Kina: Lopovi ukrali preko 4000 ljudskih leševa kako bi prodavali kosti i ljudski materijal
Lopovi su koristili ukradena tela za proizvodnju biomaterijala kao što su koštani transplantati.
Kineski tužioci istražuju kriminalnu mrežu koja je ukrala hiljade tela iz krematorijuma i medicinskih laboratorija i koristila ih za proizvodnju biomaterijala, rekao je poznati advokat za krivične poslove.
Ji Šenghua, koji je u četvrtak objavio detalje slučaja na društvenim mrežama, tvrdi da policija u Tažuanu, glavnom gradu kineske severne provincije Šansi, istražuje navode da je kompanija pod nazivom Shanki Aorui Biomaterials ilegalno krala leševe iz nekoliko provincija koristeći ih za proizvodnju alogenih koštanih transplantata i zubnih transplantata.
Slučaj takođe uključuje vlasnike i operatere kompanija Shanki Osteorad Biomaterial Co. i Sichuan Hengpu Technology Co, navodi Newsweek.
Presađivanje kostiju se obično koristi u medicinskoj industriji za popravku povreda kao što su teški prelomi. Alogeni koštani transplantati ili alotransplantati se obično koriste kada pacijent nema dovoljnu gustinu kostiju za ono što se naziva autograft. U takvim slučajevima, neophodna kost se uzima od pristanka pacijenata, koji se podvrgavaju operacijama poput zamene kuka, ili iz leševa, za šta je takođe potrebna saglasnost donatora.
Dokumenti koje je Ji podelio sugerišu da je kriminalna mreža, koja je navodno uključivala nekoliko kompanija povezanih sa državom, radila više od jedne decenije i da je tokom tog perioda ostvarila prihod od oko 53 miliona dolara od šeme. U dokumentima se navodi da je kineska policija zaplenila preko 18 metričkih tona kostiju i više od 34.000 poluproizvoda ili gotovih proizvoda.
Takođe se navodi da je od 75 osumnjičenih pritvorenih u ovom slučaju, jedan sa prezimenom Su, koji je bio generalni direktor kompanije Shanki Aorui Biomaterials, priznao da je ukrao više od 4.000 ljudskih tela iz krematorijuma u provincijama Junan, Čangking, Guidžou. i Sečuan.
Portparol tužilaštva Tažuan potvrdio je za South China Morning Post da tužioci zaista istražuju navode da je kriminalni lanac „krao i preprodavao leševe radi zarade“. On, međutim, nije izneo više detalja o slučaju, uz obrazloženje da je istraga „prilično komplikovana” i da joj je ipak potrebno više vremena.