Izraelski vojni cenzor zabranjuje izveštavanje o osam konkretnih tema u vezi sa ratom sa Hamasom
Intercept je nedavno dobio dokument koji baca svetlo na strogu politiku cenzure izraelske vojske tokom njenog sukoba sa Hamasom u Gazi. Ovaj dokument je izraelska vojska izdala medijima u okviru operacije pod nazivom „Gvozdeni mačevi“. Postojanje dokumenta i specifična ograničenja koja nameće predstavljaju značajan razvoj u pristupu izraelske vlade kontroli informacija tokom sukoba.
Napisana na engleskom jeziku, direktiva izraelskog glavnog cenzora, brigadirnog generala Kobija Mandelblita, navodi osam konkretnih tema o kojima mediji ne smeju da izveštavaju bez prethodnog odobrenja. Ove teme obuhvataju niz osetljivih tema, uključujući upotrebu i zarobljavanje oružja IDF, detalje o izraelskim taocima u Gazi i informacije u vezi sa sajber napadima i raketnim udarima na strateške ciljeve u Izraelu.
Majkl Omer-Man, stručnjak za izraelske medije i direktor istraživanja Demokratije u arapskom svetu (DAWN), primetio je neobičnu prirodu ove direktive. Memorandum, prema njegovim rečima, predstavlja otklon od opštih i ograničenijih komunikacija koje je istorijski izdavao cenzor.
Ukrajina regrutuje ljude sa Daunovim sindromom za prve linije frontahttps://t.co/Dd4fINQktb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 1, 2024
Ovo otkriće dolazi usred izveštaja o sve većoj cenzuri tokom sukoba koji je u toku. Gui Lurie iz Izraelskog instituta za demokratiju otkrio je da je od početka rata preko 6.500 vesti bilo cenzurisano ili delimično cenzurirano, što je značajan porast u odnosu na period koji je prethodio sukobu. Ovaj trend pojačane cenzure izaziva zabrinutost zbog slobode štampe i pristupa izraelske javnosti nefiltriranim informacijama o sukobu.
Izraelski vojni cenzor, jedinica u okviru Vojnoobaveštajne uprave IDF-a, dugo je igrala ulogu u praćenju i kontroli medijskog izveštavanja o vojnim operacijama. Nedavne akcije su, međutim, intenzivirale debatu o balansu između nacionalne bezbednosti i slobode štampe. Autocenzura koju često praktikuju izraelski novinari, kako je istakao Omer-Man, dodatno komplikuje pitanje, jer odražava širi, prodorniji uticaj cenzora izvan njegovih formalnih direktiva.