Kina: Olimpijske igre u Parizu su „haotične“ zbog „ležerne“ francuske kulture
Kineski državni medij Global Times ismevao je francusku kulturu zbog njenog „osećaja ležernosti“ u ponedeljak, okrivljujući je za niz grešaka na Letnjim olimpijskim igrama u Parizu 2024., uključujući organizatore koji su mešali Severnu i Južnu Koreju i pogrešno pisali imena sportista na zvaničnim društvenim medijima.
Olimpijske igre u Parizu počele su u petak ceremonijom otvaranja koju su na Zapadu široko ismevali zbog prikaza paganskih slika koje se tumače kao namerno uvredljive za hrišćane, kao i seksualno neprikladnog materijala. U Južnoj Koreji, međutim, gledaoci su bili više ljuti što je njihova delegacija na ceremonijama predstavljena kao „Demokratska Narodna Republika Koreja“ – formalni naziv za komunističku Severnu Koreju – i nalozi na društvenim mrežama Olimpijskih igara koji objavljuju zamućene fotografije njihove zastave. Severna i Južna Koreja su u ratnom stanju već 74 godine, što gaf čini međunarodnim incidentom koji zahteva značajnu diplomatiju.
Izvan političkih, međutim, Olimpijske igre su se suočile sa mnoštvom izazova, uključujući fekalno zagađenje u reci Seni koje je odlagalo atletske događaje i pritisak ekologa da uskrate sportistima klimatizaciju, što je dovelo do toga da se neki sportisti jednostavno isele iz olimpijskog sela, a drugi navodno donose sopstvene klima-uređaje.
Srbi i Mađari protiv demonskih agendi | Karolj Ružanji | Mario Zna, 287
Global Times je tvrdio da je očigledan nedostatak organizacije i takta, prema neodređenim „kineskim netizenima“, proizvod francuske kulture, a ne propusta Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) ili upornih problema sa više rundi Igara, uključujući Igre 2022., Zimske igre u Pekingu.
Studija: Mikroplastika u mozgu se povećala za 50% u poslednjih osam godina https://t.co/hjI0X74scE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 29, 2024
Tajms je tvrdio:
Ponovljene greške u predstavljanju pogrešne nacionalne zastave Južne Koreje tokom Olimpijskih igara u Parizu, koje su u toku, izludile su Južno Korejce, ali su se kineski korisnici interneta šalili kao „osećaj opuštanja“ koji pokazuje romantičan, ležeran i opušten stav Francuza.
„Ipak, nepouzdani francuski organizacioni komitet zapravo ne cilja na Južnu Koreju, jer su se s vremena na vreme dešavale i njene greške u vezi sa drugim zemljama“, nastavila je kolumna, uz napomenu da je komitet takođe pogrešno identifikovao argentinskog plivača kao Kineza, „što je mnogo iznenadilo i osramotilo.”
„Uzimajući u obzir toliko grešaka i neprijatnih trenutaka tokom Olimpijskih igara u Parizu, mnogi kineski korisnici interneta šalili su se da takvi incidenti predstavljaju hvale vredan „osećaj opuštenosti“ Francuza“, zaključuje se u kolumni. „Prema direktnom prenosu ceremonije otvaranja od strane Kineske centralne televizije, a manje od dva sata do početka ceremonije otvaranja na „crvenom tepihu“, crveni tepih tek treba da bude u potpunosti postavljen.”
„U poređenju sa nekim dobro pripremljenim Olimpijskim igrama, Olimpijske igre u Parizu su pokazale otvorenost, slobodu i inkluzivnost Francuza, komentariše kineski netizeni“, piše Global Times.
Iako koriste izraze kao što su „za pohvalu“ i ne identifikuju posebno Igre u Pekingu kao kontra-primer, činilo se da kineska državna agencija ismejava Francuze kao nekako nesposobne za marljivost i pažnju za detalje. To je stav koji su državne novine usvojile u prošlosti. 2018. godine, na primer, Global Times je objavio uvodnik u kojem osuđuje kulturu domaćina Letnjih olimpijskih igara 2016, Brazila, kao inferiornu u odnosu na kulturu Han Kine.
„Možda zvuči rasistički razlikovati razvoj zasnovan na kulturi. Ali nakon što neko vreme poživite u Brazilu, saznaćete odgovor”, objavila je tada kolumna, uz tvrdnju da brazilska kultura ne dozvoljava razvoj. „Brazilci nisu voljni da budu tako vredni i vredni kao Kinezi. Ni oni ne cene uštede za sledeću generaciju, kao Kinezi. Ipak, oni zahtevaju isto blagostanje i beneficije kao oni u razvijenim zemljama.”
Kina je najveći trgovinski partner Brazila i održava prijateljske odnose sa Komunističkom partijom Kine i pod sadašnjom vladom predsednika Luiza Inasija Lule da Silve i nedavnom konzervativnom vladom bivšeg predsednika Žaira Bolsonara. Slično, Kina ima bliske odnose sa Parizom, što je rezultiralo nedavnom posetom Si Đinpinga Francuskoj, ali taj odnos je očigledno nedovoljan da ograniči komentare u vladinim medijima.
U meri u kojoj je Global Times negativno izveštavao o Olimpijskim igrama u Parizu, hvalio je kinesku vladu. U posebnom članku objavljenom u ponedeljak, državni medij je tvrdio da je kineska proizvodnja prava zvezda Igara.
„Infuzija tehnoloških sastojaka je najnoviji slučaj rastuće proizvodne sposobnosti kineskih kompanija, pored performansi troškova, fleksibilnosti i prvoklasnih usluga, kažu posmatrači“, tvrdi se u članku, naglašavajući kineske loptice za stoni tenis i drugu sportsku opremu.
„Kineski proizvodi visokog kvaliteta će pružiti tehničku i servisnu podršku za Olimpijske igre u Parizu i učiniti događaj još zapanjujućim vizuelno i tehnološki“, rekla je portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning.
Kina je dva puta bila domaćin Olimpijskih igara: Letnje Olimpijske igre 2008. i Zimske Olimpijske igre 2022. godine, obe u Pekingu. Igre 2022. počele su u senci masovnog zatvaranja u kojem je zatvoreno 13 miliona stanovnika Siana u njihove domove u pokušaju da obuzdaju virus.