Izraelske trupe su uživo prenosile ratne zločine i genocidne radnje, otkriva dokumentarac
Medijska mreža Al Jazeera na engleskom jeziku koju finansira Katar nedavno je postavila na Jutjub dokumentarni film koji detaljno opisuje ratne zločine i kršenja ljudskih prava koje su počinile Izraelske odbrambene snage (IDF) u Gazi.
Istražni tim je čak otkrio da je IDF objavila sve svoje nasilne akcije „u realnom vremenu“ od početka izraelske kampanje istrebljenja u enklavi – bilo da se radi o video snimcima ili fotografijama – na Instagramu, Fejsbuku, TikToku i Jutjubu od strane sopstvenih vojnika.
„Živimo u eri tehnologije i ovo je opisano kao prvi genocid u istoriji koji se prenosi uživo“, rekla je palestinska spisateljica Suzan Abulhava za Al Džazirinu istražnu jedinicu (I-Unit).
Novi dokumentarac I-Unit-a istražuje izraelske ratne zločine prvenstveno kroz dokaze koje su dali sami izraelski vojnici. Stručnjak za međunarodno pravo Rodni Dikson, koji je prikazan u filmu, kaže da su video snimci „riznica na koju vrlo retko naiđete – nešto za šta mislim da će tužioci biti srećni”.
Skoro 1,5-časovni video pod nazivom „Istraga ratnih zločina u Gazi“ takođe uključuje informacije koje su prikupili novinari Al Džazire koji rade na nultom terenu. Takođe poseduju snimke izraelskih vojnih dronova. Video snimci pokazuju dokaze IDF-ovog ubistva nenaoružanih civila, bezobzirnog uništavanja, mučenja zatočenika i upotrebe živog štita u Gazi. Prema I-Unit-u, sve to može biti kršenje međunarodnog humanitarnog prava (MHP) i ratni zločini prema Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda (ICC).
Međutim, nije navedeno kako su mediji došli do snimaka sa drona.
Američke vlasti poručuju: Litijum je dobar za Srbiju, pomoći će u borbi sa klimatskim promenama https://t.co/h65kyWUd4I
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 10, 2024
Štaviše, neki od video snimaka pokazuju kako izraelski vojnici koriste eksploziv da sravne stambene zgrade i kuće.
„Činjenica da su uspeli da miniraju ove zgrade eksplozivom pokazuje veoma jasno da ne postoji trenutna pretnja od tih zgrada“, rekao je Čarli Herbert, penzionisani general-major britanske vojske i istraživač za projekat.
Prema Al Džaziri, zapadni novinari su opisali rat u Gazi kao složen i nijansiran, ali objave IDF-a na društvenim mrežama sugerišu da ga smatraju prostim. Stoga su odlučili da istraže ove postove.
„Očekuje se da će morati da posvete značajne resurse geolokaciji – korišćenju satelitskih mapa i drugih izvora za identifikaciju određenih lokacija – i korišćenju softvera za prepoznavanje lica i za skeniranje interneta kako bi se identifikovali vojnici prikazani na fotografijama i video snimcima“, rekao je tim. „Otkriveno je da su vojnici uglavnom postavljali materijal na svoja imena na javno dostupnim platformama i često davali detalje o tome kada i gde su se desili prikazani incidenti.
Tako je I-Unit sastavila bazu podataka sa više od 2.500 naloga na društvenim mrežama, na kojima su postavljeni povezani video snimci i fotografije. Ponašanje prikazano na objavama kretalo se od grubih šala i vojnika koji su prebirali po fiokama ženskog donjeg veša do onoga što se čini da je ubistvo nenaoružanih civila, navela je jedinica.
Gadhan Commando: najrazornija vojna jedinica ID
Prema dokumentarcu, izgleda da je 8219 Combat Engineering Bataljon ili Gadhan Commando imao najistaknutije video snimke objavljene na mreži.
Tvrdila je da je uništila stotine zgrada u gradu Gaza, a zatim napredovala ka jugu pojasa između 28. decembra i 9. juna. U stvari je uništila Khirbet Khuza’a, grad od 13.000 ljudi blizu ograde koja razdvaja Gazu od Izraela.
„Uništili smo celo selo kao osvetu za ono što su učinili kibucu Nir Oz 7/10“, napisao je kapetan Čaj Ro Koen iz čete C bataljona 8219 u objavi na Instagramu 7. januara.
Jedinica I je takođe pogledala video koji je postavio vojnik po imenu Šalom Gilbert, pripadnik 202. padobranskog bataljona, na kojem se vidi kako su snajperisti ubili tri nenaoružana muškarca.
„Samo zato što civil hoda područjem gde se vode borbe ne zabrinjava ih… Ako se u nekom trenutku umešaju u neprijateljstva, da, gube svoj civilni status. Oni mogu biti ciljani. Ali onda morate da pokažete dokaze da vam oni predstavljaju pretnju… To je potencijalno pitanje koje bi MKS želeo da razmotri“, rekao je Dikson.
Ali aktivisti za ljudska prava ne dozvoljavaju da ovo prođe i uveravaju da će to razmotriti MKS.
„Osvetnička retorika koju smo čuli od nekih izraelskih vojnika… je uznemirujuća. Zverstva ne opravdavaju zločine“, rekao je za Al Džaziru Bill Van Esveld, pomoćnik direktora za Bliski istok i severnu Afriku u Human Rights Watch-u.
Dikson je rekao da će MKS tražiti one koji su visoko u komandnom lancu. Dobra stvar je što dokazi koji dolaze direktno od komandanata o naređenjima koja su dali i o tome kako komanduju i kontrolišu trupe bili bi vitalni dokazi.