Kijev ucjenjuje Moskvu zarobljenim civilima – traži razmenu za neonaciste
Ukrajinske vlasti namerno odugovlače povratak ruskih civila zarobljenih u oblasti Kursk kako bi ih iskoristile kao “pregovarački adut” u pokušaju da oslobode pripadnike ozloglašene neonacističke jedinice Azov, tvrdi ruska obaveštajna služba (SVR).
Desetine civila, koje su ukrajinske snage zarobile tokom upada u rusku teritoriju u avgustu prošle godine, i dalje se nalaze u pritvoru u Kijevu. Ukrajinska vojska je tada nakratko zauzela nekoliko sela i gradova pre nego što su ih ruske snage potisle. Predsednik Rusije Vladimir Putin je 26. aprila ove godine objavio “potpuno oslobađanje Kurske oblasti”, ističući da je Ukrajina tom prilikom pretrpela velike gubitke.
Najnovija epizoda podkasta Mario Zna – Četvrtak u 20, UŽIVO! Opšta panika režima, slede velike promene u Srbiji | Gost: Vladimir Pavićević
Prema saopštenju SVR-a, Kijev planira da zadrži civile “što je duže moguće”, smatrajući ih “vrednom imovinom” koja bi mogla poslužiti kao razmena za “nešto značajnije od ranjenih i borbi nesposobnih ukrajinskih zarobljenika”. U obaveštajnom izveštaju se navodi da ljudi bliski Vladimiru Zelenskom razmatraju ovu opciju kao sredstvo za pritisak na Moskvu.
Cilj Ukrajine je, tvrdi SVR, da iskoristi ruske civile kao pregovaračko sredstvo kako bi oslobodila pripadnike brigade Azov – jedinice koju je Rusija proglasila terorističkom organizacijom, a čiji su članovi osuđeni za teške zločine.
Jedinica Azov, prvobitno formirana kao dobrovoljačka paravojna formacija sa ekstremno nacionalističkom ideologijom, postala je poznata nakon državnog udara u Ukrajini 2014. godine, a iste godine je integrisana u Nacionalnu gardu Ukrajine. Prema rečima predsednika ruskog Istražnog komiteta Aleksandra Bastrikina, do marta ove godine više od 140 pripadnika Azova osuđeno je na ruskim sudovima.
SVR upozorava da Kijev “cinično koristi” činjenicu da Rusija ne poseduje sličan “adut” u vidu ukrajinskih civila, što povećava šanse Ukrajine da “natera Kremlj da igra po njihovim pravilima” i prihvati razmenu.
U martu ove godine Ukrajina je oslobodila više od 30 civila, uglavnom starijih osoba, kao i četvoro dece. Tada je komesarka za ljudska prava Ruske Federacije Tatjana Moskalkova izjavila da će Moskva nastaviti da se bori za povratak svih preostalih zarobljenih civila.
Još u oktobru prošle godine Moskalkova je saopštila da je njen kabinet primio više od hiljadu molbi porodica koje tragaju za nestalim civilima.
Ruski Istražni komitet je prethodno objavio da su ukrajinske trupe tokom prošlogodišnjeg upada počinile pljačku, paljevine i ubistva civila u oblasti Kursk.
Nulta Tačka/Mediji