Kalifornija: Zakazano puštanje TRANSGENIH komaraca sa sintetičkom DNK
U prostorijama za uzgoj komaraca britanske biotehnološke kompanije Oxitec, naučnici ređaju sveža jaja, svako veličine zrna soli. Koristeći mikroskopske igle, istraživači u belim mantilima ubrizgavaju u svako jaje mrvicu sintetičke DNK.
Četiri dana Oxitec tehničari brinu o jajima, pazeći na ona koja se izlegu u vijugave smeđe larve. Ti „preživeli“, kako ih kompanija naziva, suočavaju se s nizom testova kako bi se osiguralo da je njihova genetska modifikacija uspešna.
Uskoro bi milioni ovih napravljenih komaraca mogli biti pušteni u Kaliforniju u eksperimentu koji je nedavno odobrila savezna vlada.
Oxitec, privatna kompanija, kaže da bi njene genetski modifikovane bube mogle pomoći u spašavanju polovine svetske populacije od invazivnog komaraca Aedes aegypti , koji može da širi bolesti poput žute groznice i denga groznice na ljude. Žensko potomstvo proizvedeno od ovih modifikovanih insekata će umreti, prema Oxitecovom planu, uzrokujući kolaps populacije.
“Precizan. Ekološki održiv. Netoksičan,” navodi kompanija na svojoj web stranici o svom proizvodu zaštićenom kao “Friendly” komarac.
Naučnici nezavisni od kompanije i kritični prema predlogu kažu da ovo ne treba sprovoditi tako brzo. Kažu da puštanje eksperimentalnih stvorenja u prirodu nosi rizike koji još nisu u potpunosti proučeni, uključujući moguću štetu drugim vrstama ili neočekivano otežati kontrolu lokalne populacije komaraca.
Čak su i naučnici koji vide potencijal genetskog inženjeringa zabrinuti zbog puštanja transgenih insekata zbog skoro pa nemoguće kontrole.
Moskva upozorava na direktnu vojnu konfrontaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama
„Potrebno je više transparentnosti o tome zašto se ovi eksperimenti rade“, rekla je Natalie Kofler, bioetičar na Harvardskoj medicinskoj školi koja je pratila rad kompanije. „Kako merimo rizike i koristi?“
Istakla je da su moguće koristi od tehnologije u Kaliforniji manje nego što bi bile u tropskim regijama svijeta gdje epidemije bolesti koje prenose komarci često prijete ljudima. Kalifornija nikada nije imala kazein za koji je utvrđeno da Aedes aegypti prenosi bolest.
Nathan Rose, šef regulatornih poslova Oxiteca, rekao je da je kompanija odabrala Kaliforniju jer su se komarci Aedes aegypti brzo proširili nakon što su otkriveni u državi prije otprilike deset godina. Sićušni, agresivni grizoci mogu polagati jaja u prostoru malenom poput čepa napunjenog vodom ostavljenog u dvorištu.
Rose je napomenuo da je kompanija otkrila da je njen komarac smanjio populaciju u brazilskoj četvrti za 95 posto u samo 13 nedelja.
Oxitec je do sada objavio malo svojih podataka iz tog eksperimenta ili iz novijeg izdanja u Florida Keys. Još nije objavio nijedan od tih rezultata u recenziranom naučnom časopisu – publikacije koje naučnici očekuju kada procjenjuju novi lijek ili tehnologiju.
Američka agencija za zaštitu okoline je 7. marta objavila da je Oxitecu dala dozvolu za puštanje svojih transgenih insekata na 29.400 hektara u okruzima San Bernardino, Fresno, Stanislaus i Tulare.
Kompanija planira da pokrene proizvodnju u severnom okrugu Tulare u Centralnoj dolini, gdje se udružila s lokalnim okrugom za kontrolu komaraca sa sedištem u gradu Visalia.
Eksperiment još uvek mora biti odobren od strane državnog tela za regulaciju pesticida.
NultaTačka/Technocracy