Kina gradi „prvu svetsku“ 6G mrežu za testiranje na terenu
Kineski telekomunikacini inženjeri sa Pekinškog univerziteta za poštu i telekomunikacije postavili su mrežu za testiranje na terenu koja može da postigne 6G prenosne mogućnosti na postojećoj 4G infrastrukturi, izvestila je novinska agencija Sinhua.
Univerzitetski tim inženjera predstavio je svoje početne nalaze o radu eksperimentalne mreže na konferenciji održanoj u kineskoj prestonici 10. jula.
Eksperimentalna mreža, koja koristi tehniku zvanu semantička komunikacija, postigla je „deseterostruko poboljšanje ključnih komunikacijskih metrika, uključujući kapacitet, pokrivenost i efikasnost“, prema izveštajima medija, koji nisu dali dalje detalje.
Sinhua je saopštila da je 6G mreža za testiranje na terenu „prva u svetu“ i da može efikasno da snizi ulazni prag za 6G istraživanja, ubrzavajući početnu verifikaciju ključnih tehnologija 6G.
Mreža ima duboku integraciju komunikacije i veštačke inteligencije, što je „važan pravac“ u evoluciji komunikacione tehnologije, navodi se u izveštaju. Pred nama je neizvesna budućnost gde će korišćenje veštačke inteligencije postati svakodnevnica u skoro svakom aspektu naših života. Njene mogućnosti su praktično neograničene, mogućnosti za kontrolu i nadzor populacije velike, pa otuda i kontroverze i etička pitanja oko njene (zlo)upotrebe.
„Integracija ova dva će ubrzati formiranje novih poslovnih oblika digitalne ekonomije“, rekao je profesor Džang Ping, koji je na čelu istraživačkog tima univerziteta, na konferenciji na kojoj je predstavljena 6G mreža za testiranje na terenu.
Profesor Ratko Ristić: Valjevci su pokazali kako se brani zemlja, Crkva mora da stane uz svoj narod https://t.co/14N71F2cB7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2024
„AI će poboljšati percepciju i semantičko razumevanje komunikacije, dok će sveprisutna komunikacija 6G zauzvrat proširiti domet veštačke inteligencije na sve uglove svih polja“, rekao je Džang.
6G trka je u toku
Očekuje se da će 6G internet usluge biti komercijalno dostupne oko 2030. godine, ali rad na 6G standardima je u toku i mogao bi biti završen kasnije ove decenije.
6G mreže će moći da koriste više frekvencije od 5G mreža i nude mnogo veći kapacitet i mnogo manje kašnjenje. Koliko je to nama potrebno je diskutabilno, ali to omogućava potpunu digitilizaciju i praćenje na nivou koji do sada nije viđen.
Očekuje se da će tržište tehnologije 6G omogućiti i značajna poboljšanja u oblasti slikovnog prikaza, tehnologije prisustva i lociranja. U vezi sa veštačkom inteligencijom, 6G računarska infrastruktura bi trebalo da bude u stanju da odredi najbolju lokaciju za računarstvo, uključujući odluke o skladištenju, obradi i deljenju podataka.
Nekoliko zemalja širom sveta pridružilo se trci za razvoj sledeće generacije komunikacionih tehnologija.
Kina ima za cilj da pokrene prve 6G usluge do oko 2030. godine, a očekuje se da će 6G standardi biti na snazi do sledeće godine. Tako će možda biti ispunjeni ciljevi iz Agende 2030 Svetskog ekonomskog foruma.
Japan planira da uspostavi ključne tehnologije za 6G do 2025. i počne da nudi komunikacione usluge „izvan 5G“ do 2030. godine, u partnerstvu sa kompanijama kao što su NTT Docomo i Sony.
U februaru su SAD i devet drugih zemalja iznele šest zajedničkih principa za 6G bežične mreže, uključujući zaštitu nacionalne bezbednosti, efikasno korišćenje spektra i zaštitu privatnosti.