KADA STRAH NAPADA ŠUTNI GA S OSMEHOM: EVO KAKO DA SE IZBORITE SA ANKSIOZNOŠĆU
Jedan najobičniji dan pun je briga, straha još kad mu se dodaju poslednje dve godine sa svime što su one donele.. Šta bi čovek mogao da kaže.. Ali, ako se malo potrudimo, jedni drugima makar malo pomognemo, možemo promeniti mnogo toga.. Zajedno.. Sa razumevanjem i ljubavlju..
Anksioznost i briga(nažalost) tipični su nusproizvodi svakodnevnog ljudskog života. Bez obzira na to pripremate li se za poslovni ili romantični sastanak, svi imamo značajne brige oko ishoda. Iako osećaj straha može biti zastrašujuć, ova vrsta brige ima i pozitivnu stranu.
Pozitivni ishodi, poput situacije koja vas podstiče da kupite novu odeću kako biste impresionirali svog potencijalnog novog partnera, mogu vam pomoći u smanjenju anksioznost bez obzira na rezultat. Pozitivnim razmišljanjem uspećete neke stvari da stavite pod kontrolu i samim tim smanjićete nivo anksioznosti.
Morate razumeti stvarni koncept „pozitivnog razmišljanja“
U redu je biti tužan neko vreme. U redu je čak i pokazati svoje emocije. Pozitivno razmišljanje ne podrazumeva da imitirate noja koji zabada glavu u pesak, kao ni zanemarivanje negativnih situacija u vašem životu. Kao ljudsko biće, u svom će te životu nailaziti na dobra kao i na loša iskustva i dešavanja. I sve je to sastavni deo onoga što zovemo životom.
Pozitivno razmišljanje omogućuje vam da prihvatite neugodne situacije u svom životu i pristupite im produktivnije i pozitivnije. Uvežbajte svoj um da vidite ono najbolje u svemu, a nikada ono najgore. Polako izgradite stav koji vam omogućava da prihvatite stvarnost, ali ne i gubitak.
Razumeti anksioznost
Kao ljudska bića, suočavamo se sa anksioznošću, koja uglavnom proizlaze iz želje da živimo u skladu sa svojim očekivanjima i životnim ciljevima. Razumevanje anksioznosti i njenih uzroka može vam pomoći da izgradite bolji i pozitivniji način razmišljanja. Naravno, svi imamo negativnu pristranost koja nam omogućuje da otkrijemo opasnost i upozorimo nas na nadolazeću opasnost.
Strah i anksioznost temeljni su alati vašeg preživljavanja. Bez obzira na to, više nivoe anksioznosti neprestano se pokreću pritiskom i napetošću pogotovo kod modernog načina života. Kada se to dogodi, mozak oslobađa kortizol, koji se obično naziva hormon stresa, što vas ostavlja u stanju bega ili borbe.
Ako se taj strah ponavlja po istom obrascu, onda on postaje automatski i tada vam lekar/psiholog može dijagnostikovati neki od anksioznih poremećaja.
Nekoliko stvari koje treba zapamtiti
Unutrašnji razgovori su jako bitni. Govor o sebi vrti se oko uključivanja vaše podsvesti. Većini pojedinaca je ovo malo poznato, vaša podsvest je osetljiva, ali je jednako i uverljiva. Sve zavisi od toga kako kontrolišete svoj um: možete da odlučite i preuzmete potpunu kontrolu nad svojom anksioznošću ili zauvek ostanete uplašeni.
Na vama je da odlučite..
Od vitalnog je značaja da steknete veštine za efikasnu komunikaciju sa podsvesnim umom. Verovatno se pitate kako to savršeno rešiti bez ikakvih štetnih posledica po vaš mozak.
Možete da zamislite, da je vaš podsvesni um kao dete, a svesni um kao čuvar/zaštitnik. I onda se zapitajte: „Kako mogu odgajati dete koje volim?“ Naravno, većina želi da bude ljubazan i razuman roditelj do kojeg njihovo dete uvek dolazi kad je u nevolji.
Biće te na dobrom putu pozitivnog razmišljanja ako se prema svom podsvesnom umu odnosite pozitivnim i razumljivim mislima. Deo svih ljudskih bića je dobar i ljubazan. Isticanje svoje pozitivne strane ne uključuje promenu onoga ko ste, već pronalaženje i poboljšanje boljeg sebe. Programirajte svoju podsvest da se koncentriše na saosećanje i brigu umesto na strah koji potiče anksioznost.
Redefinicija ličnog koncepta, sebe
Veoma je bitno kako definišete svoj život i opisujete sebe. Način na koji razmišljate o sebi i pričate svoju priču ima ogroman uticaj na to kako se nosite sa životom i njegovim strahovima. Odvojite trenutak da razmislite o tome šta biste odgovorili da vas neko zamoli da opišete sebe, svoja dostignuća i svoju priču.
Lakše je reći nego učiniti, zar ne? Evo kako primenjujete pozitivan koncept sebe u svom životu, ličnosti i rutini kako biste ublažili anksioznost.
Vizualizujte svoj život, osećanja, ličnost i ponašanje. Postavite dobro od lošeg i uvećajte ono što je dobro. Potvrdite da su neugodni događaji u vašem životu greške i lekcije koje biste mogli koristiti kao alate za učenje. Shvatiće te koliko je lako oprostiti sebi, ustati i rešiti se anksioznosti ako imate jasan i pozitivan koncept samog sebe.
