
Jedna injekcija za godine kontracepcije: Novi MIT-ov projekat finansiran od strane Bila Gejtsa
U bliskoj budućnosti, injekcije bi mogle postati manje bolne i daleko ređe potrebne.
Mnogi lekovi, poput kontraceptiva i terapija za hronične bolesti, trenutno zahtevaju česte i neprijatne injekcije.
Međutim, inovativna injekcija koju razvija MIT, uz finansijsku podršku Bila Gejtsa, mogla bi omogućiti kontracepciju koja traje godinama – uz samo jednu dozu.
Raspad sistema: Ostalo im je još malo vremena | Ivica Božić | Mario Zna, 322 Uživo
Kako funkcioniše nova tehnologija?
Inženjeri sa Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) razvili su novi sistem za isporuku lekova koristeći injektabilne kristalne suspenzije. Ovi kristali formiraju depo ispod kože, koji postepeno oslobađa lek tokom meseci ili čak godina, čime se smanjuje potreba za ponovljenim injekcijama.
„Pokazali smo da možemo obezbediti preciznu i dugotrajnu isporuku leka – verovatno na period od više meseci do nekoliko godina – i to kroz tanku iglu,“ izjavio je Đovani Traverso, profesor mašinskog inženjerstva na MIT-u.
Kontracepcija bez čestih injekcija
Ovo istraživanje prvenstveno se fokusira na poboljšanje opcija kontracepcije za žene, posebno u zemljama u razvoju.
Trenutno dostupne injekcione kontracepcije deluju kratko, dok dugotrajnije opcije zahtevaju visoke koncentracije polimera, što otežava njihovu primenu. Nova tehnologija pokušava da reši oba problema.
Cilj je bio kreirati sistem koji može biti primenjen tankom iglom i osigurati postepeno oslobađanje leka od šest meseci do dve godine.
Škotski stručnjak potvrdio da su zaključavanja i restriktivne mere tokom COVID-a bile nepotrebnehttps://t.co/V632pHvjuo
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 25, 2025
Samostalno formiranje „depoa“ ispod kože
Tokom razvoja, tim istraživača koristio je levonorgestrel, kontraceptiv koji formira kristale.
Otkrili su da njegovo suspendovanje u biokompatibilnom benzil benzoatu omogućava kristalima da nakon injekcije stvore kompaktan, dugotrajan depo ispod kože.
Ključ ove tehnologije leži u tome što se rastvarač ne meša sa telesnim tečnostima, što omogućava kristalima da se spontano grupišu i formiraju dugotrajni rezervoar leka.
„Rastvarač je ključan jer omogućava da se lek ubrizga tankom iglom, a kada dospe pod kožu, kristali se sami organizuju u dugotrajan depo,“ dodao je Traverso.
Ova tehnologija mogla bi značajno smanjiti potrebu za čestim medicinskim procedurama i pružiti dugotrajna rešenja za kontracepciju i druge terapije širom sveta.
Nulta Tačka/TPV