Kakve sankcije! Francuski uvoz ruskog gasa se udvostručio ove godine
AP — Isporuke ruskog tečnog prirodnog gasa Francuskoj su se više nego udvostručile u prvoj polovini ove godine, prema novim analizama trgovinskih podataka, u vreme kada je Evropa pokušala da se povuče od kupovine energije koja pomaže u finansiranju rata u Ukrajini.
Evropa je ograničila uvoz nafte iz Rusije, ali je prirodni gas i dalje dozvoljen. I dok kompanije u Francuskoj najviše uvoze, jedna analiza je pokazala da su zemlje EU u prvoj polovini ove godine uvezle 7% više ruskog LNG, prirodnog gasa koji je rashlađen i tečan radi lakšeg transporta preko okeana, u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Oleh Savicki, osnivač neprofitne organizacije Razom We Stand, koja se zalaže za pooštravanje sankcija za ruska fosilna goriva, rekao je da je cilj EU da ukine sva ruska fosilna goriva do 2027. godine “užasno skrenuo sa puta”. On je rekao da zemlje koje kupuju ruski LNG sabotiraju energetsku tranziciju kontinenta i doprinose milijardama u ruskom budžetu.
Evropske vlade su saopštile da bi potpuna zabrana uvoza ruskog gasa povećala račune za energiju i grejanje, a da bi patili i industrijski korisnici gasa.
Ovo kriju od naroda a mnogo je važno, pred nama su dani borbe | Saša Jovičić | Mario Zna, 288 Uživo
Analiza je prvo došla od Instituta za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu (IEEFA), američke neprofitne organizacije sa ciljem da ubrza tranziciju sveta na održiviju energiju. IEEFA je ispitala podatke Kplera, kompanije za praćenje pošiljaka, i ICIS-a, dobavljača podataka o robi, od kojih su oba takođe pružila sopstvenu analizu.
Institut je saopštio da su francuske kompanije uvezle skoro 4,4 milijarde kubnih metara ruskog LNG-a u prvoj polovini ove godine, u poređenju sa više od 2 milijarde kubnih metara u istom periodu pre godinu dana. Sledeći najveći uvoznici, Španija i Belgija, zabeležili su rast od 1% i pad od 16%, respektivno, saopštila je IEEFA.
TotalEnergies, francuski energetski gigant koji je činio najveći udeo u uvozu na listi tereta između januara i juna u koju je imao uvid Asošiejted pres, rekao je da je obavezan ugovorima potpisanim pre rata u Ukrajini. A francusko ministarstvo finansija i privrede saopštilo je agenciji AP da su napadi pobunjenika Huta na brodove koji se kreću kroz Suecki kanal doveli do preoblikovanja uvoza LNG-a – gas sa Bliskog istoka više ne može lako da stigne u Evropu, dok je ruta Rusije sa Arktika ostala nepromenjena.
Ministarstvo je istaklo da je Francuska jedna od glavnih evropskih ulaznih tačaka za LNG. Francuska i Španija, sa po sedam, imaju najviše LNG terminala u Evropi.
Naučnici NASA-e: Politike zelene agende mogu izazvati „globalno zagrevanje“ https://t.co/A239Vpik3f
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 5, 2024
Istovremeno, Francuska je uvozila više ruskog LNG-a, uvozila je manje od drugih dobavljača, uključujući Sjedinjene Države, Angolu, Kamerun, Egipat i Nigeriju – iznos koji se približava skoku ruskog LNG-a, prema analizi. Napadi na Crveno more nisu uticali na izvoz LNG tih drugih zemalja.
Podaci o cenama za ruski LNG nisu javni. Ali obično se prodaje za mali popust jer ga neki kupci ne žele, rekao je Džejson Feer, globalni šef poslovne inteligencije u energetskim konsultantima Poten and Partners.
Dodatni gas se ne koristi u francuskim domovima ili industriji. Potražnja u Francuskoj pala je za 9% u prvoj polovini ove godine u odnosu na prošlu godinu. U međuvremenu, francuski izvoz gasa gasovodom u Belgiju porastao je za skoro 10% u prvih šest meseci, prema Kpleru. Nije moguće reći koliki je deo tog izvoza bio ruski LNG.
„Ono što vam govori je da ljudi zarađuju novac od ove trgovine“, rekao je Feer.
Najveći ruski LNG projekat je na poluostrvu Jamal u Arktičkom krugu, zajedničko ulaganje sa TotalEnergies, koji poseduje 20%. Prema ugovoru potpisanom 2018. godine, TotalEnergies se obavezuje da odatle kupuje 4 miliona tona gasa godišnje.
TotalEnergies je putem e-pošte saopštio da je zakonski obavezan da poštuje svoje ugovore i da će to činiti „sve dok vlade Evrope smatraju ruski gas neophodnim za sigurnost snabdevanja Evropske unije“.
Samo ako bi bile uvedene nove sankcije, kupovine bi mogle biti obustavljene, navodi se u saopštenju. TotalEnergies je saopštio da je njen uvoz ruskog LNG-a u Evropu zapravo opao tokom proučavanog perioda.
Portparol Evropske komisije rekao je da je uvoz ruskog gasa znatno opao između 2021. i 2023. godine.
Privremeno povećanje obima „ne dovodi u pitanje dostignuća EU u protekle dve godine“, rekao je portparol Adalbert Janz. „Diverzifikovali smo naš uvoz i najveći deo neophodnog gasa snabdevaju pouzdani partneri, kao što su Norveška i SAD. Nisu govorili o cenama.
Ali Savicki iz Razom We Stand’s pozvao je EU da sprovede potpuni embargo na robu. TotalEnergies „ne bi trebalo da ima slobodnu propusnicu da bi Evropu držao navučenom na ruski gas“, rekao je on.