Kako energetski napici crpe snagu vašeg mozga
Prođite pored frižidera za piće u bilo kojoj prodavnici i pogodiće vas „munje“ i podebljana slova koja viču: „Energija!“
Proizvođači ovih pića obećavaju da će sastojci poput kofeina, aminokiselina i biljnih ekstrakata pružiti nadljudski fokus i motivaciju uz gutljaj. Ipak, vreba ispod reklame opasnost koja može nadmašiti svako dobro koje piće nudi. Važno je da se zapitate: „Šta ako cena ovog naleta energije nije samo novac?“
Evolucija energetskih napitaka
Poreklo energetskih napitaka može se pratiti decenijama unazad pre njihovog porasta do masovne popularnosti.
1929. godine napitak na bazi glukoze Lucozade Energy (ranije Glucozade 1927.) predstavljen je u Ujedinjenom Kraljevstvu kao dodatak ishrani za bolničke pacijente koji se oporavljaju od bolesti, uključujući grip.
Kasnije, 1949. godine, Dr Enuf, koji je sadržavao mešavinu kofeina, vitamina B i šećera, postao je prvo gazirano energetsko piće u Sjedinjenim Državama kada je lansirano u Čikagu.
Međutim, tek u masovnim marketinškim kampanjama Red Bull-a u Austriji i šire u kasnim 1980-90-im, energetska pića su zaista uzela maha globalno. Red Bull, mešavina kofeina, taurina, vitamina B i šećera, uspostavio je standardnu formulu energetskog pića koju mnogi brendovi oponašaju danas.
Danas se globalno tržište energetskih i sportskih pića procenjuje na preko 159 milijardi dolara, a samo na Sjedinjene Države otpada skoro 14 milijardi dolara.
Pored odraslih, tinejdžeri su privučeni ovim energizirajućim tonicima za akademske ili sportske performanse. Neke škole su počele da zabranjuju energetska pića zbog visokog sadržaja šećera i kofeina, što može dovesti do pada energije, što otežava dugoročno fokusiranje i učenje.
Zlokobna strana slatkih energetskih pića
Iako energetska pića mogu pružiti kratkoročne koristi kao što su budnost i fokus, istraživanja pokazuju da mogu imati i negativne uticaje na zdravlje.
„Količina i kvalitet kofeina u energetskim napicima daju lažni izvor energije“, rekao je Omar Eliva, registrovani farmaceut u Viskonsinu, za Epoch Times. „Dobijate više od onoga što vaš mozak može da podnese. To će dugoročno biti štetno za pamćenje, starenje ćelija, iscrpljivanje hranljivih materija i čini da ne želite da jedete, tako da utiče i na metabolizam.
Kako energetski napici utiču na vaš mozak
Istraživači dobijaju više uvida u to kako kombinacija sastojaka energetskih napitaka utiče na mozak, i to nije ohrabrujuća slika.
Načelnici klinika širom Ukrajine prodavali bebe strancimahttps://t.co/ZYZSINLjog
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 9, 2023
1. Neurodegenerativni poremećaji i starenje mozga
Energetska pića sa kofeinom mogu izazvati neurodegenerativne promene u hipokampusu, suštinskoj strukturi za dugotrajno pamćenje, kod mužjaka albino pacova, prema studiji iz 2020. objavljenoj u časopisu Anatomy and Cell Biology.
Visok unos šećera je takođe povezan sa povećanim rizikom od insulinske rezistencije. Insulinska rezistencija sprečava ćelije u celom telu, uključujući ćelije mozga, da adekvatno apsorbuju glukozu. Vremenom, oštećena signalizacija insulina može doprineti neurodegeneraciji i ubrzanom starenju mozga.
Štaviše, insulinska rezistencija doprinosi napretku Alchajmerove bolesti kroz različite mehanizme, uključujući eskalaciju oksidativnog stresa, kao što pokazuje studija objavljena u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke 2021.
„Energetska pića su često upakovana u aluminijum, neurotoksin koji je povezan sa Alchajmerovom bolešću“, rekao je za Epoch Times dr Aruna Tumala, integrativni psihijatar u Trinergy Health-u i osnivač Psihijatrije 2.0.
2. ADHD
Boje za hranu poput crvene boje 40, takođe poznate kao Allura Red AC, uobičajene su u energetskim i sportskim pićima i mogu smanjiti apsorpciju minerala poput cinka i gvožđa potrebnih za rast i razvoj.
Neka istraživanja sugerišu da veštačke boje za hranu poput crvene boje 40 mogu da pogoršaju simptome poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) kod dece. 2007. godine, randomizovano kontrolisano ispitivanje sprovedeno u Velikoj Britaniji otkrilo je da je potrošnja veštačkih boja i/ili široko korišćenog konzervansa natrijum benzoata povezana sa povećanim nivoima hiperaktivnosti kod dece.
Meta-analiza sprovedena 2012. procenjuje da oko 8 procenata dece sa ADHD-om doživljava simptome povezane sa konzumiranjem boja za hranu i ukazuje na potencijalne koristi u uklanjanju veštačkih boja iz njihove ishrane.
