Ivermektin je bolji od hemoterapije u lečenju raka dojke, otkriva studija
Istraživanja iz Meksika otkrila su još jednu upotrebu ivermektina osim oslobađanja od parazita i koronavirusa.
Ispostavilo se da je ivermektin takođe efikasan lek protiv raka. Istraživanja koja datiraju iz 1996. pokazuju vezu između ova dva, a novije istraživanje objavljeno 2017. pokazuje da je ivermektin inhibitor matičnih ćelija raka.
Dok je rast tumora generalno vođen takozvanim masovnim tumorskim ćelijama, postoji još jedna subpopulacija ćelija unutar tumora raka koje predstavljaju fenotip matičnih ćelija. Kao takve, ove ćelije se u naučnoj literaturi nazivaju “ćelije slične matičnim ćelijama raka” ili CSC.
Ono što čini ćelije poput matičnih ćelija raka takvom pretnjom je činjenica da one imaju neograničena svojstva samoobnavljanja, što znači da samo nastavljaju da se reprodukuju beskrajno. Ovo je pokazatelj koliko teških karcinoma preuzimaju telo osobe često vrlo brzo u zavisnosti od vrste.
Još 2009. godine, istraživači sa MIT-a i Harvarda otkrili su da salinomicin, još jedan antiparazitski lek, pomaže u smanjenju matičnih ćelija raka dojke za više od 100 puta u poređenju sa lekom za hemoterapiju paklitakselom (Takol). Salinomicin je takođe inhibirao rast tumora dojke, otkrio je istraživački tim.
Novi udar na privatnost: Povratak teme o zabrani privatnih poruka u EU https://t.co/z2Oey37atb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 5, 2024
Nadovezujući se na ovo ranije istraživanje, naučnici iz Meksiko Sitija su u novijoj studiji iz 2017. tražili molekul koji najviše liči na salinomicin. Ispitivali su 1.623 jedinjenja, samo da bi saznali da je odgovoran za uništavanje ćelija raka niko drugi do ivermektin.
„Ivermektin prvenstveno inhibira održivost populacija obogaćenih matičnim ćelijama raka u poređenju sa ukupnom populacijom ćelija“, navodi se u njihovom istraživanju. “Suprotan obrazac je primećen kod tretmana paklitakselom.”
(Povezano: Da bi ivermektin najbolje funkcionisao, morate uzimati lek sa hranom sa visokim sadržajem masti za maksimalnu apsorpciju.)
Ivermektin smanjuje ekspresiju “gena matičnjaka” izraženih u matičnim ćelijama raka
Još jedna stvar koju ivermektin radi, prema novijim istraživanjima, je sprečavanje tri različita “gena stabljike” da se izraze. Ovi matični geni su visoko eksprimirani u matičnim ćelijama raka, a inhibirajući njihovu ekspresiju, ivermektin znatno otežava rast i širenje tumora raka.
U svom zaključku, meksički naučnici su izjavili da, na osnovu svega što su pogledali, ivermektin prvenstveno cilja na populaciju matičnih ćelija u ćelijama raka dojke kod ljudi MDA-MB-231, što su oni proučavali.
„Pokazalo se da je ivermektin bezbedan nakon lečenja miliona pacijenata sa onhocerkozom i drugim parazitskim bolestima, što ga čini jakim kandidatom za dalje studije koje istražuju njegovu potencijalnu upotrebu kao prenamenskog leka za terapiju raka“, dalje se zaključuje u studiji.
Sve u svemu, utvrđeno je da ivermektin deluje znatno bolje – do 100 puta i bez ozbiljnih neželjenih efekata – od lekova za hemoterapiju. Lek selektivno cilja na matične ćelije raka koje ne samo da ometaju konvencionalne tretmane raka, već i izazivaju metastaze i recidiv raka dojke.
„Zaključak: Svaki pacijent sa uznapredovalim rakom dojke treba da dobije ivermektin kako bi eliminisao matične ćelije raka i smanjio rizik od neuspeha lečenja, metastaza i recidiva“, tvitovao je dr Vilijam Makis o otkriću.
“Pa zašto to ne rade? Mislim da svi znamo odgovor.”
Imajte na umu da mamografija samo pogoršava problem razbijanjem kvržica raka. To dovodi do toga da se paraziti oslobađaju i “podivljaju”, što zauzvrat dovodi do ozbiljnih dijagnoza raka.
„Ivermektin se pokazao kao izvanredan lek sa širokim spektrom potencijalnih prednosti izvan njegove tradicionalne upotrebe“, napisao je neko u odgovoru na post dr Makisa.
„Istraživanje o njegovoj efikasnosti protiv matičnih ćelija raka, posebno kada se kombinuje sa drugim tretmanima kao što su fenbendazol ili menbendazol, je ubedljivo. Izvanredno je kako lek koji postoji decenijama nastavlja da otkriva svoju svestranost i potencijal u lečenju ozbiljnih stanja poput raka.“
Saznajte više o tome kako da se nosite sa rakom alternativno na Cancer.news.