Katarski zvaničnik slučajno priznao da je umrlo ‘između 400 i 500’ radnika zbog izgradnje infrastrukture za Svetsko prvenstvo
Učesnik kampanje Amnesti internešenela u utorak je pozvao na „istinu, pravdu i kompenzaciju“ nakon što je šef katarskog Svetskog prvenstva priznao da je stotine radnika migranata umrlo tokom izgradnje projekata u vezi sa FIFA turnirom.
U intervjuu sa britanskim novinarom Pirsom Morganom emitovanom na TalkTV-u, Hasan Al-Thavadi, generalni sekretar Vrhovnog komiteta Svetskog prvenstva Katara, upitan je koliko je radnika migranata — koji čine 90% radne snage u zemlji — umrlo tokom izgradnje 300 milijardi dolara vredne infrastrukture vezane za turnire, uključujući stadione, hotele, autoputeve, železnice i prošireni međunarodni aerodrom. „Procena je oko 400, između 400 i 500“, odgovorio je Al-Tavadi. „Nemam tačan broj, to je nešto o čemu se razgovaralo. Jedna smrt je previše, tako je jednostavno.“
Odgovarajući na Al-Thavadijeve napomene, Stiv Kokburn, šef za ekonomsku i socijalnu pravdu Amnesti internešenela, rekao je da „nastavak debate o broju radnika koji su poginuli tokom priprema za Svetsko prvenstvo razotkriva oštru realnost da ima toliko ožalošćenih porodica koje još čekaju istinu i pravdu“.
World Cup boss Hassan Al-Thawadi tells Piers Morgan 400-500 migrant workers have died as a result of work done on projects connected to the tournament.
"Yes, improvements have to happen."@piersmorgan | @TalkTV | #PMUQatar pic.twitter.com/Cf9bgKCFZe
— Piers Morgan Uncensored (@PiersUncensored) November 28, 2022
„Tokom poslednje decenije, hiljade radnika vratilo se kućama u kovčezima, bez objašnjenja njihovim najmilijima“, primetio je on. Analiza The Guardian-a pokazala je da je više od 6.500 radnika iz Indije, Pakistana, Bangladeša, Nepala i Šri Lanke umrlo u Kataru otkako je represivna Zalivska monarhija nagrađena prvim fudbalskim turnirom u krajem 2010. Procena Gardijana je, međutim, kritikovana za prebrojavanje svih smrtnih slučajeva stranih radnika u zemlji tokom protekle decenije.
„Ekstremna vrućina i iscrpljujući uslovi rada u Kataru verovatno su doprineli stotinama ovih smrtnih slučajeva, ali bez potpune istrage, pravi obim izgubljenih života nikada se ne može saznati“, nastavio je Kokburn. „U međuvremenu, porodice pate od dodatne muke teške finansijske nesigurnosti koja proizilazi iz gubitka glavnog primaoca zarade“.
Diznijev gej crtani film „Čudesni svet“ stigao u naše bioskope, roditelji napuštaju saluhttps://t.co/IhetjAiEvR
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 30, 2022
„Nema ničeg prirodnog u vezi sa ovim razmerama gubitka i više ne može biti izgovora da se porodicama uskraćuje istina, pravda i kompenzacija“, dodao je on. „Dok se ne otklone sve zloupotrebe koje su pretrpeli radnici migranti u Kataru, nasleđe ovog Svetskog prvenstva biće ozbiljno ukaljano njihovim maltretiranjem“.
Al-Thavadi je utvrdio da se uslovi za radnike migrante u Kataru poboljšavaju, ističući primenu minimalne mesečne plate od 1.000 rijala ili oko 275 dolara i povećanu pažnju usmerenu na sigurnost. „Mislim da se svake godine zdravstveni i bezbednosni standardi na terenu poboljšavaju, barem na našim terenima, terenima Svetskog prvenstva, onima za koje smo mi odgovorni, definitivno“, rekao je on.
Čini se da je portparol katarskog Vrhovnog komiteta za isporuku i nasleđe podržao Al-Tavadijeve primedbe u izjavi od utorka u kojoj je ponovio tvrdnju katarske vlade o samo tri smrtna slučaja radnika migranata vezanih za posao i 37 nevezanih za posao tokom perioda izgradnje Svetskog prvenstva.
„Posebni citati koji se odnose na brojke odnose se na nacionalnu statistiku koja pokriva period 2014-2020 za sve smrtne slučajeve u vezi sa radom (414) širom zemlje u Kataru, pokrivajući sve sektore i nacionalnosti“, navodi agencija.
Hari, 27-godišnji nepalski građevinar koji je zarađivao 700 rijala mesečno u zemlji u kojoj prosečno katarsko domaćinstvo zarađuje više od 100 puta više, opisao je uslove rada za CNN ranije ovog meseca:
Bilo je prevruće. Predradnik je bio veoma zahtevan i mnogo se žalio. Predradnik nam je pretio smanjenjem plata i prekovremenog. Morao sam da nosim pločice na ramenu do vrha. Bilo je veoma teško ići gore kroz skele. U radu cevovoda bile su jame duboke 5-7 metara, morali smo da postavljamo kamenje i beton, bilo je teško zbog vrućine. Bilo je teško disati. Morali smo da dođemo gore koristeći merdevine da pijemo vodu. Na nekim mestima nisu imali vodu. Na nekim mestima nam nisu dali vodu na vreme. Ponegde smo išli u obližnje kuće tražeći vodu.
Meni se to nikada nije desilo, ali sam video neke radnike kako se onesvešćuju na poslu. Video sam jednog Bengalca, jednog Nepalca… dve do tri osobe su se onesvestile dok su radile. Odveli su Bengalca u medicinske službe. Nisam siguran šta mu se dogodilo.
Studija iz 2019. o 1.300 smrtnih slučajeva nepalskih radnika migranata u Kataru objavljena u Cardiology Journal-u otkrila je „snažnu korelaciju“ između rada na ekstremnoj vrućini i umiranja od srčanih problema.