Jamajka zabranjuje muziku i TV emisije koje veličaju kriminalne aktivnosti
Vlasti Jamajke zabranile su sadržaje koji „veličaju ilegalne aktivnosti“ – na primer, upotrebu oružja i droge.
Lista konkretnih tema koje su sada zabranjene je objavljena, a novo pravilo radiodifuzne agencije pokriva i TV i radio.
Zabranu su naveliko kritikovali umetnici na Jamajci, koji tvrde da je muzika odraz života.
Zabrana dolazi usred „visokog nivoa nasilnog kriminala na Jamajci“ i napominje da je 2021. ta ostrvska država imala jednu od najvećih stopa ubistava u celoj Latinskoj Americi i na Karibima.
Radiodifuzna agencija sa Jamajke kaže da se nada da će ovaj potez sprečiti „pogrešan utisak da je kriminal prihvaćena karakteristika jamajčanske kulture i društva“, a da će eter ostati „čist“.
Operateri stanica moraju odmah da preduzmu korake da bi se uskladili.
Radio-difuzna agencija je takođe izrazila zabrinutost da bi „uvredljivi“ sadržaji mogli „normalizovati“ kriminalne aktivnosti među „ranjivim mladima“.
Muzički umetnici Jamajke su brzo kritikovali ovaj potez, a Romeich, lokalni muzički menadžer i producent, napisao je na Instagramu: „Ne možemo sprečiti kreativce (umetnike) da pevaju o onome što vide oko sebe ili ono pored čega su odrasli“.
Romeich je takođe razmišljao: „Da li je Jamajka jedina zemlja koja ima decu? Jer ista deca slušaju te iste pesme na drugim mestima”.
Muzički producent i pevač Di Genijus, nagrađivan Gremijem, sarkastično je tvitovao: „Jao! Zločin i nasilje će sada magično prestati“.
Dodao je: „Po mom mišljenju ovaj potez je više ‘izgledamo da radimo nešto’ više nego što zapravo pokušavamo da uradimo nešto“.
Yay!! 🎉🎉 Crime and violence gonna magically stop now 🙌🏽🙌🏽😂 . Jamaica the most sample place on earth
— Di GENIUS (@DiGenius1) October 11, 2022
Njihovo mišljenje je uveliko odjeknulo na Tviteru, a mnogi ljudi su pisali komentare poput: „Zabrana muzike će rešiti problem kriminala Jamajke? Da li je muzika uvela nasilje oružjem na Jamajku? Da li je muzika postavila politiku da uništava živote ljudi?”, „Kada će Jamajka shvatiti da dens muzika nije kriva za zločin i nasilje. To je SIROMAŠTVO. Krivi siromaštvo. Otkažite siromaštvo. Zabranite siromaštvo“ a „Ne zabranjujte pesme na Jamajci, zabranjujte stvarne zločine“.
Ovo nije prvi put da Jamajka sprovodi zabranu muzike.
Još 2009. godine, kada je „daggering“ – oblik seksualno sugestivnog plesa – postalo popularno, regulatori su zabranili muziku koja promoviše seks i nasilje.
U saopštenju u kojem je obrazložena odluka, komisija za radiodifuziju je tada rekla da, iako se mora uzeti u obzir sloboda izražavanja, sadržaj koji promoviše kriminal je u sukobu sa „načelima odgovornog emitovanja“.