Kina nadmašila Starlink za laserski prenos visoke rezolucije iz svemira na Zemlju
Kina je postigla napredke u laserskim komunikacijama između satelita i zemlje koji bi mogli otvoriti put za 6G i druge aplikacije, uključujući daljinsku detekciju ultra-visoke rezolucije i tehnologiju satelitskog pozicioniranja nove generacije.
Kompanija Chang Guang Satellite Technology Co, koja poseduje Jilin-1, najveću svetsku komercijalnu konstelaciju satelita za daljinsko istraživanje sa preciznošću manjom od jednog metra, saopštila je da je prošlog vikenda postigla brzinu prenosa podataka za slike od 100 gigabita u sekundi tokom testiranja.
Podvig – 10 puta veći od prethodnog rekorda – ostvaren je između zemaljske stanice montirane na kamionu i jednog od 117 satelita koji trenutno čine sazvežđe Jilin-1, saopštila je kompanija. Prema Vang Hanghangu, šefu kompanije za tehnologiju zemaljskih stanica laserske komunikacije, razvoj tehnologije postavlja Chang Guang Satellite ispred Starlinka Ilona Maska.
„Maskov Starlink je otkrio svoj laserski međusatelitski komunikacioni sistem, ali još nije primenio lasersku komunikaciju satelit-zemlja. Smatramo da možda imaju tehnologiju, ali mi smo već započeli masovno implementiranje,“ rekao je on.
„Planiramo da rasporedimo ove laserske komunikacione jedinice na sve satelite u sazvežđu Jilin-1 kako bismo poboljšali njihovu efikasnost, sa ciljem umrežavanja 300 satelita do 2027.
Vang je dodao da ovo otkriće „postavlja osnovu za postavljanje i efikasan rad kineske satelitske infrastrukture, uključujući navigaciju, 6G internet i aplikacije daljinskog istraživanja“.
Iako su troškovi nadogradnje zemaljskih stanica visoki, satelitska komunikacija nudi niske troškove i široku pokrivenost, što je čini „važnim pravcem“ za razvoj 6G, rekao je on. „Laserska komunikacija će do tada takođe biti neophodna tehnologija.
Iako su troškovi nadogradnje zemaljskih stanica visoki, satelitska komunikacija nudi niske troškove i široku pokrivenost, što je čini „važnim pravcem“ za razvoj 6G, rekao je on. „Laserska komunikacija će do tada takođe biti neophodna tehnologija.
Kako su sateliti postigli veće prostorne i vremenske rezolucije, obim podataka koje generišu eksponencijalno raste, stvarajući usko grlo za tradicionalni propusni opseg mikrotalasnog prenosa podataka.
Dr. Malone: Panika zbog ptičjeg gripa – Psihološka operacija za povratak maski i vakcina https://t.co/HjCGRTGmZk
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 1, 2025
Prepoznajući nadolazeći problem, Chang Guang je početkom 2020. pomerio fokus na lasersku komunikacionu tehnologiju, polje koje je poslednjih godina doživelo nekoliko značajnih koraka.
U 2022. godini, Masačusetski institut za tehnologiju (MIT) postigao je značajni laserski prenos od 100Gbps, praćen sistemom Nasin TeraBite InfraRed Delivery (TBIRD) – takođe napravljen od strane MIT – koji je postavio rekord od 200 Gbps u 2023.
TBIRD nosilac je mali – samo tri kubične jedinice od 10 cm (4 inča) koje zajedno imaju veličinu kutije za papirne maramice – dok je prijemna stanica deo NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon u Kaliforniji.
Nosivost kineskog većeg i težeg sistema je oko 20kg, a umesto opservatorije, prijemna jedinica je na kamionu, što je čini mobilnom – opcija koja bi mogla omogućiti bržu primenu.
Laser komunikacioni terminal koji je razvila kompanija Chang Guang, otprilike veličine ranca, podržava i međusatelitsku i svemirsko-zemaljsku transmisiju podataka.
Ovaj terminal je bio deo nosioca satelita koji je napustio Zemlju u junu 2023. Satelit Jilin-1 02A02, odabran za ispitivanje, bio je deo rekordne misije u kojoj je jedan raketni nosilac uveo 41 satelit u orbitu, koji su se pridružili kineskoj konstelaciji.
Na zemlji, mobilni sistem laserske komunikacione stanice na vozilu omogućava izbegavanje atmosferkih smetnji, kao što su ekstremni vremenski uslovi i turbulencije, čime se poboljšava pouzdanost i stabilnost svemirsko-zemaljske transmisije podataka.
„Planiramo da uspostavimo više prijemnih stanica širom Kine kako bismo poboljšali efikasnost prikupljanja podataka sa daljinskih senzora,“ rekao je Wang. Prethodni rekord koji je postigao sistem bio je prenos podataka između svemira i Zemlje brzinom od 10Gbps u oktobru 2023.
Do januara prošle godine, kompanija je sprovela prvi kineski 100Gbps međusatelitski prenos, između platformi 02A01 i 02A02. Tim je prevazišao brojne tehničke izazove kako bi postigao ovaj poslednji napredak, uključujući atmosferke turbulencije, greške u brzim relativnim pokretima i precizno praćenje zraka.
Postizanje brzine prenosa od 100Gbps sa satelita na Zemlju „je kao da prenosimo 10 celovečernjih filmova u samo jednoj sekundi. To je kao da unapređujete autoput sa jednom trakom na hiljade traka“, rekao je Wang. Prema zvaničnom izveštaju kompanije, mogućnosti primene su široke i obuhvataju praćenje katastrofa, nacionalnu odbranu, pametne gradove, zaštitu životne sredine i vanredne situacije, osim 6G satelitskog interneta.
Najnoviji uspeh označava značajan napredak u kineskim mogućnostima satelitske komunikacije, učvršćujući njegovu poziciju u globalnoj trci svemirskih tehnologija, navodi se u izveštaju.
Nulta Tačka/SouthChinaMorningPost