Izraelska vojska ubila PET NOVINARA u jasno označenom vozilu
Izraelski rat eskalirao je ove sedmice brutalnim masakrom pet palestinskih novinara u Gazi, označivši novu eskalaciju u sukobu koji je doveo do sistematskog uništavanja ljudskih života i slobode štampe.
Svet je 26. decembra 2024. svedočio o brutalnom napadu u tekućem izraelskom ratu protiv Gaze. Pet palestinskih novinara iz Al-Kuds Today poginulo je kada je izraelski vazdušni napad pogodio njihovo jasno označeno novinarsko vozilo ispred bolnice Al-Avda u centralnoj Gazi. Novinari, Fadi Hasuna, Ibrahim al-Šeik Ali, Mohamed al-Ladah, Faisal Abu al-Kumsan i Ajman al-Džadi, radili su svoj posao, dokumentujući užase sukoba, kada su brutalno ubijeni.
Na spoljašnjosti vozila stajala je reč „press” velikim crvenim slovima, ali to nije odvratilo izraelske snage. Ajman al-Džadi, tragično, poginuo je istog dana kada mu se rodio sin, dodajući novu dimenziju okrutnosti ovoj već potresnoj priči.
Više od 200 novinara su do sada ubile izraelske snage
Divljaštvo ovog napada prevazilazi ubistvo ovih hrabrih pojedinaca; to je još jedan zastrašujući primer izraelskih nemilosrdnih i strateških napora da ućutka štampu. Prema podacima Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), najmanje 141 novinar je ubijen od početka rata. Pažnju je privuklo nekoliko slučajeva visokog profila. Na primer, smrt novinara Al Džazire Ismaila al-Ghoula 31. jula bila je posebno kontroverzna. Izrael je tvrdio da je on bio borac Hamasa, što je naširoko osporavano dokazima da je njegov poslednji poznati vojni čin bio kao 10-godišnje dete.
Otkako je izraelski rat u Gazi počeo pre više od godinu dana, palestinski zvaničnici su saopštili da je preko 200 novinara ubijeno. Ovo sistematsko gađanje novinara je proračunat pokušaj da se uguši istina i teroriše lokalno stanovništvo. Izraelski modus operandi je jasan: eliminisati one koji svedoče o njihovim zločinima.
Kako bi opravdala svoje postupke, izraelska vojska je objavila neosnovanu tvrdnju da su ovi novinari članovi palestinskog islamskog džihada. Nisu pružili nikakve dokaze koji bi potkrepili ovu tvrdnju, uobičajenu taktiku koja se koristila za zaštitu gnusnih dela od preispitivanja. Istina je da su ovi novinari bili tu da izveštavaju o tragediji koja se odigrala u Gazi, da dokumentuju razaranja i teror koji je nanet civilima. Oni su, prema rečima Al-Kuds Today, „obavljali svoju novinarsku i humanitarnu dužnost“.
Poljska preti hapšenjem Netanjahua u Aušvicu: MKS izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera https://t.co/AhWo5QANqq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 23, 2024
Odgovor međunarodne zajednice bio je užasno neadekvatan. Iako su neke nacije i organizacije izrazile zabrinutost, došlo je do neuspeha da se Izrael pozove na odgovornost za svoje zločine. Savet UN za ljudska prava mora da preduzme akciju, a Međunarodnom krivičnom sudu treba dati nadležnost da krivično goni zvaničnike odgovorne za ove zločine.
Masakr novinara u Gazi oštar je podsetnik na katastrofalnu ljudsku cenu ovog sukoba koji je u toku. Ne radi se samo o slobodi štampe; radi se o svetosti ljudskog života i pravu da se živi u miru. Izraelska ratna mašina mora biti zaustavljena pre nego što nanese još besmislene patnje.
Za svakog novinara, svaku majku i svako dete koje postane žrtva ovog besmislenog nasilja, moraju postojati posledice. Sve dok svet ne zauzme stav protiv ovog očiglednog genocida, ovi zločini će se nastaviti.