Izraelski ministar pozvao na hapšenje novinara i građana koji dele informacije koje štete „nacionalnom moralu“
U trenutku kada je suština slobode govora pod lupom širom sveta, kontroverzni potez izraelskog ministra komunikacija Šlomo Karhija izazvao je duboku zabrinutost među zagovornicima slobode izražavanja i principa demokratskog društva. Karhi je u procesu unapređenja propisa, odobravanja hapšenja pojedinaca i zaplene imovine na osnovu subjektivnog mišljenja da njihova komunikacija podriva „nacionalni moral“ ili pomaže neprijateljskoj propagandi.
Ova predložena pravila, poznata kao „Ograničavanje pomoći neprijatelju putem komunikacije“, izrađena su u koordinaciji sa ministrom za nacionalnu bezbednost Itamarom Ben-Gvirom.
Šire u svom delokrugu, ovi propisi nisu ograničeni na potencijalne dezinformacije ili neprijateljsku retoriku, već se protežu na činjenično tačne izjave i izveštavanje mejnstrim medija, kako domaćih tako i međunarodnih. To bi omogućilo izraelskoj policiji da hapsi izraelske građane, uključujući novinare, zbog deljenja informacija koje su kritične prema Izraelu.
Velika Zamena! NEMAČKE vlasti ubacuju migrante u sela i tako od lokalnog stanovništva prave manjinu https://t.co/7h0NE4Gvqd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 18, 2023
Ovaj potez je u oštroj suprotnosti sa njegovim prvobitno deklarisanim ciljem – obuzdavanjem uticaja Al Džazire u Izraelu.
Izvedeno pod okriljem člana 39 Osnovnog zakona: Vlada, ovi nacrti uredbi eksplicitno karakterišu „pomaganje neprijatelju kroz komunikaciju“ ne samo kao direktnu pomoć protivnicima, već i kao bilo koje širenje informacija koje vlasti vide kao slabljenje društvenog ili vojnog morala Izraela ili to odjekuje neprijateljskom propagandom.
Domet ovih propisa je sveobuhvatan, obuhvata sve oblike audio i vizuelne komunikacije. Ovlašćenja ministra komunikacija su velika; omogućava prekid emitovanja, konfiskaciju opreme za emitovanje, pa čak i fizičko uklanjanje pojedinaca sa određenih lokacija, sve pod subjektivnom zastavom nacionalne bezbednosti.
Sve u svemu, ova dešavanja predstavljaju zabrinjavajući trend ka eroziji novinarske slobode i svetosti slobode govora, sto su ključni stubovi svakog demokratskog establišmenta i neki koji se često potkopavaju u vremenima rata.