KIJEV označilo glavne KINESKE naftne kompanije kao SPONZORE RATA u Ukrajini
Tri kineska energetska giganta dodata su na famoznu ukrajinsku listu preduzeća koja navodno pomažu u finansiranju sveobuhvatne invazije Rusije, što je potez za koji Kijev kaže da će imati posledice po njihov rad na Zapadu.
U saopštenju od utorka, ukrajinska Nacionalna agencija za prevenciju korupcije potvrdila je da su Kineska nacionalna naftna korporacija (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) i China National Petroleum Corporation (CNPC) sve navedene kao „međunarodni sponzori rata“.
Prema zvaničnicima, tri državne kompanije — najveće kineske naftne i gasne kompanije — aktivno sprovode zajedničke projekte zajedno sa svojim ruskim kolegama i pomažu u finansiranju vojne industrije i industrije naoružanja Moskve „plaćajući značajne poreze“ državi.
Prema agenciji, uključivanje u registar će biti označeno kroz sisteme usklađenosti i obeshrabriti firme u inostranstvu da rade sa firmama koje kotiraju na berzi.
NE PROPUSTITE! UŽIVO! SREDA OD 20h! ANA DRAGOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Iako je Kina odbila da otvoreno osudi ruski rat u Ukrajini, ona je u više navrata izražavala zabrinutost zbog ekonomskih posledica sukoba i čak je podržala rezoluciju UN u maju koja je kritikovala „agresiju Moskve“.
Međutim, Ukrajina je pojačala primenu protiv kineskih preduzeća i državnih subjekata za koje kaže da sarađuju sa Rusijom, a prethodno je navela Kinesku državnu građevinsku korporaciju, onlajn tržište Alibabu i telekomunikacionu kompaniju Ksiaomi.
Rusija gleda na Kinu kao na rastuće izvozno tržište za naftu i gas, zamenjujući kupce koje je izgubila u Evropi kao rezultat njene invazije na Ukrajinu prošle godine. Predsednik Vladimir Putin je u martu najavio veliki novi gasovod, nazvan Power-of-Siberia 2, koji će prenositi 50 milijardi kubnih metara gasa u Kinu preko Mongolije. Međutim, kritičari kažu da će Kina kupovati energiju samo po značajnoj ceni i da je taj potez više simboličan nego praktičan.
Ekskluzivno: HANTER BAJDEN osumnjičen za plaćanje prostitutki iz “Istočnoevropskog lanca trgovine ljudima” i to falsifikovanim čekovima https://t.co/zruFxOfKjk
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 2, 2023
U aprilu je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski imao bilateralni razgovor sa kineskim liderom Si Đinpingom — prvi od početka rata u punom obimu. Opisujući razgovor kao „dug i smislen“, Zelenski je rekao da veruje da će povećanje diplomatskih kontakata imati pozitivne rezultat