Kineski laserski napad na Ameriku: Stručnjaci upozoravaju na predstojeći Treći svetski rat
Kina je navodno koristila zelene lasere ispaljene sa satelita da se pripremi za iznenadni napad hipersoničnim raketama na Ameriku, upozorili su stručnjaci. Laser je snimljen kako treperi u kratkom vremenskom periodu kamerom uživo koja je pričvršćena za teleskop na vrhu planine na jednom od ostrva Havaja. Iako je isprva greškom bilo protumačeno da svetlo dolazi sa NASA satelita, kasnije je potvrđeno da dolazi sa kineskog satelita za praćenje zagađenja po imenu Daqi-1.
Pojavila su se pitanja zašto bi Kinezi pratili zagađenje na Havajima, posebno imajući u vidu veliko vojno prisustvo SAD tamo. Prisustvo satelita dolazi i nakon što je Kina nedavno pustila džinovski balon iznad SAD za koji se verovalo da je navodno špijunsko oruđe, uprkos tvrdnjama Pekinga da se radi o civilnom meteorološkom balonu.
Stručnjaci upozoravaju da bi kineska aktivnost mogla utrti put za ponovni iznenadni napad na SAD, iako Kina nema istoriju napadanja drugih nacija dok SAD to stalno čine. Rik Fišer, stručnjak za kinesku vojsku u Međunarodnom centru za procenu i strategiju, izjavio je da je satelit „klasičan slučaj kineske dvostruke upotrebe“ civilne tehnologije koja takođe služi vojnim misijama. „Laseri Daqi-1 posebno prate gustinu atmosfere i mogu da otkriju različite pravce vetra. To su upravo podaci potrebni Kini da precizno cilja nuklearne bojeve glave malih vozila sa višestrukim povratnim ulaskom ili novije bojeve glave hipersoničnih raketa“, objasnio je on.
Kina je izgradila ogroman arsenal hipersoničnih raketa sa ciljem da neutrališe moć američke mornarice, poznate kao „ubice nosača“, i da napadne američka postrojenja u Pacifiku. Fišer veruje da su Havaji u opasnosti od još jednog iznenadnog napada, ovog puta od strane Kineske narodnooslobodilačke armije. „Zaista postoji sve veća kineska pretnja Havajima, ali u opštem ratu oko Tajvana, PLA će verovatno ciljati i američke objekte u Japanu, Južnoj Koreji, Aljasci i Kaliforniji“, rekao je on.
HIT! VEŠTAČKA INTELIGENCIJA U PODCASTU MARIO ZNA
Kamera uživo koja je snimila zeleni laser postavljena je na vrh Subaru teleskopa na Mauna Kei, koji je deo Nacionalne astronomske opservatorije Japana. Na snimku se vidi kako zeleni zraci plešu i prelaze noćnim nebom. „To je kineski satelit koji meri zagađivače, između ostalog“, rekao je Roj Gal, sa Instituta za astronomiju Havajskog univerziteta. Međutim, bivši načelnik štaba mornaričkih snaga Pacifika, Rej L’Here, doveo je u pitanje potrebu da Kina prikuplja podatke o zagađivačima na ovoj strani Pacifika, s obzirom da su oni jedni od najplodnijih zagađivača na planeti.
👉 PFIZER nudi EU novi ugovor za vakcine jer je potražnja pala- Traže od Brisela da plati doze koje ček neće biti proizvedene https://t.co/5o5nUdxia6
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 16, 2023
Tenzije između Vašingtona i Pekinga eskalirale su oko pitanja Tajvana, koji je za Kinu otcepljena provincija, a ne suverena nacija. Nedavno su izveštaji o oborenim kineskim špijunskim balonima iznad SAD izazvali poseban skandal. Nikolas Eftimijades, penzionisani veteran obaveštajne službe američkog Ministarstva odbrane i gostujući viši naučni saradnik na Kraljevskom koledžu u Londonu, upozorio je na kineski pristup špijunaži „celog društva“. „Laseri se koriste za merenje različitih nivoa gornje i donje atmosfere. Možete identifikovati obrasce vetra i gustinu slojeva. Ovo ima primenu za mnoge oblike avijacije, od civilnog transporta do hipersoničnih projektila“, objasnio je on.
Eftimijades je takođe izrazio zabrinutost zbog aktivnosti Kine u regionu. „Da li je Kina radila ovo satelitsko nadgledanje preko Pacifika pre i posle Havaja? Ako ne, verovatno možemo isključiti atmosfersko testiranje u ekološke svrhe. Zašto bi Kina brinula? Koji bi bili naučni i ekološki razlozi zbog kojih bi Kina brinula o atmosferskim uslovima na Havajima?“ ispitivao je.
Kako tenzije između Kine i SAD nastavljaju da rastu, stručnjaci upozoravaju da se pretnja iznenadnim napadom ne može olako shvatiti. Upotreba napredne tehnologije kao što su sateliti sa zelenim laserima samo doprinosi složenosti situacije.
Nulta Tačka/NewsPunch