Kao da to nešto znači! Holandski kralj se izvinjava zbog ropstva
Holandski kralj Vilem-Aleksandar obeležio je 160. godišnjicu zvaničnog ukidanja ropstva u svojoj zemlji izdavanjem istorijskog izvinjenja zbog umešanosti Holandije u trgovinu.
„Na današnji dan sećamo se holandske istorije ropstva“, rekao je Vilem-Aleksandar okupljenima u subotu kod nacionalnog spomenika ropstvu u Amsterdamu. „Tražim oproštaj za ovaj zločin protiv čovečnosti.
Kralj je napomenuo da se holandski premijer Mark Rute izvinio za 250-godišnju ulogu zemlje u ropstvu prošlog decembra. „Danas stojim pred vama. Danas, kao vaš kralj i kao član vlade, lično se izvinjavam i osećam težinu reči u svom srcu i svojoj duši.”
Studija koju je naručila vlada objavljena prošlog meseca pokazala je da je holandska kraljevska kuća Orange požnjela današnji ekvivalent od oko 600 miliona dolara profita od ropstva od 1675. do 1770. godine. Veći deo tog bogatstva dat je monarhiji preko Holandske istočnoindijske kompanije . Krajem prošle godine, Kraljevska kuća je naručila opsežniju istragu uloge kraljevske porodice u holandskoj kolonijalnoj istoriji.
Villem-Alekander je rekao da rasizam ostaje problem u Holandiji. Međutim, dodao je da su se „vremena promenila“ i da su „lanci zaista prekinuti“.
Dve grupe aktivista održale su protestnu šetnju pre kraljevog govora, proglašavajući da „neće biti izlečenja bez reparacija“. Rute je u decembru rekao da holandska vlada ne planira da isplati novac potomcima robova. Umesto toga, Amsterdam je uspostavio fond od 200 miliona evra (218 miliona dolara) za rešavanje nasleđa ropstva, kao što su inicijative za finansiranje za podizanje svesti o tom pitanju.
Holandsko kolonijalno carstvo je u različito vreme obuhvatalo delove Indonezije, Surinama, Brazila, Devičanskih ostrva, Mauricijusa i Šri Lanke. Većim delom azijske teritorije carstva upravljala je Holandska istočnoindijska kompanija nakon što je zarobljena od Portugala. Holandija je počela da preispituje svoju kolonijalnu istoriju 2020. godine usred međunarodnog talasa protesta Black Lives Matter nakon sumnjive smrti Džordža Flojda.