Kanadski zvaničnici upozoravaju: Nakon sezone gripa dolazi sezona moždanog udara
Kanadski zvaničnici su ove nedelje upozorili javnost da je nagli porast broja moždanih udara među stanovništvom posledica sezone gripa koja izaziva „sistemsku upalu“.
Dr Raj Bhardvaj sa Univerziteta u Kalgariju pojavio se u kanadskim državnim medijima kako bi objasnio navodnu vezu između gripa, infekcije i moždanog udara.
Theblaze.com izveštava: Bhardvaj je rekao za CBC Calgary News da se moždani udar dešava kada je „iz nekog razloga ugrožen dotok krvi u mozak. To je u osnovi problem sa venama koje dovode krv u vaš mozak. A postoje dve stvari koje bi mogle da pođu po zlu sa protokom, zar ne: one mogu da se začepe ili mogu da puknu“.
Sistemska upala koja je posledica gripa može navodno pomoći u pokretanju ovih problema sa protokom krvi.
„To može učiniti unutrašnjost krvnih sudova lepljivim. To može učiniti vašu krv malo gušćom, posebno ako ste dehidrirani. I čak može dovesti srce u čudan ritam koji se zove atrijalna fibrilacija“, rekao je Bhardvaj. „Sve te stvari mogu povećati rizik od moždanog udara.“
Iako je Bhardvaj bio svestan potencijalne veze između gripa i moždanog udara, ipak je bio zatečen navodnim postojanjem „sezone moždanog udara“.
„Ni ja nisam znao za ovo do prošle godine, ali se ispostavilo da posle sezone gripa, otprilike tri ili četiri nedelje kasnije, postoji sezona moždanog udara“, rekao je on. „Većina Kanade dobija epidemiju gripa, tako da sada počinjemo da viđamo više moždanih udara“.
Bhardvaj je primetio da on nije jedini lekar u mraku o takozvanoj „sezoni moždanog udara“.
„Jedan od mojih kolega je to spomenuo na poslu pre neki dan i rekao: „Da li ste primetili koliko moždanih udara vidimo? To je mnogo više nego inače, kako se čini“, rekao je Bhardvaj. „Anegdotski, to počinjemo da uviđamo.“
Bhardvaj je tvrdio da je „dobra vest da vakcinacija protiv gripa smanjuje rizik od moždanog udara“, citirajući studiju sa Univerziteta u Kalgariju gde on radi kao klinički docent.
🔶 PFIZER mora da plati odštetu milionima zbog nuspojava vakcinacije (VIDEO) https://t.co/rG3tq8nnDT
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 23, 2023
Studija o kojoj je reč, objavljena u Lansetu u novembru, istakla je da je grip „uobičajena respiratorna infekcija koja prethodi moždanom udaru“.
Dr Majkl Hil, jedan od autora studije, rekao je za Global News: „Postoji duga istorija između infekcija i moždanog udara – infekcije gornjih disajnih puteva su povezane sa moždanim udarom – tako da je bilo nekako prirodno da počnemo da gledamo ovo”.
Studija je sugerisala da je, nakon prilagođavanja za demografiju i komorbiditete, „nedavna vakcinacija protiv gripa značajno smanjila opasnost od moždanog udara“; asocijacija koja je „sadržala sve tipove moždanog udara“.
Utvrđeno je da je moždani udar smanjen za sve uzraste i profile rizika sa izuzetkom onih bez hipertenzije.
Nagli porast kao rezultat izbora načina života, vremena ili nečeg drugog?
CTV News je u decembru izvestio da je jedna kanadska bolnica, kao i Bhardvajev kolega, primetila „povećanje od 15 odsto u broju pacijenata sa moždanim udarom koji su stigli… u prvih šest meseci ove godine“.
„Ono što vidimo je da postoji merljivo povećanje rizika od moždanog udara, i ne samo to, već i samo loši ishodi za pacijente koji imaju moždani udar tokom zime“, rekao je lekar Džordž Dreser.
Dresser je sugerisao da redovna vežba, smanjeni unos natrijuma i alkohola i ishrana bogata kalijumom mogu pomoći u lečenju hipertenzije i, zauzvrat, odvraćanju od moždanog udara.
Međutim, božićna lenjost i poslastice možda nisu jedini pokretači povećanja moždanih udara.
Studija iz 2016. objavljena u Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases sugeriše da su „niža prosečna temperatura i veće dnevne temperaturne varijacije povezane sa hospitalizacijama zbog moždanog udara“.
Dr Roberto Alehandro Kruz, neurolog iz DHR Health-a, rekao je za KRGV u maju 2021. da je primetio porast broja pacijenata starijih od 30 godina koji su pretrpeli moždani udar od početka te godine. CDC je primetio da je do 21. aprila u Sjedinjenim Državama primenjeno preko 200 miliona doza vakcine protiv COVID-19.
Iako bi ova konkretna studija mogla pomoći da se objasni zimska ili ranoprolećna „sezona moždanog udara“, istraživači koji stoje iza studije iz 2019. objavljene u časopisu Journal of Stroke & Cerebrovascular Diseases sugerišu da bi visoke temperature inače mogle izazvati moždane udare.
Oni su primetili „povećanje stope ishemijskog moždanog udara u odnosu na intracerebralno krvarenje tokom letnjih meseci sa većim sunčevim zračenjem koje se ne može objasniti fiziološkim merama koje ukazuju na dehidraciju ili koncentraciju hem-a.
Sezonski vremenski obrasci mogu biti razlog za moždane udare, ali ne nužno i značajan porast slučajeva.
Njujork tajms je nedavno objavio da podaci iz „Vaccine Safety Datalinka, federalnog sistema za nadzor bezbednosti, nagoveštavaju da bi Amerikanci stariji od 65 godina mogli biti izloženi povećanom riziku od ishemijskog moždanog udara u 21 dan nakon primanja” bivalentne dopunske injekcije.
CDC – za koji je većina ispitanika u nedavnoj anketi Rasmussen Report-a navela da želi da Kongres ispita svoju sigurnost vakcine – objavio je da istražuje da li je Bivalentni Pfizer-BioNTech povećao rizik od moždanog udara kod nekih primalaca. Uprkos istrazi, CDC tvrdi da je rizik koji predstavlja pojačivač „veoma malo verovatan“.
Nekoliko dana nakon što je CDC objavio svoju istragu, Kejt O’Brajen, direktorka SZO za imunizaciju, vakcine i biološke preparate, tvrdila je da je „najbolji dokaz da ne postoji prava povezanost između doza Pfizer-a kod starijih osoba i moždanog udara“.
Naučni pregled objavljen u junu 2022. u časopisu Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases navodi da „Većina dokaza koji se odnose na moždani udar nakon vakcinacije protiv COVID-19 su izveštaji o slučajevima, stoga, incidencija moždanog udara nakon vakcinacije protiv COVID-19 nije precizno poznata.
U pregledu se dodaje da su „Većina pacijenata koji su pretrpeli moždani udar nakon vakcinacije protiv COVID-19 bile žene, mlađe od 60 godina i nakon vakcine ChAdOx1 nCoV-19“.
Nulta Tačka/NewsPunch