JOŠ JEDNA ISPALA IZRAELA! Tel Aviv odbio da sa Ukrajinom podeli najmoćnije sajber oružje na svetu
Nakon što je međunarodna zajednica osudila Izrael zbog Pegasus-a kojeg su mediji opisali kao najmoćnije sajber oružje na svetu izraelska vlada je povukla liniju te zabranila deljenje moćnog hakerskog alata sa vladama Ukrajine i Estonije u strahu da će ga iskoristiti protiv Rusije.
Za one koji nisu upoznati s Pegasusom, softver je razvila tajna izraelska špijunska kompanija NSO Group, koja se našla na udaru međunarodne osude nakon što je otkriveno da je saudijska vlada koristila špijunski softver za špijuniranje Amazona ,ali i šefa amazona, Džefa Bezosa. Nedavno je izraelska vlada optužena za korišćenje špijunskog softvera za vršenje nadzora sopstvenih građana bez naloga.
Prema NYT-u, Ukrajina i Estonija su se nadale da će kupiti Pegasus u nadi da će ga koristiti za infiltriranje u ruske telefone, ali je izraelsko ministarstvo odbrane odbilo da izda dozvole potrebne za prodaju.
Ukrajina je nastojala da nabavi Pegasus u špijunske svrhe još od 2014. godine, dok su Estonci 2018. godine započeli proces pokušaja kupovine, idući tako daleko da su NSO-u uplatili veliki avans, koji je na kraju vraćen nakon što je Ruska vlada saznala za planove Estonije i kontaktirala izraelske vlasti da to zaustave.
U slučaju Ukrajine, zahtevi za Pegazom sežu nekoliko godina unazad. Od ruskog preuzimanja Krima 2014. godine, zemlja sve više sebe vidi kao direktnu metu ruske agresije i špijunaže. Ukrajinski zvaničnici tražili su izraelsku odbrambenu opremu kako bi se suprotstavili ruskoj pretnji, ali Izrael je uveo skoro potpuni embargo na prodaju oružja, uključujući Pegasus, Ukrajini.
U slučaju Estonije, pregovori o kupovini Pegasusa počeli su 2018. godine, a Izrael je prvo ovlastio Estoniju da ima sistem, očigledno nesvestan da Estonija planira da koristiti sistem za napad na ruske telefone. Estonska vlada je uplatila veliko učešće na 30 miliona dolara koje je obećala za sistem.
Sljedeće godine, međutim, visoki ruski vojni zvaničnik kontaktirao je izraelske sigurnosne agencije kako bi ih obavestio da je Rusija saznala za planove Estonije da iskoristi Pegasus protiv Rusije. Nakon žestoke debate među izraelskim zvaničnicima, izraelsko ministarstvo odbrane blokiralo je Estoniju da koristi špijunski softver na svim ruskim mobilnim brojevima širom sveta.
Tokom nedavnog govora u Knesetu, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski kritikovao je Izrael zbog odbijanja da Ukrajini pruži izraelski antiraketni sistem Iron Dome i drugo odbrambeno oružje, te da se nije pridružio Zapadu u uvođenju strogih ekonomskih sankcija Rusiji.
Izrael je koristio Pegaza kao ključnu manu za pregovaranje u svojim diplomatskim odnosima sa drugim nacijama; objavljeno je da je deljenje špijunskog alata bio važan deo pregovaranja koji je doveo do Abrahamovog sporazuma , značajnog izraelskog sporazuma s nekoliko njegovih bliskoistočnih suseda uz posredovanje predsednika Trumpa i njegove administracije.
Kao špijunski alat, Pegasus je neverovatno moćan. Jednom kada je uređaj ciljan, softver može skriveno i daljinski izvući sve što se nalazi na uređaju, uključujući fotografije, kontakte, poruke i video snimke, a da korisnik ne mora da klike na phishing link kako bi Pegasusu omogućio daljinski pristup. Takođe može transformisati mobilni telefon u uređaj za praćenje i tajno snimanje, u suštini pretvarajući telefon u alat za špijuniranje njegovog vlasnika.