Kina istražuje zaposlene u AstraZeneki zbog potencijalnih nezakonitih radnji
Nekoliko zaposlenih u multinacionalnom farmaceutskom gigantu AstraZeneca pod istragom je u Kini, rekla je kompanija AFP-u u četvrtak, nakon što je u izveštaju navedeno da su ispitani o potencijalno ilegalnom prikupljanju podataka i uvozu lekova.
Istrage uključuju pet sadašnjih i bivših zaposlenih u firmi — svi sa kineskim državljanstvom — i vode ih vlasti u južnom gradu Šenženu, izvestio je Blumberg u četvrtak.
„Svesni smo da je mali broj naših zaposlenih u Kini pod istragom“, rekao je portparol AstraZeneke za AFP u četvrtak u odgovoru na zahtev za komentar.
„U ovom trenutku nemamo više informacija koje bismo mogli da podelimo“, dodaje se u saopštenju.
Nećemo još dugo čekati, stižu dani konačnog obračuna | Miloš Dimitrijević | Mario Zna, 292 Uživo
Jedna istraga odnosi se na prikupljanje podataka o pacijentima kompanije, za koje vlasti sumnjaju da su prekršile kineske zakone o privatnosti, preneo je Blumberg, pozivajući se na ljude koji poznaju situaciju.
Druga istraga povezana je sa uvozom leka za rak jetre koji nije odobren u kontinentalnoj Kini, navodi Blumberg.
Bloomberg je izvestio da su zaposleni privedeni „ranije tokom leta“.
Novi udar na privatnost: Povratak teme o zabrani privatnih poruka u EU https://t.co/z2Oey37atb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 5, 2024
Kina je ključno tržište za AstraZeneku, proizvođača Covid vakcine koja se veoma primenjivala širom sveta tokom pandemije koronavirusa.
Firma, sa sedištem u Kembridžu, u Velikoj Britaniji, trenutno ima 90.000 zaposlenih širom sveta.
Globalne firme su se suočavale sa sve težim poslovnim okruženjem u Kini poslednjih godina, kažu industrijske grupe, navodeći nedostatak transparentnosti zakona o podacima i produžene pritvore zaposlenih u zemlji.