Kanada odlučna da podrži Gejtsov radikalni plan rešavanja ‘klimatske krize’
Vlada kanadskog premijera Džastina Trudoa podržala je radikalni Gejtsov plan u ‘rešavanju klimatske krize’. Osnivača Majkrosofta Bil Gejts, koji se navodno zalaže za zaustavljanjem ‘globalnog zagrevanja’, zapravo izaziva kontroverze širom sveta svojim planovima.
Kanada je započela realizaciju jednog Gejtsovog ‘plana’ koji uključuje uništavanje Zemljine atmosfere u cilju rešavanja, kako se tvrdi, „klimatske krize“. Njegova kompanija Dip skaj (Deep Sky), koja se nalazi u Montrealu, dobila je sredstva od takođe Gejtsovog fonda Brejktru enerdži katalist (Breakthrough Energy Catalyst) kako bi sprovela ovaj radikalan projekat.
Gejtsov Dip skaj planira da ukloni ugljen-dioksid (CO2) iz atmosfere i zakopa ga pod zemljom, koristeći metodu koja se naziva direktno hvatanje ugljen-dioksida (DAC). Ovaj proces podrazumeva upotrebu ogromnih ventilatora koji usisavaju vazduh, filtriraju ga i izdvajaju CO2, a zatim ga skladište u dubokim slanim rezervoarima pod zemljom. Ovaj metod, međutim, zavisi od ogromnih količina energije, a industrija se suočava sa problemom snabdevanja obnovljivim izvorima energije.
Dip skaj, koji je već obezbedio 40 miliona dolara od fonda, planira izgradnju objekta u Alberti do proleća 2025. godine.
Postrojenje će biti jedno od prvih u Severnoj Americi koje koristi obnovljive izvore energije za uklanjanje CO2 iz atmosfere i njegovo skladištenje pod zemljom.
Kako je izjavio glavni direktor Dip skaja Demijan Stil: „Ovaj objekat će biti ponos Kanade i predstavlja korak ka ostvarivanju globalnih ciljeva za smanjenje ugljeničnih emisija.“
Ovaj projekat dolazi u skladu sa zahtevima Svetskog ekonomskog foruma (WEF) i Ujedinjenih nacija (UN) o dostizanju ciljeva ‘Net Zero’ do 2050. godine.
Kritičari smatraju da planovi za direktno hvatanje ugljen-dioksida nisu dovoljni i upozoravaju na opasnosti stvaranja tržišta za komercijalizaciju ugljen-dioksida.
Kanadska vlada je stvorila povoljan ambijent za Dip skaj i kompanije slične njima, dodelivši im poreske olakšice i finansijsku podršku za projekte koji uklanjaju CO2 iz atmosfere.
Očekuje se da će Gejts i Dip skaj investirati više od 100 miliona dolara u narednih deset godina.
Ovaj projekat je samo deo šireg plana globalista koji traže tehnološka rešenja za ‘klimatske promene’, dok istovremeno izaziva zabrinutost zbog ekonomske i energetske održivosti.
Nulta Tačka/Mediji