Kamala Haris zahteva od društvenih mreža da nastave da rade na CENZURI
Haris kaže da je zabrinuta zbog „dezinformacija“.
Potpredsednica Kamala Haris rekla je da kompanije za društvene mreže treba da rade sa Belom kućom u borbi protiv dezinformacija kako bi zaštitile „demokratiju“.
Haris je to komentarisala u intervjuu za NPR u ponedeljak. Upitana o njenim razmišljanjima o promenama koje je napravio Elon Musk na Tviteru , potpredsednica je rekla:
„Razmišljam o ovom pitanju malo drugačije, što je moja duboka zabrinutost zbog toga kako su se dezinformacije infiltrirale u tokove informacija u našoj zemlji.
🔶 Američko ministarstvo zdravlja: Belci izazivaju Alchajmerovu bolest i demenciju kod drugih rasa https://t.co/uInssiAD76
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 22, 2022
Potpredsednica Haris je spomenula njenu ulogu člana Odbora za obaveštajne poslove Senata, gde je bila uključena u istragu o navodnom ruskom mešanju u predsedničke izbore 2016.
Ona je navela da je istraga dokazala da je postojala „duboka količina namernih dezinformacija usmerenih na određenu demografiju kako bi se iskoristile prednosti onoga što bi mogli da budu postojeći dispariteti i skepticizam u pogledu uloge i značaja vlade“, i da je to učinjeno da bi se oslabila demokratije u SAD.
„Kada vidim kako se društveni mediji koriste na taj način, to mi izaziva veoma duboku zabrinutost“, rekla je Haris. „Dakle, ono što bih rekla o bilo kojoj društvenoj mreži je sledeće: u potpunosti očekujem i zahtevam da lideri u tom sektoru sarađuju i rade sa nama koji smo zabrinuti za nacionalnu bezbednost, zabrinuti za održavanje i zaštitu naše demokratije, da urade sve što je u njihovoj moći da obezbede da ne dođe do dozvoljene ili zanemarene manipulacije koja se vrši sa namerom da se ugrozi bezbednost naše demokratije i naše nacije.”
Komentari potpredsednice došli su usred navoda o dosluhu između savezne vlade i sajtova društvenih medija radi cenzure sadržaja, kako u tužbi državnog tužioca Luizijane i Misurija, tako i u Tviter fajlovima koje je Mask objavio preko nezavisnih novinara.
Čak je i bivši izvršni direktor i osnivač Tvitera Džek Dorsi upozorio da vlada i korporativna industrija kontrolišu javni diskurs. Ubrzo nakon što je Musk počeo da objavljuje Tviter fajlove, u postu na blogu, Dorsi je rekao da društveni mediji moraju „biti otporni na korporativnu i vladinu kontrolu“.
„Kritično je da ljudi imaju alate da se tome odupru i da su ti alati na kraju u vlasništvu ljudi. Dozvoliti vladi ili nekolicini korporacija da poseduju javni razgovor je put ka centralizovanoj kontroli“, dodao je Dorsi.