Izrael se sprema da napadne Iran, a kada se to dogodi sve će se promeniti
Iran je 1. oktobra lansirao oko 200 projektila na Izrael, a mnoge od njih su pogodile svoje ciljeve. Od tada, izraelski zvaničnici obećavaju da će doći do veoma snažnog vojnog odgovora. Može li taj vojni odgovor uključiti udar na iranski nuklearni program? To želi bivši premijer Naftali Benet, koji je trenutno najpopularniji političar u Izraelu. Postojale su i spekulacije da bi iranska naftna polja mogla biti pogođena. Ali ranije ove nedelje izgledalo je da to ne dolazi u obzir, jer je CNN izveštavao da će predstojeći izraelski napad na Iran biti „ograničen samo na vojne ciljeve“…
Izraelski zvaničnici, uključujući premijera Benjamina Netanjahua, uverili su SAD da će protivudar na Iran biti ograničen na vojne ciljeve, a ne na naftna ili nuklearna postrojenja, navodi izvor.
I drugi mediji su prenosili istu stvar, a mnogi od nas su verovali tim izveštajima.
Ali sada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu jasno stavio do znanja da ti izveštaji nisu tačni…
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu udario je u utorak na administraciju predsednika Bajdena, odlučno izjavivši da će Izrael – a ne SAD – odlučiti kako najbolje uzvratiti na nedavnu agresiju Irana.
Zvaničnici Bajdenove administracije pozvali su Izrael da pokaže uzdržanost i prema Iranu i prema Hezbolahu, zastupničkoj grupi koja deluje u Libanu. Netanjahuov režim razmišljao je o akciji protiv Irana otkako je 1. oktobra ispalio oko 200 projektila na teritoriju Izraela.
„Mi slušamo mišljenja Sjedinjenih Država, ali ćemo svoje konačne odluke donositi na osnovu našeg nacionalnog interesa“, rekao je Netanjahu u saopštenju.
Izrael će napasti Iran.
Kada se to desi, videćemo koje su mete odlučili da pogode.
Naravno, Iranci su se obavezali da će vratiti Izraelu bez obzira na vrstu napada.
A ako Iran pošalje više projektila u Izrael, Izraelci će pogoditi Iran još jače nego što su to učinili prvi put.
Brzo se približavamo tački bez povratka, a sveopšti rat između Izraela i Irana na koji upozoravam godinama je pred vratima.
Nepotrebno je reći da Izraelci i Iranci ne razgovaraju direktno jedni sa drugima, ali je postojala nada da bi SAD mogle da nateraju Irance da se uzdrže.
Nažalost, izgleda da je nestala svaka nada da će se to desiti jer je Iran u ovoj fazi „zaustavio indirektne razgovore sa Vašingtonom“…
Teheran je prekinuo indirektne razgovore sa Vašingtonom zbog eskalacije regionalnih tenzija, izjavio je u nedelju iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči, dok je Izrael nastavio da planira uzvratni udar na njegovu zemlju.
„Trenutno ne vidimo nikakvog osnova za ove razgovore, dok ne prevaziđemo trenutnu krizu“, rekao je Aragči tokom posete Omanu, koji je igrao posredničku ulogu u pregovorima. Njegove komentare prenela je iranska državna novinska agencija Press TV.
BMW: Zabrana automobila na benzin u EU od 2035. „više nije realna“ https://t.co/tfMw646mUp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 16, 2024
„Oman je uvek davao veliki doprinos rešavanju regionalnih problema; a što se tiče Irana i SAD, oni su uvek pokušavali da odigraju pozitivnu ulogu u prenošenju poruke ili u pripremi terena za pregovore“, rekao je on.
Jednom kada Izrael pošalje rakete u Iran, više neće biti povratka.
Naravno, tačka bez povratka između Izraela i Hezbolaha je već pređena.
