Izraelski mediji: Zašto je odložena kopnena invazija na Gazu?
U četvrtak je izgledalo kristalno jasno: kontrainvazija IDF-a na Gazu će početi u petak ili subotu.
IDF je dala određene rokove Palestincima da evakuišu severnu Gazu, a rokovi su istekli do petka u podne.
Bubnjevi ka invaziji počeli su još od nedelje do ponedeljka i postajali su sve glasniji, a vazduhoplovstvo je već utrlo put sa nekoliko dana iscrpljujućeg bombardovanja.
Ipak, sada smo stigli do utorka, i ako ništa drugo, znaci (koji bi takođe mogli biti psihološki rat) su da je invazija sve dalje, a da još nije neminovna.
Šta se promenilo?
Čini se da su brojni faktori izazvali odlaganje, ali izvori su rekli za Džeruzalem post da je jedan faktor bio sve veća zabrinutost da Hezbolah čeka trenutak da većina kopnenih snaga ID bude posvećena Gazi kako bi otvorila pun front sa ID na severu.
U ovom narativu, činjenica da se Hezbolah nije angažovao na početku rata u subotu ujutro i da je svoje napade na Izrael držao na prilično niskom pragu ne dokazuje da je odvraćan, već je deo razrađenog lažiranja kako bi se namamio IDF u lažni osećaj sigurnosti, slično onome što je Hamas izveo na jugu.- piše Džeruzalem post
Kao osnova za takve sumnje, izvori bi primetili da izraelska obaveštajna služba i politički ešalon moraju imati novi nivo poniznosti u pogledu svojih procena neprijateljskih namera nakon što su propustili šansu u vezi sa Hamasom na jugu.
Ovo neće sprečiti ID da izvrši invaziju na Gazu, ali je možda izazvalo odlaganje da se bolje provere znakovi u vezi sa namerama Hezbolaha, kao i da se dodatno ojačaju severne snage u slučaju da se desi najgore.
U IDF-u i na političkom nivou se takođe produbljuje priznanje da ID nije uradio ništa slično decenijama i da bi nepsremni juriš, mogao biti velika greška. .
U ovoj perspektivi, kopnena invazija iz Drugog libanskog rata 2006. bila je potpuna zbrka, a vazdušna snaga je bila uspešan delimično uspešna, pri čemu su invazije na Gazu 2008-9 i 2014 bile više simbolične.
Drugim rečima, sa svim brojnim „rundama“ sukoba, ID ne bi trebalo da bude preterano uveren u svoj talenat za izvođenje velikih operacija invazije na kopno.
Strategija protiv Hamasa
Iako bi postizanje strateškog „iznenađenja“ bilo nemoguće s obzirom da je Hamas započeo ovaj rat, ID bi takođe želeo da postigne barem taktičko iznenađenje protiv Hamasa, što zahteva planiranje.
Brojni drugi faktori odlaganja mogli bi da budu pritisak SAD da se izbegnu civilne žrtve, zabrinutost domaćih oko izraelskih talaca u Gazi i davanje više vremena Palestincima da se evakuišu.
Drugi faktor je reakcija SAD i sveta do danas.
Trenutno, Izrael oseća ogromnu podršku i smatra da ima više vremena da radi na suočavanju sa Hamasom.
Jedno pitanje koje se postavlja u ovom trenutku jeste da li najviši IDF i civilni lideri pogrešno gledaju na sat.
Prema Hamasovim brojkama, već nekoliko hiljada Palestinaca je mrtvih i mnogo više ranjenih. 2014. godine, kada je ubijeno 2.000 Palestinaca, najmanje polovina su bili civili uprkos pokušajima IDF-a da izbegne civilne žrtve.
U drugom trenutku kada se ti brojevi povećaju, što će se verovatno desiti kada invazija počne na pravi način, postojaće snažan pritisak SAD i sveta da se invazija zaustavi.
Takođe, Post je iz mnogih izvora potvrdio da još niko nije odlučio šta će biti sa Gazom nakon što ID navodno sruši Hamasovu vlast.
Tek nakon rata znaćemo da li je ovo dodatno vreme potrošeno mudro na izradu pametnijeg i efikasnijeg plana za invaziju i post-invaziju, ili će se na odlaganje gledati kao na gubitak dragocenih dana da se „promeni stvarnost u Gazi“.
NultaTačka/JerusalemPost