći da ostvare svoj zamišljeni leteći humanoidni robot.
„Naše rane ideje o izradi letećeg humanoidnog robota pojavile su se oko 2016. godine“, rekao je za TechXplore Daniele Pucci, šef laboratorije za veštačku i mehaničku inteligenciju koja je sprovela ovu studiju.
Glavna svrha je bila osmisliti robote koji bi mogli delovati u scenarijima sličnim katastrofama, gde postoje preživeli za spašavanje unutar delimično uništenih zgrada, a do ovih zgrada je teško doći zbog potencijalnih poplava i požara oko njih.
“Jednom kada im se omogući letenje, humanoidni roboti mogu leteti od jedne zgrade do druge izbegavajući krhotine, požar i poplave”, rekao je Pucci. “Nakon sletanja, mogli bi manipulisati objektima kako bi otvorili vrata i zatvorili plinske ventile, ili ušli u zgrade radi unutrašnje kontrole, na primer tražeći preživele u požaru ili prirodnoj katastrofi.”
U početku su Pucci i njegove kolege pokušali da obezbede iCub, poznatog humanoidnog robota stvorenog u IIT-u, sa sposobnošću da balansira svoje telo na tlu, na primer da stoji na jednoj nozi. Kada su to postigli, počeli su raditi na proširenju robotovih lokomotornih veština, kako bi mogao i leteti i kretati se u vazduhu. Tim naziva područje istraživanja na koje su se fokusirali kao “vazdušna humanoidna robotika.”
“Prema našim saznanjima, napravili smo prvi rad o letećim humanoidnim robotima”, rekao je Pucci.
Taj rad je očito testirao kontrolere leta samo u simulacijskim okruženjima, ali sa obzirom na obećavajuće rezultate, krenuli smo na put dizajniranja iRonCub-a, prvog humanoidnog robota na mlazni pogon predstavljenog u našem najnovijem radu.