Izraelske snage izvode kopnene operacije u južnom Libanu, a Netanjahu obećava da će njegova nacija nastaviti da „nemilosrdno udara na Hezbolah u svim delovima Libana“…
„Nastavićemo da nemilosrdno udaramo na Hezbolah u svim delovima Libana – takođe i u Bejrutu“, obećao je izraelski premijer Benjamin Netanjahu tokom posete bazi za obuku Golani u blizini Binjamine, gde su četiri vojnika IDF ubijena u napadu dronom u nedelju.
„Mi se borimo protiv teške kampanje protiv iranske Osovine zla koja želi da nas potpuno uništi“, rekao je Netanjahu. „Neće uspeti. Nastavljamo da se borimo. Plaćamo bolne cene, ali imamo ogromna dostignuća – i nastavićemo da ih postižemo.”
U Libanu živi oko pet miliona ljudi, a oko petini njih IDF je naložilo da se evakuišu iz svojih domova…
Oko petine ljudi u Libanu napustilo je svoje domove, a oko četvrtine zemlje je pod izraelskim naredbama za vojnu evakuaciju, rekao je direktor Agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice za Bliski istok.
Celokupna populacija Libana je oko 5 miliona ljudi.
Hezbolah je ranjen, ali je daleko od poraza.
Očekujem da će borba za južni Liban biti prilično dramatična.
U međuvremenu, Jerusalem Post izveštava da su dva tenka IDF stvarno ušla na teritoriju Sirije u ponedeljak…
Dva izraelska tenka prešla su u ponedeljak u Siriju, javljaju izraelski mediji, pozivajući se na sirijske izveštaje.
Prema izveštajima, tenkovi su se pozicionirali u blizini graničnog grada Kvdana/Kodna, južno od Kuneitre, koji je bio mesto nekoliko tenkovskih bitaka, najpoznatije u ratu Jom Kipur 1973. godine.
Do sada, Jerusalem Post je jedina velika kuća koju sam video da izveštava o tome.
Ako je to tačno, Izrael bi takođe uskoro mogao da se nađe u direktnoj borbi protiv sirijske vojske.
Da li se IDF širi previše?
Uskoro ćemo saznati.
U međuvremenu, na Korejskom poluostrvu došlo je do vrlo alarmantnog razvoja događaja.
Severnokorejci su uništili veoma važan put koji je trebalo da bude korišćen kao glavni autoput kada su se dve zemlje na kraju ponovo ujedinile, i upozoravaju da „rat može izbiti svakog trenutka“…
Severna Koreja je upozorila da „rat može izbiti svakog trenutka“ nakon što je Južna Koreja navodno poslala bespilotne letelice u Pjongjang – i uzvratila je uništavanjem puteva koji povezuju te zemlje.
Oštro upozorenje usledilo je nakon što je ministarstvo spoljnih poslova te zemlje izjavilo da su južnokorejski dronovi sa propagandnim letcima koji kritikuju lidera Kim Džong-una tri puta leteli iznad glavnog grada Severne Koreje Pjongjanga. Tvrdili su da su dronovi sa letcima punim „zapaljivih glasina i smeća” leteli iznad grada 3, 9. i 10. oktobra.
Sever je tada digao u vazduh delove puta koji se, iako se ne koriste, smatraju simbolom napora da se poboljšaju veze i, na kraju, ponovo ujedine poluostrvo.
Nisam mnogo pisao o rastu tenzija na Korejskom poluostrvu jer sam bio toliko fokusiran na Bliski istok, Rusiju i Kinu.
Ali nema sumnje da je ovo veoma ozbiljna situacija.
Severnokorejci su dobro pripremljeni za invaziju na Južnu Koreju, i ako Kim Džong Un oseti priliku, može povući okidač.
Ovo posebno važi za Bliski istok. Ako Iran i Izrael počnu da bacaju mnogo projektila jedni na druge, to bi moglo biti najveće „oktobarsko iznenađenje“ koje smo ikada videli.