Kina stvara ogromne rezerve zlata, goriva i hrane zbog DEFLACIJE u koju je zapala!
Kineske potrošačke cene skliznule su u deflaciju prošlog meseca, prvi put za više od dve godine, pokazuju zvanični podaci, pošto je usporavanje domaće potrošnje opteretilo ekonomski oporavak zemlje nakon pandemije.
Indeks potrošačkih cena, glavni merač inflacije, pao je u julu za 0,3 poena, saopštio je Nacionalni biro za statistiku, nakon što je ostao u junu. Istraživanje analitičara predviđalo je pad od 0,4 odsto na godišnjem nivou.
Julski podaci su prvo negativno očitavanje inflacije u Kini od početka 2021. godine, kada su cene bile slabije kako je pandemija Covid-19 pogodila potražnju, a cene svinjskog mesa pale .
Brojke dolaze dan nakon što su objavljeni podaci koji pokazuju da su uvoz i izvoz zemlje u julu pali više nego što se očekivalo , pošto globalna potražnja za kineskim proizvodima opada.
Kineske trgovce na malo pogodilo je usporavanje prodaje . To znači da su trgovci koji su se snabdeli robom očekujući porast potražnje nakon ukidanja ograničenja pandemije sada pod pritiskom da smanje cene.
Kina zabranjuje da se negativno govori o ekonomiji i da se spominje „deflacija“https://t.co/nMMWSSnUmS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 9, 2023
Cena automobila je takođe opala, nakon što je Teslina sniženja cena izazvala rat cena , a i drugi brendovi su snizili cene.
Kineske fabrike već naplaćuju manje za svoju robu, jer reaguju na slabljenje tražnje nakon pada cena roba. Inflacija cena proizvođača u Kini, koja prati cene na ulazu u fabriku, u junu je bila -5,4% na godišnjem nivou.
Vlasti su umanjile zabrinutost zbog deflacije. Liu Guokiang, zamenik guvernera centralne banke, prošlog meseca je rekao da u Kini neće biti deflacionih rizika u drugoj polovini godine, ali je primetio da je privredi potrebno vreme da se vrati u normalu nakon pandemije.
Vlada je postavila ciljnu inflaciju potrošača od oko 3% ove godine.
Uprkos nedavnim političkim stimulansima, potrošači i proizvođači su ostali oprezni usred još uvek slabog tržišta nekretnina i visoke nezaposlenosti mladih, kao i sve manjeg apetita stranih firmi da investiraju u Kinu.
Pad cena može zvučati privlačno za potrošače na zapadu, gde je prošle godine inflacija dostigla najviši nivo u decenijama. U Velikoj Britaniji, potrošačke cene su u junu bile 7,9% više nego pre godinu dana, pošto su domaćinstva dugo patila od pada realnih prihoda.
Ali deflacija može da naškodi ekonomskom rastu, jer će potrošači odlagati kupovinu proizvoda ako misle da će u budućnosti biti jeftiniji. Ovo dovodi do toga da kompanije smanjuju ulaganja jer im se profit smanjuje i može završiti zamrzavanjem zapošljavanja ili otpuštanja radnika.
Kineske vlasti su navodno izvršile pritisak na lokalne ekonomiste visokog profila da izbegnu diskusiju o negativnim trendovima u ekonomiji, uključujući deflaciju, izvestio je Fajnenšel tajms .
Jim Reid, strateg u Dojče banci, rekao je da podaci o trgovini ukazuju na to da se kineska ekonomija „vuče niže zbog slabosti globalne tražnje i domaćeg usporavanja“.