Ivica Božić – Budite spremni na sve, tzv. elita opasno udara
3. Umor, nesanica i glavobolja
„Napadi šećera i kofeina su veoma stvarni“, rekao je Ejdan Prud’Hom, srednjoškolac, za Epoch Times. Pio je jedno ili dva energetska pića dnevno da bi ostao fokusiran i energičan u školi. Neki prateći neželjeni efekti uključivali su produženi umor, glavobolje i probleme sa spavanjem.
Kao diuretik, kofein u energetskim pićima može dovesti do dehidracije povećanjem izlučivanja urina. Adekvatna hidratacija je ključna za pravilno funkcionisanje mozga, jer se moždane ćelije sastoje prvenstveno od vode. Dehidracija od energetskih napitaka stoga može uzrokovati umor i lošu koncentraciju.
Energetska pića mogu dovesti do dugotrajne nesanice zbog kofeina koje sadrže, kaže dr Tumala. Kofein promoviše budnost povećanjem nivoa histamina i glutamata, neurotransmitera koji ometaju cikluse spavanja.
Prestanak konzumiranja energetskih pića može dovesti do povlačenja kofeina, često izazivajući glavobolje, rekao je dr Tumala. Nakon prestanka uzimanja kofeina, krvni sudovi se šire, izazivajući povećanje protoka krvi i rezultirajući povećanim pritiskom koji izaziva glavobolju.
4. Anksioznost
Energetska pića mogu povećati nivo kateholamina, neurotransmitera uključenih u odgovor organizma na stres. Nagli porast ovih hemikalija povećava broj otkucaja srca i protok krvi, izazivajući reakciju „bori se ili beži“ kod nekih ljudi, što dovodi do anksioznosti.
5. Napadi
Sve je veća zabrinutost zbog veze između energetskih pića i povećanih napada. Kofein u energetskim pićima promoviše oslobađanje glutamata i dopamina, ekscitatornih neurotransmitera, i smanjuje reagovanje na GABA, inhibitorni neurotransmiter u centralnom nervnom sistemu, čime se snižava prag za napad, prema nedavnom članku o ishrani. Napadi su prestali kada su se pojedinci uzdržali od konzumiranja energetskih pića.
Kako energetski napici utiču na ostatak tela
Zabrinutost zbog ukupnog uticaja energetskih napitaka na zdravlje raste na globalnom nivou. Poljska je, na primer, nedavno zabranila prodaju energetskih napitaka koji sadrže taurin i kofein mlađima od 18 godina.
1. Dijabetes
Visok sadržaj šećera u energetskim napitcima može dovesti do insulinske rezistencije, što rezultira povišenim nivoom glukoze u krvi koji vremenom može dovesti do predijabetesa i dijabetesa tipa 2.
Svojstva kofeina izazivaju zavisnost i čine ove napitke značajnom brigom za decu.
„Deca dobijaju iznenadni nalet šećera, postavljajući osnovu za insulinsku rezistenciju i dijabetes tipa 2“, upozorio je dr Tumala.
2. Stres
Kofein i drugi stimulativni sastojci u energetskim pićima podstiču nadbubrežne žlezde da oslobađaju prekomerne količine hormona stresa kortizola. Vremenom, ovo može preopteretiti nadbubrežne žlezde, potencijalno dovesti do iscrpljenosti nadbubrežne žlezde (pdf), umora i oslabljenog odgovora na stres.
3. Problemi sa srcem
Visok sadržaj kofeina u energetskim pićima povezan je sa srčanim aritmijama i iznenadnom srčanom smrću“, rekao je dr Tumala. Kofein i taurin utiču na srčani ritam i repolarizaciju, olakšavajući aritmiju, prema eksperimentalnoj studiji iz 2022. koja je koristila zečja srca. Najmanje jedan izveštaj o ljudskom slučaju takođe povezuje prekomernu konzumaciju energetskih pića sa akutnom srčanom insuficijencijom.
Zdrave alternative
Pošto je naišao na neugodne neželjene efekte, srednjoškolac Ejdan se na kraju odlučio za zdravija pića.
Zdravije alternative mogu obezbediti trajnu energiju i fokus minus rizik. Gazirana voda sa kapljicom voćnog soka, na primer, pravi osvežavajući napitak nalik gaziranom napitku prepun antioksidansa. Biljni čajevi poput hibiskusa takođe sadrže korisne antioksidante i fitohemikalije.
Još bolja od pića je fizička aktivnost poput hodanja, za koju se pokazalo da smanjuje stres, podiže nivo energije i podržava zdravlje mozga.
Takvo rešenje vredi istaći za današnju decu, koja više vremena provode sedeći uz ekrane nego što se kreću sa svojim prijateljima na način na koji su to činile prethodne generacije.
Zdravstveni stručnjaci naglašavaju važnost svesti roditelja o izboru pića za decu. „Jedna od kritičnih tačaka koje imam protiv energetskih napitaka je obmanjujući metod marketinga potrošačima koji možda ne znaju šta im se predstavlja“, rekao je gospodin Eliva. „Moramo da obratimo pažnju na male detalje. Proverite etikete“, dodao je on. „Moramo da zaštitimo našu decu.“