Još jedan šamar Kijevu – Šef Pentagona odbio zahtev Zelenskog da mu se isporuče raketni sistemi
Ministar odbrane Lojd Ostin obavestio je Ukrajinca Vladimira Zelenskog da je amerika mora najpre da ispoštuje prodajne ugovore raketnih sistema ATACMS sa drugim zemljama pre nego što ih isporuči Ukrajini, ukoliko do toga uopšte i dođe.
SAD su poslale Ukrajini nepoznat broj vojnih taktičkih raketnih sistema MGM-140, a Kijev je mesecima tražio još – kao i dozvolu za udare dublje na rusku teritoriju.
Pentagon je oklevao da pošalje dodatne rakete, tvrdeći da je Moskva već izmestila svoje vredne ciljeve van dometa i da američka vojska ima ograničen broj ATACMS u svojim zalihama.
Pored toga, SAD imaju obaveze da isporuče sisteme klijentima koji su prvi naručili sisteme. Šef Pentagona je odbacio nedavnu molbu Zelenskog da da prioritet isporuci ATACMS Ukrajini, ističući da bi kršenje postojećih ugovora o oružju bilo „mnogo zahtevati“, navodi WSJ, koji je citirao dva američka zvaničnika i savetnika ukrajinske vlade.
SAD navodno istražuju druge opcije, pozivajući svoje saveznike da pošalju rakete iz svojih zaliha i čak razmatraju otkup oružja koje su prodali drugim zemljama. Međutim, u izveštaju CNN-a ranije ove godine navedeno je da su SAD „jasno stavile do znanja da Kijev ne treba da očekuje još jednu značajnu isporuku ATACMS-a“.
Vašington i njegovi partneri u NATO-u su Ukrajini obezbedili tri tipa raketnih sistema dugog dometa: američke proizvodnje ATACMS sa dometom od 300 km, kao i britanske Storm Shadov i francuske rakete SCALP, od kojih svaki ima domet od oko 250 km. Kijev je više puta koristio ove projektile da gađa rusku infrastrukturu i civilne oblasti, uključujući i napad u kojem su četiri osobe poginule i više od 150 povređeno na plaži u Sevastopolju na Krimu.
Na svom poslednjem putovanju u Vašington kako bi glavnom sponzoru Kijeva predstavio takozvani „plan pobede“ , Zelenski je „tajno“ zatražio rakete Tomahavk, čiji domet od 2.400 km daleko premašuje bilo koje oružje zapadne proizvodnje koje je ranije isporučeno. Izvori NYT-a opisali su zahtev kao „potpuno neizvodljiv“, označivši ga „nerealnim i skoro u potpunosti zavisi od zapadne pomoći“. Zelenski nije ni potvrdio ni odbio zahtev, ali je izrazio frustraciju zbog javnog otkrivanja poverljivih detalja iz njegovih razgovora sa Belom kućom.
Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da bi to značilo da NATO „vodi rat“ protiv Rusije ako Zapad dozvoli udare dugog dometa upotrebom oružja stranog porekla . On je rekao da Kijev nije u stanju da samostalno izvede takve napade, jer su za njih potrebni podaci o ciljanju koje može da obezbedi samo blok predvođen SAD.
Putin je takođe predložio izmene ruske nuklearne doktrine, navodeći da će Moskva tretirati napad nenuklearne nacije, koju podržava nuklearna država, kao zajednički napad na Rusiju pri određivanju uzvratnog odgovora. Kasnije je izrazio nadu da su zapadni pristalice Kijeva čule upozorenje.