Kina predstavlja prvi na svetu 5G sistem za napajanje 10.000 robota na bojnom polju
U revolucionarnom skoku za vojnu tehnologiju, Kina je predstavila prvu mobilnu 5G baznu stanicu na svetu dizajniranu posebno za upotrebu na bojnom polju.
Razvijena zajedno od strane China Mobile Communications Group i Narodne oslobodilačke armije (PLA), ovaj vrhunski sistem obećava revoluciju u modernom ratovanju omogućavajući besprekornu komunikaciju za do 10.000 vojnih robota i dronova u radijusu od 3 kilometra.
Sistem, detaljno opisan u recenziranom radu objavljenom 17. decembra u kineskom časopisu Telecommunications Science, nudi neviđene mogućnosti velike brzine, niske latencije i ultra bezbedne razmene podataka. Čak i u najizazovnijim uslovima – kao što su planinski ili urbani tereni – sistem održava neprekidnu propusnost od 10 gigabita u sekundi i latenciju manju od 15 milisekundi. Ovo osigurava pouzdano povezivanje za PLA jedinice koje napreduju brzinom do 80 kilometara na sat.
Razvoj vojne 5G je kritičan korak u kineskom ambicioznom planu za izgradnju najveće svetske vojne sile bez posade. PLA predviđa budućnost u kojoj dronovi, robot psi i druge bespilotne borbene platforme brojčano nadmašuju ljudske vojnike na bojnom polju. Međutim, postojeći vojni komunikacioni sistemi su se borili da se izbore sa ogromnim zahtevima za podacima tako velikih robot operacija.
Ovo morate da vidite, ruski komandant poslao snažnu poruku Srbima | Jevgenij Nikolajev | Mario Zna
Novi 5G sistem se suočava sa ovim izazovom. Za razliku od civilnih 5G mreža, koje se oslanjaju na fiksnu infrastrukturu, vojna verzija je dizajnirana da radi u okruženjima u kojima nema zemaljskih baznih stanica ili su satelitski signali ugroženi. Da bi se prevazišla ograničenja tradicionalnih antena kako bi se izbegle prepreke, sistem koristi flotu dronova.
Orvel uživo! Vlasti Velike Britanije uvode zabranu razgovora o religiji i transrodnim osobama u restoranima i pabovima https://t.co/kMvvdFsdVJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 14, 2025
Dronovi kao vazdušne bazne stanice
Inovativno rešenje podrazumeva postavljanje platforme na vojna vozila na kojoj se nalaze tri do četiri drona. Ovi dronovi deluju kao vazdušne bazne stanice, naizmenično održavajući stalnu pokrivenost 5G. Kada se baterija jednog drona isprazni, on predaje svoje dužnosti drugom i vraća se u vozilo na punjenje. Ovaj autonomni sistem je rigorozno testiran od strane PLA i pokazao se efikasnim u rešavanju problema kao što su česta isključenja i male brzine, obezbeđujući „bezbedno, pouzdano i brzo korišćenje“.
Jedna od najznačajnijih pretnji vojnom 5G sistemu su elektromagnetne smetnje, koje mogu poticati i od neprijateljskih snaga i od prijateljskih jedinica koje deluju u istoj oblasti. Za borbu protiv ovoga, PLA je opremila sistem naprednim protivmerama. Mali komunikacioni terminali na korisničkoj strani mogu da prenose podatke na nivoima ultra velike snage – do 400 megavata – čak i pod elektromagnetnom supresijom, uz održavanje niske potrošnje energije za trajni rad.
Vojni 5G sistem takođe koristi ogromnu kinesku civilnu 5G infrastrukturu, koja se može pohvaliti sa skoro 4,2 miliona baznih stanica od novembra 2024. Integracijom civilnih alata za automatizaciju, PLA je postigla brzo i besprekorno prebacivanje između dronova i zemaljskih baznih stanica, proces koji se može završiti „u tren oka“.
„Rad ovako velike mreže nužno zahteva moćne alate i sredstva za automatizaciju, među kojima je tehnologija automatskog otvaranja stanica. Ona može autonomno da završi proizvodnju podataka baznih stanica jezgra mreže, učitavanje podataka, konfiguraciju osnovnih parametara i druge zadatke“, navodi se u istraživanju tima.
Dok je kineski vojni 5G sistem spreman za primenu, Sjedinjene Države se i dalje bore sa tehničkim izazovima u svojim naporima za militarizaciju 5G. 2020. godine SAD su pokrenule ono što su nazvale najvećom kampanjom militarizacije za 5G tehnologiju, ali napredak je bio spor. Lockheed Martin i Verizon razvili su demonstracioni sistem, 5G.MIL, koji beleži kašnjenje do 30 milisekundi pri prenosu podataka između dva Humvee vozila udaljena 100 metara. Iako ovo ispunjava američke vojne standarde, ne ispunjava strože zahteve PLA.
Kineski vojni prodor 5G označava značajnu prekretnicu u evoluciji modernog ratovanja. Omogućavajući masovno postavljanje inteligentnih ratnih mašina, sistem postavlja PLA na čelo borbenih sposobnosti bez posade. Kako svet posmatra, ova tehnologija bi mogla redefinisati ravnotežu snaga na budućim ratištima, gde bi roboti i dronovi uskoro mogli da nadmaše ljudske vojnike.
Sa svojim snažnim performansama, prilagodljivošću teškim uslovima i integracijom najsavremenijih civilnih tehnologija, kineski vojni 5G sistem nije samo tehnološko dostignuće – to je strateška prednost koja bi mogla da oblikuje budućnost globalnih vojnih operacija.