Izveštaj finske vlade: Svet nema dovoljno litijuma i kobalta da zameni sve baterije svakih 10 godina
Uticajne elite ili poriču užasne troškove i posledice Net Zero – svedoci smo značajnog glasanja prošle srede protiv frakinga britanskog gasa u Donjem domu – ili su zauzete prikupljanjem skoro neograničenih količina novca koji se trenutno nude za promovisanje pseudonaučnih klimatskih strahova i ulaganje u neizvodljive zelene tehnologije.
Sve dok svetla ne počnu da se gase i grejanje počne da ne funkcioniše, malo je verovatno da će obratiti mnogo pažnje na nedavno istraživanje alternativne energije na 1.000 stranica koje je za agenciju finske vlade sproveo vanredni profesor Simon Michauk. Pozivajući se na cilj UK-a za 2050. koji je Net Zero, Michauk navodi da „jednostavno nema dovoljno vremena, niti resursa da se to uradi prema trenutno zacrtanom cilju“.
“Da navedem samo jedan primer koliko je Net Zero bez troškova, Michauk napominje da „u teoriji“ ima dovoljno globalnih rezervi nikla i litijuma ako se isključivo koriste za proizvodnju baterija za električna vozila. Ali nema dovoljno kobalta i moraće da se otkrije još”.
Postaje mnogo gore. Sve nove baterije imaju koristan radni vek od samo 8-10 godina, tako da će se zamene morati redovno proizvoditi. „Malo je verovatno da će ovo biti praktično, što sugeriše da će celo rešenje baterija za EV možda morati da se ponovo kreira i da se razvije novo rešenje koje nije toliko mineralno intenzivno“, kaže on.
Svi ovi problemi se javljaju u pronalaženju mase litijuma za jonske baterije teške 286,6 miliona tona. Ali „bafer snage“ od još 2,5 milijardi tona baterija takođe je potreban da bi se obezbedila četvoronedeljna rezerva za isprekidanu(postoje periodi kada nema snabdevanja) energiju vetra i solarne energije.
Naravno, ovo jednostavno nije dostupno iz globalnih rezervi minerala, ali, navodi Michauk, nije jasno kako bi bafer mogao biti isporučen alternativnim sistemom.
Nulta Tačka/InfoWars