Južna Koreja kaznila Facebook sa više od 15 miliona dolara! Privatnost korisnika maksimalno ugrožena
Južnokorejska komisija za zaštitu ličnih podataka (PIPC), državna vladina agencija za zaštitu podataka, kaznila je kompaniju Marka Zakerberga, Meta sa 21,6 milijardi vona (15,46 miliona dolara) zbog nezakonitog prikupljanja osetljivih ličnih podataka od korejskih korisnika na Fejsbuku.
Ovo je posljednja u nizu novčanih kazni i kazni koje je vlada Južne Koreje ispostavila Facebookovoj matičnoj kompaniji u poslednjih nekoliko godina, pošto su PIPC i druge vladine agencije pojačale kontrolu nad upravljanjem privatnim informacijama od strane tehnološkog giganta na svojim platformama, uključujući Instagram. i WhatsApp.
Novčana kazna protiv Mete usledila je nakon što je PIPC sproveo četvorogodišnju istragu koja je zaključila da je Meta nezakonito prikupljala osetljive informacije od oko 980.000 korisnika Fejsbuka – uključujući njihovu veru, politička opredeljenja i da li su bili u istopolnim vezama – od jula 2018. mart 2022.
Ovi lični podaci su zatim prodati oko 4.000 oglašivača .
Južnokorejski zakoni o privatnosti su prilično strogi i pružaju značajnu zaštitu za očuvanje privatnosti ličnih podataka, uključujući lična uverenja, političke stavove i seksualno ponašanje. Južnokorejski propisi o privatnosti ne dozvoljavaju kompanijama da obrađuju ili koriste ovu vrstu ličnih podataka bez posebne saglasnosti uključenih ljudi.
U saopštenju PIPC-a se navodi da je Meta posebno „analizirao podatke o ponašanju korisnika kao što su stranice koje su im se dopale i reklame na koje su kliknuli na Fejsbuku i kreirao i upravljao reklamnim temama u vezi sa osetljivim informacijama“.
Korisnici su zatim raspoređeni u veoma detaljne kategorije kako bi ove informacije prodali oglašivačima koji bi potom mogli da bombarduju korisnike ciljanim oglasima. Ove kategorije uključuju severnokorejske prebege, sledbenike određenih religija i ljude koji su identifikovani kao gej ili transrodni.
„Dok je Meta prikupljala ove osetljive informacije i koristio ih za individualizovane usluge, oni su samo nejasno pominjali ovu upotrebu u svojoj politici podataka i nisu dobili konkretnu saglasnost“, rekao je Li Eun Jung, direktor PIPC-a i šef istrage agencije protiv Metini prekršaji.
Li je dalje upozorio da je Meta nepravedno odbio zahteve pogođenih korisnika za pristup njihovim prikupljenim ličnim podacima.
Štaviše, Li je optužio Metu da nije primenio čak ni najosnovnije bezbednosne mere za zaštitu privatnosti južnokorejskih korisnika Fejsbuka , kao što je uklanjanje ili blokiranje neaktivnih stranica.
Kao rezultat toga, Li je upozorio da su hakeri mogli da koriste ove neaktivne stranice da krivotvore identitete i traže resetovanje lozinke za naloge najmanje 10 južnokorejskih korisnika Fejsbuka. Meta je odobrila ove zahteve bez propisne provere identiteta osoba koje su ih podnele, što je rezultiralo kršenjem podataka za pogođene pojedince.
Metina glavna kancelarija u Južnoj Koreji odbila je da komentariše osim da kaže da će „pažljivo razmotriti” odluku PIPC-a.
Ovo nije prvi put da je Južna Koreja kaznila Metu zbog kršenja privatnosti . Meta je 2020. godine dobila kaznu od 6,7 milijardi vona (4,8 miliona dolara) zbog davanja ličnih podataka o svojim korisnicima trećim licima bez njihovog pristanka.
2022. godine, PIPC je kaznio i Google i Metu sa 100 milijardi vona (72 miliona dolara) zbog praćenja ponašanja potrošača na mreži bez njihovog pristanka, a zatim prodaje ili korišćenja tih podataka za ciljane reklame. Ovo predstavlja najveću kaznu koju je PIPC ikada izrekao za kršenje zakona o privatnosti.