KADA SE UPOREDE MILIJARDE ,,BIG TECH-a“ I EKONOMIJA DRŽAVA IZ CELOG SVETA SVE POSTAJE KRISTALNO JASNO
Svetski tehnološki giganti, u poređenju sa veličinom ekonomija nacija
Nije tajna da su tehnološki giganti u poslednjih nekoliko godina eksplodirali u vrednosti, ali, kako primećuje Omri Valač( Omri Wallach ) iz Visual Capitalist, razmere su teško shvatljive.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Kroz široko rasprostranjen prodor na tržište, pametnu diverziju i transformaciju proizvoda u usluge, Apple, Microsoft, Amazon i Google dostigli su tržišnu vrednost znatno iznad 1,5 biliona dolara.
Da bi nam pomogli da bolje razumemo ove zapanjujuće brojke, nedavno istraživanje u Mackeeper-u uzelo je tržišnu vrednost više tehnoloških giganata i uporedilo ih sa godišnjim bruto domaćim proizvodom (BDP) zemalja.
Mora se napomenuti: Iako je ove brojeve zanimljivo upoređivati, one predstavljaju različite stvari. Tržišna vrednost je ukupna vrednost akcija u javnom prometu kompanije i daje pokazatelj ukupne procene, a BDP meri vrednost sve robe i usluga koje je država proizvela u celoj godini.
Tehnički giganti naspram zemalja
Da je Apple-ova tržišna vrednost jednaka godišnjem BDP-u neke zemlje, možda bi se nalazila samo u G7.
Sa tržišnom vrednošću većom od 2,1 bilion dolara, Apple-ova tržišna vrednost veća je od 96% BDP-a zemalja, na popisu: Italija, Brazil, Kanada i Rusija.
Zapravo, samo sedam zemalja na svetu ima veći BDP od Apple-ove tržišne vrednosti.
Microsoft, koji bi bio 10. najbogatija zemlja na svetu da je tržišna vrednost jednaka BDP-u.
Sa tržišnom vrednošću većom od 1,9 biliona dolara, Microsoft-ova vrednost veća je od BDP-a globalnih snaga Brazila, Kanade, Rusije i Južne Koreje.
Iako su svi tehnološki giganti dobro prošli tokom pandemije COVID-19, možda nijedan nije imao toliko koristi od Amazona.
Uz internet maloprodaju i web usluge velike potražnje, Amazon-ova tržišna cena porasla je na 1,7 biliona dolara, što je više od 92% BDP-a u zemlji.
Druge kompanije su „veće“ od zemalja
Tehnički giganti nisu jedine kompanije koje bi prešle neke zemlje po pitanju prihoda.
– Podaci o tržišnoj vrednosti na dan 13. juna 2021.
Na popisu se nalazi i državna korporacija Saudijske Arabije, Saudi Aramco, koja se može pohvaliti tržišnom vrednošću više nego dvostrukom od BDP-a svoje matične zemlje.
Kineski tehnološki gigant Tencent takođe ima tržišnu vrednost koja pretiče mnoge BDP-ove zemalja, poput onih u Švajcarskoj ili Poljskoj.
Donedavno je Tencent takođe bio ispred tehnološkog giganta Facebook-a po tržišnoj vrednosti, ali društvena mreža popela i skoro dostigla trilion dolara tržišne vrednosti.
Naravno, najveće upozorenje koje treba uzeti u obzir kod ovih upoređivanja je razlika između tržišne vrednosti i broja BDP-a.
Tržišna vrednost kompanije predstavlja zamenu za njenu neto vrednost u očima javnih tržišta i neprestano se menja, dok BDP meri ekonomsku proizvodnju zemlje u određenoj godini.
Ali kompanije direktno i indirektno utiču na ekonomije zemalja širom sveta. Sa međunarodnim uspehom, akumulacijom bogatstva i uticajem, važno je razmotriti koliko bogatstvo i moć imaju ove kompanije.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”