Izveštaj: Australijska turistkinja tvrdi da su je ‘Afrikanci’ grupno silovali u Parizu nekoliko dana pre Olimpijskih igara
Policija u Parizu, u Francuskoj, dokumentovala je navodno grupno silovanje u ponedeljak nakon što je neimenovana Australijanka ušla u ćevabdžinicu optužujući pet muškaraca, čiji identitet je navodno ostao nepoznat, da su je napali i silovali tokom noći između subote i nedelje.
Francuski list Figaro objavio je da su meštani zatekli ženu ispred radnje, očigledno „pijanu“, u 5 sati ujutru po lokalnom vremenu. Neimenovani policijski izvori rekli su za novine da je ta žena opisala svoje navodne napadače kao „Afrikance“, ali se borila da komunicira jer je govorila samo engleski. Veruje se da je žena 25-godišnja australijska turistkinja.
Incident je pojačao strah od potencijalnih opasnosti u glavnom gradu Francuske za hiljade međunarodnih turista koji će ove nedelje stići na otvaranje Letnjih olimpijskih igara 2024., koje će zvanično početi u petak. Francuski predsednik Emanuel Makron insistirao je na tome da je Pariz spreman da bude domaćin bezbednog i uspešnog izdanja Igara, ali veliki broj bezbednosnih zabrinutosti izazvao je zabrinutost među organizatorima, kako u vezi sa nasilnim uličnim kriminalom, tako i sa političkim kriminalom kao što su pretnje smrću izraelskom olimpijskom timu.
„Spremni smo i bićemo spremni tokom Igara“, rekao je Makron u ponedeljak. „Već godinama radimo na ovim Igrama i na početku smo odlučujuće nedelje u kojoj će u petak biti svečano otvaranje, a zatim i Olimpijada koja će se održati u Parizu, 100 godina od poslednje.
Čini se da navodno grupno silovanje ovog vikenda nema nikakvu direktnu vezu sa Olimpijskim igrama, osim što su napadači trenutno na slobodi. Pronalaženje napadača verovatno će predstavljati izazov za organe za sprovođenje zakona, jer izveštaji pokazuju da žrtva nije imala mnogo informacija koje su bile korisne. „Figaro“ je naveo da su njeni policijski izvori rekli da žena nema nikakve detalje o tome gde se dogodilo grupno silovanje ili odakle je došla, jer je bila u alkoholisanom stanju i kao stranac nije dobro poznavala Pariz. Opisano je da je žena nosila pocepanu haljinu kada je pronađena ispred ćevabdžinice.
Narodni poslanik Borislav Antonijević za Nultu Tačku o protestima protiv Rio Tinta, sprezi režima i korporacija: “Narod ima poslednju reč i rešenje” https://t.co/UDEWpk8y9z
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 24, 2024
U Australiji, gde je slučaj dospeo na naslovne strane, mreža 7News izvestila je da su francuske vlasti najavile „veliku policijsku istragu” o slučaju. Veruje se da je žena hospitalizovana i da će ostati u Francuskoj kako bi pomogla u istrazi, iako je ranije planirala da se vrati kući.
Reporterka 7News Sunrise Eš Mulani napomenula je u svom izveštaju da australijska federalna policija „ima policajce na terenu u Parizu“ i nazvala slučaj „duboko zabrinjavajućim“ s obzirom na to da „smo samo nekoliko dana od ceremonije otvaranja Olimpijade“.
Francuska policija počela je prošle nedelje da zaključava centar Pariza u pripremama za Olimpijadu, čija se ceremonije otvaranja očekuje na reci Seni, a ne na tradicionalnoj prezentaciji stadiona, što je izazvalo nove bezbednosne brige.
„Biće to prvi put da se letnje olimpijske igre otvaraju ispred glavnog atletskog stadiona, sa do 500.000 ljudi koji će lično gledati sa tribina, na obalama reke i iz apartmana sa pogledom“, izvestila je agencija Frans pres u 18. jula. Policija je pripremila da rasporedi 45.000 oficira za ceremoniju otvaranja pored skoro 2.000 stranih policajaca i 10.000 francuskih vojnika.
Jedan meštanin se požalio AFP-u da je život u bezbednosnom balonu „pomalo kao u filmu Planeta majmuna… sve što treba da urade je da nam bace malo kikirikija“.
Pretnja od zajedničkog kriminala protiv turista nije neuobičajena za gradove domaćine Olimpijade.
Dok su Letnje olimpijske igre u Tokiju 2021. bile uglavnom lišene velikih naslova o kriminalu, prethodne Letnje igre u Rio de Žaneiru 2016. pretrpele su talas kriminala visokog profila u kojem su pljačkaši i drugi napadači ciljali turiste i sportiste. Šef australijskog olimpijskog tima Kiti Čiler požalila se tada da zločin „nije izolovan incident, da su sportisti opljačkani dok su trenirali i takmičili se u Riju“. Brazilski sportisti upozorili su turiste da ne prisustvuju Igrama.
Pred kraj takmičenja američki olimpijski plivač Rajan Lohte i još nekoliko američkih sportista bili su opljačkani pod pretnjom pištoljem, a policajci iz Rija optužili su žrtve da lažu o incidentu.
Pretnje sa kojima se suočavaju sportisti u Parizu do sada su izgledale više političke. Francuske vlasti trenutno reaguju na niz pretnji smrću upućenih članovima izraelske delegacije u kojima se pominju operacije samoodbrane Izraela protiv džihadističke terorističke organizacije Hamas.
„Organizacija za narodnu odbranu saopštava da namerava da se suprotstavi bilo kakvom izraelskom prisustvu na Olimpijadi“, glasila je jedna od pretnji, poslata mejlom. „Niste pozvani u Pariz 2024. Ako dođete, uzmite u obzir da nameravamo da ponovimo događaje iz Minhena 1972. Pripremite se za intifadu!“
Ne postoji nijedna poznata organizacija koju vodi „Organizacija narodne odbrane“ na Bliskom istoku ili relevantna za sukob na Bliskom istoku. Referenca na Letnje olimpijske igre u Minhenu 1972. ima za cilj da podseti na ubistvo 11 izraelskih vojnika i jednog zapadnonemačkog vojnika nakon što su palestinski teroristi uzeli sportiste za taoce u Olimpijskom selu, zahtevajući slobodu za razne levičarske i džihadističke teroriste.
Pored tih poruka, neki izraelski sportisti su ove nedelje primili poruke koje sadrže lažne pozive na sopstvene sahrane.