Izveštaj koji je spustio Zapad na zemlju: Kina je sada svetski lider u skoro 90% kritičnih tehnologija
Australijski institut za stratešku politiku (ASPI) otkrio je u nedavnom izveštaju da je Kina postala svetski lider u oko 90 odsto kritičnih tehnologija i da je na putu da preuzme vođstvo i u odbrambenim tehnologijama, uključujući dronove i satelite.
Najnovije ažuriranje ASPI-jevog projekta izveštavanja Critical Technology Tracker otkrilo je da je Kina „efikasno zamenila mesta“ sa Sjedinjenim Državama kao svetskim tehnološkim liderom za manje od dvadeset godina.
„SAD su predvodile u 60 od 64 tehnologije u pet godina od 2003. do 2007, ali u poslednjih pet godina (2019–2023) vode u sedam. Kina je vodila u samo tri od 64 tehnologije u periodu 2003–20074, ali je sada vodeća zemlja u 57 od 64 tehnologije u periodu 2019–2023, povećavajući svoju prednost u odnosu na našu prošlogodišnju rang listu (2018–2022), gde je bila vodeća u 52 tehnologije, ” ASPI pronađen.
„Kritične tehnologije“ su paket od 64 oblasti koje pokrivaju „odbranu, svemir, energiju, životnu sredinu, veštačku inteligenciju (AI), biotehnologiju, robotiku, sajber bezbednost, računarstvo, napredne materijale i ključne oblasti kvantne tehnologije“.
ASPI je pokrenuo Critical Technology Tracker u martu 2023. i nedavno ga proširio tako da uključuje podatke koji se protežu sve do početka veka.
Analizom podataka o istraživačkim radovima i tehnološkom razvoju, tragač je utvrdio da Kina sada vodi u kvantnim senzorima, računarstvu visokih performansi, gravitacionim senzorima, lansiranju u svemir i naprednom dizajnu i proizvodnji integrisanih kola. Sjedinjene Države zadržavaju vodeću ulogu u kvantnom računarstvu, vakcinama, nuklearnoj medicini, malim satelitima, atomskim satovima, genetskom inženjeringu i obradi prirodnog jezika.
ASPI je rekao da je Kina preuzela vodeću ulogu u svakoj od naprednih tehnologija koje su njeni istraživači klasifikovali kao visokorizične, što znači da bi jedna nacija mogla da razvije efikasan monopol u celom svetu na tehnologiju.
„Tehnologije koje su nedavno klasifikovane kao visokorizične uključuju mnoge sa odbrambenim aplikacijama, kao što su radari, napredni avionski motori, dronovi, rojevi i kolaborativni roboti i satelitsko pozicioniranje i navigacija“, dodaje ASPI.
Novo ažuriranje kritičnog trackera otkrilo je da Indija takođe pravi velike korake u kritičnim tehnološkim oblastima. U stvari, Indija je potisnula SAD sa drugog mesta u nekoliko oblasti u kojima sada dominira Kina.
S druge strane, Ujedinjeno Kraljevstvo je u direktnom padu, ispadajući iz prvih pet nacija u osam kritičnih tehnoloških oblasti. Neke druge tehnološke i industrijske elektrane, uključujući Nemačku, Južnu Koreju i Japan, održale su se relativno stabilno od 2023.
Istraživači ASPI-ja su veliki deo izuzetnog napretka Kine u kritičnim tehnologijama pripisali velikoj vladinoj finansijskoj podršci i akademskim institucijama visokih performansi, kao što je Kineska akademija nauka (CAS).
Autori su zamerili zapadnim demokratijama zbog sve većeg samozadovoljstva sa tehnološkim vođstvom koje su imali krajem 1990-ih, i zbog nedovoljnog finansiranja i stručnosti za najsavremenija istraživanja:
Izgradnja tehnoloških sposobnosti zahteva održivo ulaganje i akumulaciju naučnog znanja, talenata i institucija visokog učinka koje se ne mogu steći samo kratkoročnim ili ad hoc investicijama.
Reaktivne politike novih vlada i neposredne budžetske uštede moraju biti u ravnoteži sa cenom gubljenja prednosti stečene decenijama ulaganja i strateškog planiranja.
Među predlozima ASPI-ja za rebalans tehnološke trke bio je da se zapadne nacije udruže sa Indijom, Japanom i Južnom Korejom kako bi formirale bliže integrisanu tehnološku super-silu.
Tehnološki strateg sa sjedištem u Singapuru Džoš Kenedi-Vajt rekao je u utorak za Glas Amerike (VOA) da je Kina imala koristi od „agresivnih, državnih ulaganja u istraživanje i razvoj u poslednje dve decenije“.
S druge strane, Kina ostaje zavisna od trećih strana, uključujući Sjedinjene Države, u proizvodnji mnogih komponenti koje su joj potrebne za projekte visoke tehnologije. Kineska komunistička vlada je svesna ove ranjivosti i želi da internalizuje svoje lance snabdevanja, ali nije uspela da to učini.
„Iako vodi u oblastima kao što su veštačka inteligencija i 5G, Kina i dalje zavisi od Tajvana, SAD i Južne Koreje u proizvodnji vrhunskih poluprovodnika“, primetio je Kenedi-Vajt, opisujući nedostatak samodovoljnosti Kine kao „Ahilovu petu“. ”
ASPI se nije zadržavao na optužbama za krađu kineske tehnologije, ali se Kenedi-Vajt složio sa pritužbama SAD i njihovih obaveštajnih partnera Five Eies da veliki deo brzog napretka Kine „nije sasvim organski“.
„Postoji korelacija između kineskog porasta određenih tehnologija i navoda o krađi intelektualne svojine“, rekao je on.