KINA prikazala svoje ROBOTE UBICE na novoj vojnoj vežbi u Kambodži (VIDEO)
Najveće kineske vojne vežbe sa Kambodžom u četvrtak uključivale su izložbu pasa robota poznatijih pod nadimkom „psi rata“ – grupe robotskih pasa sa automatskim puškama na leđima.
I Narodnooslobodilačka armija Kine (PLA) i američka vojska su eksperimentisale sa militarizacijom sve češćeg dizajna „robopsa“. South China Morning Post (SCMP) je u martu izvestio da je PLA videla priliku da napreduje u istraživanju robota ubice jer su američki dizajneri izgledali više zainteresovani za korišćenje robota za komunalne zadatke na bojnom polju, kao što je nošenje zaliha.
Kineski istraživački tim objavio je u februaru studiju koja je otkrila da su ovi roboti ubice opremljeni puškama kalibra 7,62 mm koji ispaljuju 750 metaka u minuti mogu postići respektabilnu preciznost na dometima do sto metara, što je jednako ili više od prosečne preciznosti vojnika.
Tim je mislio da bi četvoronožne platforme mogle da postanu oružje koje menja igru za urbano ratovanje, ako se mogu rešiti problemi u navigaciji u gustom i zbunjujućem gradskom okruženju. List je sugerisao da su američki planeri napravili grešku tako što su jednostavno privezali pištolje na svoje robopse, umesto da prilagođavaju nosače oružja kako bi robotu dali bolju preciznost i apsorbovali trzaj. Kineski istraživači su predvideli da bi mogli da koriste veštačku inteligenciju (AI) za dizajniranje robotskog sistema koji objašnjava svu složenost kretanja, trzaja i vidljivosti na bojnom polju.
„Kineski robotski psi sada mogu da se kreću stepenicama, da izvode akrobatske podvige kao što su prevrtanja unazad, prelaze preko deponija smeća ili tropskih prašuma i održavaju kontinuirano trčanje skoro četiri sata dok nose teret od 20 kg“, primetio je SCMP .
Čini se da su američke četvoronožne platforme za sada nešto sofisticiranije, ali Kina brzo sustiže i njene proizvodne prednosti joj omogućavaju da isporučuje jedinice spremne na terenu po cenama daleko nižim od američkih kompanija. Boston Dinamics „Spot“ robodog vodeći u industriji košta najmanje 70.000 dolara po jedinici, dok kineski model košta 3.000 dolara.
UŽIVO! UTORAK OD 20h! DR ANTONIJEVIĆ U BUNKERU! SVI ĆE OVO GLEDATI
Robopas jedinice koje je Kina dovela u Kambodžu su navodno pokazale samo svoje sposobnosti hodanja, a ne svoje gađanje. Osim robota, Kina je poslala oko 760 vojnika na vežbe u centralnoj provinciji Kampong Čhnang, plus 69 oklopnih vozila i tenkova i tri ratna broda za obalske manevre.
Petnaestodnevna vežba „Zlatni zmaj” zvanično je počela u četvrtak, a troškove će snositi Kina. Kambodžanska vojska je takođe zahvalila Kinezima na „obezbeđivanju nove opreme i pomoći u nadogradnji vojnih objekata“, kako je naveo Asošiejted pres .
Dva ratna broda koje je poslala Kina bila su usidrena u pomorskoj bazi Ream, za koju se SAD plaše da bi mogla postati nova strateška pomorska ispostava za Kinu.
Ambasada SAD u Pnom Penu imala je blagu reakciju na vežbu Zlatni zmaj, ponovivši svoje poštovanje suvereniteta Kambodže, ali je pozvala da izabere „raznolikost vojnih partnera i transparentnost u aktivnostima koje potencijalno utiču na region“.