Izveštaj Doma lordova: Britanska vojska je premala, civili moraju biti spremni za borbu
Komitet Doma lordova upozorio je da civili moraju biti spremni za borbu jer je britanska vojska premala.
Prema izveštaju koji je ispunio Komitet za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova, oružane snage Velike Britanije bi bile „sažvakane“ u sukobu velikih razmera.
Izveštaj: „Ukrajina: Poziv za buđenje“ zaključuje da britanska vojska nema dovoljno trupa i da je „nespremna“ za potencijalni sukob sa Rusijom. Poziva zemlju da usvoji „način razmišljanja nacije pod stvarnom pretnjom“.
Ovo je poslednja u dugom nizu publikacija i izjava koje dovode u sumnju sposobnost Britanije da se uključi u rat.
RT izveštava: Britanska vojska trenutno ima 72.500 aktivnih vojnika, što je pad u odnosu na vrhunac od više od 163.000 početkom 1980-ih. Ovo smanjenje je bilo namerno i zasnovano je na uverenju da će „upotreba napredne tehnologije“ nadoknaditi manji broj uniformisanog osoblja, naveo je Komitet za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova u izveštaju objavljenom u četvrtak.
„Rat u Ukrajini je, međutim, pokazao da u sukobu između dve tehnološki sposobne države, tehnologija nije magični metak koji može brzo da okonča rat“, upozorava se u izveštaju. Čista brojnost i dalje ima značaj, i uprkos upotrebi dronova i elektronskog ratovanja, koja strana koristi “male, vitke, specijalizovane snage” otkriće da se te snage “vremenom troše,” napisao je komitet.
Španija spremna da legalizuje pola miliona ilegalnih imigranata https://t.co/VGLhkFtVTT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 26, 2024
„Velika Britanija ima dobro obučene i dobro opremljene snage“, dodao je komitet, pre nego što je napomenuo da je „premalo i neadekvatno postavljeno za velike, produžene sukobe poput onog u Ukrajini“.
Nijedna britanska vlada nije objavila planove za poništavanje smanjenja broja vojske od izbijanja sukoba u Ukrajini 2022. Međutim, vojni i politički zvaničnici postavljali su sve grandioznije zahteve oružanih snaga zemlje, sa bivšim načelnikom Generalštaba Patrikom Sandersom dajući uputstva trupama 2022. da se pripreme da se „još jednom bore u Evropi“, a bivši ministar odbrane Grant Šaps je ove godine tvrdio da Britanija mora biti spremna da vodi rat protiv „Rusije, Kine, Irana i Severne Koreje“ u narednih pet godina.
Osim nedostatka ljudstva, britanska vojska trenutno ima petinu glavnih borbenih tenkova nego ranih 1980-ih, a prema rečima penzionisanog generala Ruperta Džonsa, ima manje od jednog dana na zalihama artiljerijskih granata.
Početkom prošle godine, visoki američki general rekao je tadašnjem premijeru Rišiju Sunaku da Vašington smatra Britaniju „jedva vojnom silom drugog reda, bližom Nemačkoj ili Italiji nego silama prvog reda kao što su SAD, Rusija, Kina, ili Francuska, preneo je Skaj njuz.
U junu je u izveštaju Komiteta za odbranu Donjeg doma utvrđeno da su britanske oružane snage „dosledno preopterećene“ i da nisu ni na koji način spremne da se bore u ratu „visokog intenziteta“.
Ujedinjeno Kraljevstvo trenutno troši oko 2,3% svog BDP-a na odbranu, iznad 2% iz mandata NATO-a, ali ispod cilja od 2,5% koji je Sunak postavio ranije ove godine. Sunakov naslednik, Kir Starmer, obavezao se da će ispuniti ovaj cilj, ali čak i ako to učini, izveštaj od četvrtka upozorava da ovo možda nije „prikladno povećanje potrošnje za odbranu“ i da bi moglo da bude poništeno inflacijom.
Nulta Tačka/RT