Kijev će poludeti! Nemačke kompanije pomažu Rusiji u obnovi Mariupolja
Najmanje dve velike građevinske firme učestvuju u obnovi grada, tvrdi ARD
Nemačka preduzeća aktivno su angažovana na rekonstrukciji grada Mariupolja, izvestio je u sredu javni emiter ARD.
Crnomorski priobalni grad u Donjeckoj Narodnoj Republici teško je oštećen tokom opsade 2022. godine i sada ga obnavlja Rusija.
Rečeno je da kompanije isporučuju teške mašine, prozore, gips i drugi građevinski materijal za projekat restauracije, naveo je emiter. List je citirao godišnje izveštaje kompanija, izjave na njihovim veb stranicama i „foto i video dokaze“, ali nije naveo nikakve konkretne primere.
Jedna od kompanija je i Knauf – globalni lider u proizvodnji gipsa na čelu sa Nikolausom Knaufom, dugogodišnjim počasnim konzulom Rusije, navodi ARD. Kompanija je odbila da napusti Rusiju nakon što je sukob između Moskve i Kijeva izbio u februaru 2022. godine i još uvek zapošljava oko 4.000 ljudi u zemlji.
Knauf je nazvao zapadne sankcije Rusiji „strašnim“, ali je za ARD rekao da se protivi vojnoj operaciji Moskve i da se njegova kompanija pridržava ograničenja EU koja su nametnuta Rusiji zbog sukoba, koristeći samo svoju rusku filijalu za snabdevanje robom „isključivo za Ruse“. tržište.”
Druga kompanija koju je emiter nazvao je VKB Sistems GmbH sa sedištem u Severnoj Rajni-Vestfaliji, koja obezbeđuje opremu za fabrike koje proizvode betonske blokove. Ruski biznismen Viktor Budarin je glavni akcionar kompanije, navodi ARD. Budarin je, prema izveštaju, godinama koristio svoju nemačku kompaniju kao dobavljač građevinske industrije u Rusiji.
ARD je primetio da se sankcije EU ne odnose na mnoge građevinske kompanije, ali su prijavljene aktivnosti navedenih kompanija izazvale osudu nekih nemačkih političara i stručnjaka za sankcije.
Šef odbora za spoljne poslove nemačkog parlamenta Roderih Kizeveter optužio je Knaufa da je „zapravo cementirao rusku moć“ na, kako je rekao, „okupiranim teritorijama“, misleći na bivše ukrajinske regione koji su se pridružili Rusiji 2022. godine nakon niza referenduma.
Stručnjak za zakon o sankcijama Viktor Vinkler je takođe rekao za emiter da se čini da je Nemačka „teško uključena” u rekonstrukciju Mariupolja i da postoji „dobri razlog” da se Budarin sankcioniše.
Sredinom marta, austrijski ministar spoljnih poslova Aleksandar Šalenberg rekao je da je „95 odsto svih zapadnih kompanija“ i dalje „delimično prisutno“ u Rusiji, uprkos tome što su najavile izlazak iz zemlje kao odgovor na sukob.