Prestanite razmišljati negativno
Jer sa čim „hranite“ svoju podsvest, ono će vam vratiti.
Negativno razmišljanje nikome nije učinilo ništa dobro. Ne samo da je negativno razmišljanje nazadna navika koja izaziva anksioznost, brigu i strah. Negativni razgovor o sebi takođe odvlači pažnju, a mi toga možda nismo ni svesni. Morate prekinuti lance i navike samokritike i negativnih kritika samog sebe kako biste se efikasno nosili sa anksioznošću.
Da li ste ikada primetili kako vaše telo reaguje nakon što ste sebi rekli da ste frustrirani, zabrinuti, umorni ili pod stresom? Počinjete da crpite ljubav i energiju koja vam je preko potrebna za nastavak. Zvuči li vam ovo poznato?
Gledajući svoje misli, počinjete učiti kako vaš um utiče na vašu dušu, emocije, telo, unutrašnjost i, na kraju, na vaše ponašanje. Prestanite razmišljati negativno, počnite razmišljati pozitivno i imajte priliku videti u kakvim ćete transformacijama uživati.
Verujte u uspeh
Ljudi često definišu osobu prema uspehu u karijeri, porodici, vezi i individualnom napretku. Iako je to valjan parametar koji meri mentalno zdravlje, lični uspeh ima mnogo veze sa pozitivnim razmišljanjem, a ublažava anksioznost.
Šta vas čini uspešnim na bilo koji način?
Jednostavno je: jednom kada verujete u sebe i upravljate svojim brigama, možete postići sve što poželite. Ne možete juriti za uspehom ako imate strah, nisko samopouzdanje i dugu listu briga. Negde morate početi.
Prvo, morate sami sebi priznati da možete uspeti. Počnite razmišljati o tome kako doći do cilja, a ne o razlozima zašto ne možete stići tamo. Neostvareni snovi uvek vode do gorkog života punog briga i niskog samopoštovanja.
Ne činite to sebi, evo mi(redakcija Nulta Tačke) verujemo u vas!
Rasteretite se
Naučnici veruju da bi nošenje velikog tereta iz vaše prošlosti moglo dovesti i do depresije i epizoda stresa. Možda biste hteli otpustiti svaku opaženu bol i povređenost iz vaše prošlosti koja vas sprečava da živite bez stresa, siguran život. Preuzmite kontrolu nad svojim životom i budite odgovorni za ono što osećate prema sebi i drugima.
Potpuna spoznaja da ste odgovorni za svoju dobrobit temeljni je korak prema smanjenju anksioznosti. Imajte stabilan odnos sa sobom kako biste stvorili povoljno okruženje koje ne odobrava anksioznost i brigu.
Budite sretni bez obzira na sve
Svi žele da budu radosni i srećni uprkos tome što se povremeno suočavaju sa specifičnim životnim izazovima. Istinska sreća meri vašu sposobnost da se vratite u stanje nesvesne sreće. Ova moć vam olakšava verovanje u vašu sposobnost pozitivnog razmišljanja, posebno u teškim vremenima.
Kao što je gore rečeno, uvek ćete imati potpunu kontrolu nad izborom koji odaberete kada znate da kontrolišete kako reagujete na različite situacije. Intenzivan oblik oslobođenja je znati da sve što se dogodi, dobro ili loše, neće promeniti ono što vi zapravo jeste. Ako vežbate, moguće je da će te početi da osećate smirenost i lakše se izboriti u vremenima koja dolaze.
„U oluji i buri kraj nedaća svih, uz teške gubitke i uz tugu kletu, biti prirodan, nasmejan i tih najveća je umetnost na svetu.„ – Sergej Aleksandrovič Jesenjin
Naučite se saosećanju
Negujući saosećanje, pomažete samom sebi u smanjenju anksioznosti i straha preoblikovanjem načina na koji gledamo na svet. Naučite gledati svet iz drugačije perspektive u kojoj će se dogoditi mnogi događaji, i dobri i loši. Naučite izbegavati vezivanje svog emocionalnog JA za pretpostavljeni negativni ishod događaja.
Čak i ako nešto krene naopako, znajte da su šanse uvek 50%. Budi te nežni prema sebi, jer ipak ste dobili priliku iz koje ste naučili nešto novo.
Saosećanje sa samim sobom pomaže vam da vidite svet iz različitih uglova i smiruje vas da ne patite previše.
Takođe, saosećanje prema sebi i drugima omogućava vam da prihvatite patnju i kraći način da nastavite dalje. Možda vam izgleda malo teško, ali kada ste saosećajni sa onima koji su vam možda naneli štetu, vi sebi činite uslugu, jer kada oprostite, vi ste slobodni.
Misli o pozitivnom razmišljanju za smanjenje anksioznosti
Vaš pogled i stav prema sebi i vašem životu uvelike određuju kako ćete se nositi sa anksioznošću i svojim mentalnim blagostanjem. Naučiti sebe kako razmišljati i razmišljati pozitivno na kraju će vam pomoći da se nosite sa stresnim situacijama na najbolje moguće načine.
Samo zajedno pobeđijemo! Uživajte!
Nulta Tačka/PowerOfPositivity