Kina zabranjuje onlajn lažne sadržaje i objavljivanje sadržaja koji je u suprotnosti sa socijalističkim vrednostima
Kineska administracija za sajber prostor (CAC) u nedelju je predstavila nova pravila koja se primenjuju na ono što se naziva „provajderima usluga duboke sinteze“ koji kreiraju „lažne stvari“.
„Deepfake“ tehnologija koristi algoritme i modele mašinskog učenja (duboko učenje) za generisanje video ili audio imitacija ljudi koje veoma liče na stvarnu osobu i mogu se koristiti da prenesu poruku koju su navodno oni rekli ili uradili, nešto što zapravo nisu rekli ili uradili.
Tehnologija nije nova jer se već duže vreme koristi u filmovima i igrama, ali je nedavno stekla „ozloglašenost“, posebno u SAD, kao moguće političko oružje.
Kao što kineske vlasti za internet policiju obično rade, čini se da i ovoga puta drže korak ispred drugih, osmišljavajući i pooštravajući nove propise oko stvaranja i upotrebe „dubokih lažnjaka“.
🔶 FRKA! Fauči na CNN-u pokazao šta je strah: “Nemam pojma zašto DeSantis želi da istražuje vakcine” (VIDEO) https://t.co/y3kw3Wjeut
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 15, 2022
Ova nova pravila za kreatore sadržaja koji menjaju podatke o licu i glasu stupiće na snagu 10. januara, a u saopštenju nadležnih organa je precizirano da je jedan od ključnih ciljeva dalje jačanje „integracije i upravljanja“ internet informacionih usluga u Kini – a to je jedan od načina stroge kontrole zemlje nad onlajn sadržajem.
Drugi cilj je promocija „zdravog razvoja“ „dubokih lažnjaka“, ali i „razjašnjavanje“ i jačanje nadzornih sposobnosti kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou.
Sa novom regulativom o deepfakes-u, CAC želi da vidi kreatore da proizvode materijal koji promoviše osnovne socijalističke vrednosti, kao i da štiti nacionalnu bezbednost i javne interese – ali i one građana, pravnih lica i organizacija.
U saopštenju se navodi da, iako se tehnologija „duboke sinteze“ može koristiti za dobro, kao što je „poboljšanje korisničkog iskustva“ (na primer, za kreiranje čet-botova i avatara), duboka sinteza je takođe poslužila da „beskrupuloznim ljudima“ omogući širenje nelegalnih i štetnih informacija, za klevetanje ljudi, vršenje prevare itd.
Poslednja kategorija deepfakes-a može predstavljati opasnost po nacionalnu bezbednost i društvenu stabilnost, navodi se u dokumentu.
Ovako rečeno, nije li verovatno da će predstojeća pravila biti korisna u suzbijanju bilo kakvog sadržaja koji kineske vlasti vide kao kritičan ili čak jednostavno nepovoljan za državne zvaničnike, kažu neki posmatrači.
U zvaničnom saopštenju se navodi da se propisi primenjuju na usluge koje se pružaju u Kini.
VOĐA NARODNIH PATROLA U PODKASTU MARIO ZNA