Kenedi Džunior otkriva: Razgovarao sam sa Trampom, evo odakle će prvo da povuče naše TRUPE
Robert F. Kenedi Mlađi otkrio je da novoizabrani predsednik Donald Tramp planira da ukloni američke trupe iz severne Sirije, a ne da ih ostavi kao „topovsko meso“ ako izbije sukob između Turske i snaga sirijskih Kurda.
Od 2014, Sjedinjene Države pružaju podršku sirijskoj opozicionoj grupi koju predvode Kurdi, Sirijske demokratske snage (SDF), savez vojnih jedinica, milicija i etničkih grupa predvođenih Kurdskim narodnim zaštitnim jedinicama (IPG) u njihovoj borbi protiv Islamske države (ISIS).
Turska tvrdi da su IPG i SDF produžeci Kurdistanske radničke partije, koju Turska smatra terorističkom organizacijom.
Ova klasifikacija je navela Tursku da pokrene višestruke invazije na severnu Siriju kako bi oslabila prisustvo SDF-a duž sirijsko-turske granice.
Sa reizborom Trampa, moglo bi doći do potencijalnih promena u spoljnoj politici SAD, posebno u regionima u kojima američke trupe igraju stratešku ulogu. A sada je Kenedi, istaknuti Trampov saveznik, podržao ovu mogućnost u nedavnom intervjuu sa Takerom Karlsonom.
„Kada sam bio sa predsednikom Trampom, razgovarali smo o Bliskom istoku i on je uzeo komad papira i nacrtao na njemu kartu Bliskog istoka sa svim nacijama na njoj, što većina Amerikanaca nije mogla da uradi, “, rekao je Kenedi Karlsonu.
„Posebno je gledao granicu između Sirije i Turske i rekao: ‘Imamo 500 ljudi na granici Sirije i Turske i mali logor koji je bombardovan.’ Rekao je da u Turskoj ima 250.000 militanata, ako se suprotstave jedni drugima.
Tramp je tada upozorio Kenedija tokom putovanja avionom da bi svaka eskalacija između turskih i kurdskih snaga mogla da ugrozi bezbednost američkih vojnika zahvaćenih unakrsnom vatri. Generali su čak rekli Trampu da će američke trupe biti „topovsko meso“ ako se sukobe Turska i kurdske snage. I tako, rekao je Kenediju: „Vadite ih napolje.“
SDF je vojna grana regiona severne Sirije, ili formalno Autonomna uprava severne i istočne Sirije. Rojava je navela svoj cilj da postane autonomna jedinica unutar federalizovane Sirije. Vlada Bašara el Asada u glavnom gradu Damaska, u međuvremenu, nastoji da povrati svu teritoriju izgubljenu od izbijanja građanskog rata u Siriji 2011. i povratak na status kvo iz perioda pre građanskog rata.
Asadova vlada se često sukobljavala sa kurdskim snagama, pobunjeničkim grupama koje podržava Turska u severnoj Siriji, pa čak i sa samom Turskom.
Pored toga što de fakto upravlja svime u Siriji severoistočno od reke Eufrat i nadgleda regionalnu bezbednost, SDF trenutno predvodi preko 10.000 boraca ISIS-a, uključujući oko 2.000 stranih državljana čije su matične zemlje odbile da ih prime nazad.
U znak podrške naporima SDF-a, Senat SAD je 2023. godine izglasao da američki vojnici ostanu u Siriji. Procenjuje se da je u zemlji oko 900 američkih vojnika, od kojih je većina raspoređena na severoistoku Sirije da podrži SDF , dok su manje jedinice raspoređene da pomognu savezničkim sirijskim pobunjeničkim grupama na jugoistoku zemlje.