Kanada počela sa eutanazijom veterana kako bi smanjila troškove njihovog lečenja
Kanadski veterani suočavaju se sa sve većim pritiscima da pristanu na eutanaziju u okviru programa „Medicinska pomoć u umiranju“ (MAiD), dok se u Velikoj Britaniji razmatraju slični zakoni. Kelsi Širen, kanadska veteranka povređena u Avganistanu, upozorava na opasnosti ove prakse i poziva građane Velike Britanije da se odupru legalizaciji asistiranog samoubistva, koje bi moglo postati zakonski regulisano.
Veterani koji zahtevaju skupu medicinsku pomoć sada se suočavaju sa pritiscima da pristanu na eutanaziju, umesto da dobiju odgovarajući tretman.
Kanada je uvela program MAiD, u kojem se veterani podstiču da izaberu smrt kao alternativu lečenju. Kelsi Širen, koja je povređena u Avganistanu i danas živi kao 100% invalid, postala je glasna protivnica ove prakse nakon što je saznala da mnogi kanadski veterani razmatraju smrt kao opciju zbog nemogućnosti dobijanja odgovarajuće zdravstvene nege.
Slučajevi veterana u Kanadi i Velikoj Britaniji
Širen je istakla nekoliko zabrinjavajućih slučajeva, među kojima je i slučaj Kristine Gotijer, petostruke svetske šampionke u paratletici, koja je nakon što je tražila pomoć, dobila pismo u kojem joj je ponuđena „medicinska pomoć u umiranju“.
„Ako vam je teško da nastavite da živite, možemo vam ponuditi pomoć u umiranju“, pisalo je u pismu.
Ovaj problem nije ograničen samo na Kanadu. Širen je upozorila zakonodavce u Velikoj Britaniji na slične rizike, ukazujući na incident u kojem je 25-godišnji britanski veteran ilegalno upućen na eutanaziju.
„Ovo nije zdravstvena zaštita. Ovo je moderni eugenički pristup“, izjavila je ona, dodajući da je već kontaktirala policiju u Severnom Hamptonširu, koja istražuje slučaj.
Opasnost od legalizacije asistiranog samoubistva u Britaniji
Širen je podsetila na zabrinjavajuće činjenice koje se već dešavaju u Velikoj Britaniji, gde se zakon o asistiranom samoubistvu još razmatra.
„Ako se ovo dešava sada, pre nego što je zakon usvojen, šta će se desiti kada postane legalan? Moramo se boriti protiv ovoga“, upozorila je Širen, naglašavajući kako je ovo pitanje važno za sve, posebno za veterane.
Kontroverza oko legalizacije asistiranog samoubistva, kako u Kanadi, tako i u Velikoj Britaniji, izaziva ozbiljnu zabrinutost, posebno među veteranima koji umesto adekvatne pomoći dobijaju ponuđenu smrt.
Kelsi Širen i drugi aktivisti pozivaju na akciju i podsećaju da legalizacija ovih praksi predstavlja ozbiljan etički problem. Građani i zakonodavci moraju biti pažljivi kako bi sprečili zloupotrebu sistema koji bi trebalo da pruža zaštitu, a ne uništenje života.
Nulta Tačka/Mediji