Ponedjeljak 6. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka
  • Mario ZNA PODCAST
  • Početna
  • Svet
  • Srbija
  • Ekonomija
  • Region
  • Zanimljivosti
  • Youtube
  • Tehnologija
  • Kontakt
 “KINA JE SVOJ NAJVEĆI NEPRIJATELJ”: FRANCUSKI IZVEŠTAJ DAJE PANORAMSKI PRIKAZ NASTOJANJA PEKINGA ZA GLOBALNIM UTICAJEM
Sve vesti Svet

“KINA JE SVOJ NAJVEĆI NEPRIJATELJ”: FRANCUSKI IZVEŠTAJ DAJE PANORAMSKI PRIKAZ NASTOJANJA PEKINGA ZA GLOBALNIM UTICAJEM

Pisalo/la Milena Stojaković 1. Oktobra 2021.

Uprkos ogromnim naporima kineskog režima da nametne sopstveni autoritarni model slobodnom svetu, njegov najveći neprijatelj je on sam, prema istraživačkom centru povezanom sa francuskom vladom.

Podaci su došli iz gotovo 650 stranica izveštaja na francuskom jeziku, „Operacije kineskog uticaja“, Instituta za strateške studije vojnih škola (IRSEM), nezavisne agencije povezane sa Ministarstvom oružanih snaga Francuske.

Peking izoluje sam sebe na svetskoj sceni nakon što se poslednjih godina agresivno postavio na diplomatskom frontu, navodi se u izveštaju koji je objavljen ranije ove nedelje. To ponašanje izazvalo je sve veći bes, čak i u zemljama koje su tradicionalno u prijateljskim odnosima sa režimom.

„Kina je sama sebi najveći neprijatelj kada je u pitanju uticaj“, navodi se u izveštaju.

Autori su otkrili da su se odnosi Kine sa Zapadom znatno pogoršali oko 2017. godine.

Jedan značajan primer je Švedska, koja je bila prva zapadna zemlja koja je uspostavila diplomatske odnose s režimom nakon što je Komunistička partija Kine preuzela kontrolu nad Kinom.

Dok je Peking uživao relativno povoljno javno mnjenje u Švedskoj, prekretnica je započela imenovanjem novog kineskog ambasadora u zemlji Gui Congyou-a 2017. godine, navodi se u izveštaju.

Gui-jeva provokativna retorika – pretnje švedskim zvaničnicima da neće prisustvovati dodeli nagrada pritvorenom kineskom disidentu, kritikovanje lokalnih medija koji su kritički izveštavali o Kini i pritisak na hotel u Stockholm-u da otkaže proslavu Dana državnosti Tajvana – bila je “katastrofalna”, navodi se u izveštaju. Švedsko ministarstvo inostranih poslova pozvalo je Gui-ja oko 40 puta od njegovog dolaska 2017. Parlamentarci te zemlje dvaput su zatražili njegovo proterivanje iz zemlje. Javni rejting Kine takođe je pao, pa 80 odsto Šveđana sada ima negativan stav prema Kini, u poređenju sa manje od polovine stanovništva zemlje pre četiri godine.

Gui će napustiti svoju funkciju, a nedavno je u oproštajnu posetu došao sa švedskim zamenikom ministra spoljnih poslova, pokazuje post od 25. septembra na veb stranici Ambasade Kine u Švedskoj.

U Australiji, gde Kina dobija gotovo trećinu prihoda od izvoza, raspoloženje se takođe promenilo protiv komunističkog režima.

Pekinške uzvratne trgovinske sankcije protiv Kanbere zbog pozivanja na nezavisnu istragu o poreklu virusa 2020. naišle su samo na pojačan otpor protiv kineskog uticaja, uključujući i akademske krugove. Australija je u decembru 2020. donela zakon kojim se postavljaju dodatne prepreke kompanijama povezanim s Kinom koje pokušavaju da kupe australijsku imovinu.

NULTA TAČKA SE VRATILA! EVO ODAKLE JE DOŠAO NAPAD I KOLIKO JE PLAĆEN! ,,OVO JE RAT I NIŠTA MANJE OD TOGA”

Slične scene su se odvijale i drugde: Afrika se suprotstavila velikoj kineskoj inicijativi „Pojas i put“, kritikujući inicijativu za izgradnju infrastrukture zbog iscrpljivanja prirodnih resursa, zagađenja zemljišta i zlostavljanja radnika.

Kanada je osudila proizvoljno pritvaranje svojih građana u Pekingu nakon hapšenja izvršne direktorke kompanije Huawei Meng Wanzhou, što su kritičari opisali kao talačku diplomatiju.

Gušenje sloboda Hong Konga od strane režima naljutilo je Veliku Britaniju, a njene teške povrede ljudskih prava u Sinđijangu dovele su do toga da imidž Pekinga padne još niže među zapadnim demokratijama.

Prema izveštaju, u februaru je šest država centralne i istočne Evrope na dugo odlaganom samitu „17+1“ sa Kinom odlučilo da pošalje predstavnika nižeg nivoa, umesto svog uobičajenog šefa države, što ukazuje na „gubitak apetita“ u saradnji sa Pekingom, a to verovatno ima veze sa ukaljanim imidžom režima. Blok se dodatno smanjio u maju, nakon što se Litvanija povukla iz grupe.

Autori su rekli da se nadaju da bi izveštaj mogao poslati upozorenje čelnicima Pekinga o posledicama njihovih postupaka.

„Kontraproduktivno ponašanje“ koje je Peking usvojio poslednjih godina „predstavlja problem nepopularnosti Kine u takvim razmerama da bi to na kraju moglo indirektno oslabiti Partiju, i u odnosu na njeno vlastito stanovništvo“, navodi se u izveštaju.

Nulta Tačka/ZeroHedge

  • 0
    Facebook
  • 0
    Twitter
  • 0
    Telegram
Prethodni članak
Sledeći članak

Milena Stojaković (Website)

editor

najnovije
Zanimljivosti

Naučnici upozoravaju da klimatske promene razvijaju smrtonosne infekcije pluća kod

5. Februara 2023.
Svet

UVEDEN JE novi program za praćenje NEVAKCINISANIH

5. Februara 2023.
Svet

Italijanske vlasti: Ipak su HAKERI izveli napad i ugasili internet-

5. Februara 2023.
Zanimljivosti

HIT! Amerikanci digli 8 aviona i mornaricu zbog jednog KINESKOG

5. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka

Kategorije

YouTube
Region
Srbija
Svet
Tehnologija
Ekonomija

Partneri

Digitalna Srbija
Kupuj sa Kosmeta
H.O. Kosovsko Pomoravlje
ZeroHedge
The Epoch Times
Popular Mechanics

Produkcija

O nama
Impressum
Kontakt
Video
Arhiva

Pratite nas

Prati podkast Mario ZNA

© Copyright 2023. Nulta Tačka - All rights reserved.