KINA razvija oružje za uticaj na MOZAK – Od upravljanja mislima do nagona za spavanjem
Kina razvija najsavremeniju tehnologiju ratovanja mozga, uključujući uređaje koji mogu da nateraju neprijatelje da uspavaju i utiču na njihove misli, kako izveštava Vašington tajms .
Kina razvija tehnologiju za ‘ratovanje mozgom’ – studije Narodnooslobodilačke vojske poboljšavaju vojne sposobnosti naprednim biološkim oružjem
Dve studije kineske Narodne oslobodilačke armije ukazuju na fokusiranje na jačanje vojnih sposobnosti, korišćenjem napredne tehnologije za postizanje pobede bez tradicionalnog oružja.
Ovo biološko oružje ima za cilj da izazove san, naruši kognitivne funkcije, smanji budnost i utiče na donošenje odluka, navodi se u izveštaju.
Izveštaj, „Ratovanje u kognitivnom dobu: NeuroStrike i napredno psihološko oružje i taktike PLA“, objavila je ranije ovog meseca istraživačka grupa The CCP Biothreats Initiative.
„PLK je na čelu inkorporiranja naprednih tehnologija kao što su veštačka inteligencija, interfejsi mozak-kompjuter i novo biološko oružje u svoje vojne strategije“, naveli su istraživači.
„Ukratko, PLA-ova integracija najsavremenijih tehnologija kao što su AI, [interfejsi mozak-kompjuter] i biološko oružje u svoj vojni arsenal donosi značajne psihološke dimenzije ratovanja, koje prevazilaze njihove fizičke efekte“, navodi se u izveštaju.
Uređaji za kognitivno ratovanje uključuju naočare protiv spavanja, dizajnirane da povećaju budnost. Izveštaj takođe otkriva druga oružja kao što su „radio talasi za meko ubijanje“, koji koriste elektromagnetnu energiju da izazovu pospanost kod neprijatelja.
Postoje i izveštaji da Kina radi na oružju koje direktno kontroliše misli vojnika, omogućavajući im da manipulišu neprijateljima.
Kina će razviti “genetske lekove” da bi promenila osobine za kognitivni, emocionalni i bihevioralni uticaj
Kineska vojska takođe navodno razvija “genetske lekove” dizajnirane da menjaju genetske i fiziološke osobine, sa ciljem da utiču na kognitivne, emocionalne i karakteristike ponašanja.
U izveštaju kineske vojske iz 2022. oni su naveli „pet bitaka spoznaje“ kao ključne elemente za uticaj na buduće sukobe. „Cilj je stvaranje moćne odvraćajuće i asimetrične prednosti“, dodaje se u izveštaju.
Analitičari su otkrili da istraživanje sprovode dve kineske vojne jedinice, Jedinica 94969 i Jedinica 96812. Ove jedinice su fokusirane na razvoj odbrambenog i ofanzivnog kognitivnog ratovanja.
Nedavno je deklasifikovana obaveštajna procena otkrila da je Kina, zajedno sa Rusijom, Iranom i Kubom, pokušala da se umeša u izbore za američki Kongres 2022. godine, preneo je Dejlimejl .
Izveštaj ukazuje na jake dokaze da je Kina podržala napore da utiče na nekoliko međuterminskih trka u kojima su učestvovali kandidati obe političke stranke.
Veruje se da je ovo mešanje deo šire direktive lidera Komunističke partije Kine, koji su od 2020. intenzivirali napore da oblikuju američku politiku i javno mnjenje u korist Kine.
Procena je istakla usredsređenost Kine na pogoršanje podela unutar rivalskih partija u Sjedinjenim Državama , sa posebnom pažnjom na specifične kandidate.