Kineski poslovni prostori sve prazniji, više nego na vrhuncu blokade zbog Covida
Kineska ekonomija nije više na vrhuncu svoje moći. Nezaposlenost mladih raste, firme smanjuju poslovni prostor, a država ne želi da više daje subvencije. Sve ovo je rezultat veoma namerne – i krajnje rizične – odluke Pekinga da ovog puta ne učestvuje u masovnom podsticaju, za razliku od svake prethodne prilike naglog usporavanja ekonomije, i rizikuje društvene nemire u najboljem slučaju, ili punu revoluciju kao nezamislivo najgori slučaj.
Evo zapleta: svi ti revolucionari će imati potpuno nove prazne kancelarije na raspolaganju kada ih preuzmu. To je zato što su, kako izveštava FT, kancelarije u najvećim kineskim gradovima praznije nego što su bile tokom strogih karantina zbog Covid-19, što je najnoviji jasan znak kako je ekonomsko usporavanje zemlje urušilo poslovno poverenje.
Najmanje petina luksuznog poslovnog prostora u junu je bila prazna u tehnološkom centru Šenžena, prema podacima tri agencije za nekretnine, dok su stope slobodnih radnih mesta u Pekingu, Guangdžou i Šangaju takođe bile veće nego u junu 2022. godine. Naravno, sa padom potražnje, kirije su najmanje 10% niže nego pre dve godine i u mnogim slučajevima mnogo niže.
Dok je porast fleksibilnog rada otežao programerima da popune kancelarijski prostor u gradovima kao što su London i San Francisko, i doveo do krize komercijalnih nekretnina bez presedana, u kineskim gradovima – gde mnogo manje ljudi radi od kuće – tamošnji analitičari kažu je mnogo jednostavniji razlog za porast slobodnih radnih mesta: ekonomija u kolapsu…. što je zabavno s obzirom da je centralno planirana centralna vlada postavila celogodišnji cilj ekonomskog rasta od oko 5%. Realnost je da se kineska ekonomija smanjuje tom brzinom, ako ne i mnogo brže.
„Najveći izazov je i dalje značajno smanjenje tržišne tražnje zbog slabljenja očekivanja kineskog ekonomskog rasta“, rekla je Lucia Leung, direktorka Knight Frank-a za istraživanje i konsalting Kine.
Australijski političar i premijer koji je nametao vakcinu protiv COVID-a priznao: Pogrešili smo što smo prisiljavali ljude da prime eksperimentalno sredstvo https://t.co/JT76TlhzHy
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 2, 2024
U Šenženu, Colliers je stavio svoju stopu slobodnih radnih mesta na 27% u junu, u odnosu na 20% u junu 2022. Mesečne cene zakupa u vrhunskim kancelarijama u južnom kineskom gradu sada su oko 163 Rmb (22 USD) po kvadratnom metru, što je pad od 15% godišnje, i očekuje se da će nastaviti da opada ovim tempom u doglednoj budućnosti. Ovo se poklapa sa trendom koji vide Knight Frank i JLL.
Tri agencije su zabeležile sličan porast slobodnih radnih mesta u drugim gradovima. Šangaj je u junu imao stopu slobodnih radnih mesta od skoro 21% za svoje vrhunske kancelarije, u odnosu na 14% u junu pre dve godine, prema Knight Franku. Cene zakupa pale su za 13 odsto na godišnjem nivou, pokazuju podaci agencije. JLL stavlja slobodna radna mesta u proizvodnom centru Guangdžou na 21% u junu i 12% za Peking, u odnosu na 16 i 10% u 2022. godini.
Kompanije pokušavaju da smanje troškove, a to ih je „navelo da budu oprezniji u svojim odlukama o zakupu kancelarija“, rekao je Leung, navodeći smanjenje zakupnine prilikom obnavljanja zakupa. Ovo okruženje ostaje „izazovno“ u Kini, dodao je Leung, uz očekivanje da će ukupna stopa slobodnih radnih mesta nastaviti da raste ove godine i da će rente pasti za 8 do 10 odsto na godišnjem nivou.
Drugačije rečeno, bez masovnog, konstantnog podsticaja Kina – poput SAD – jednostavno ne može da funkcioniše u svojim trenutnim parametrima, a rezultat će biti stalna deflacija izazvana viškom kapaciteta u svakom sektoru sve dok vlada konačno ne kapitulira i ubrizga narednih nekoliko biliona u stimulanse.
Deo problema je nova nabavka, rekao je Džon Lam, šef kineskog istraživanja imovine u UBS. Prema Colliersu, samo u Šangaju je ove godine bilo završeno skoro 1,6 miliona kvadratnih metara novog prvoklasnog poslovnog prostora, što je najveći nivo ponude u poslednjih pet godina.
Dok su strane kompanije, uključujući mnoge američke advokatske firme, smanjile ili napustile svoje kancelarije u Šangaju ili Pekingu u protekle dve godine, tržište iznajmljivanja kancelarija uglavnom vode domaće kompanije. Tržište iznajmljivanja kancelarija će se samo pogoršavati kako sve više kineskih kompanija prelazi u jeftinije poslovne zgrade kako bi smanjile troškove, rekao je Lam, dok državna preduzeća takođe žele da smanje troškove.
Jedan advokat velike kineske firme rekao je da su nedavno skratili polovinu svog prostora u poslovnoj zgradi u centralnoj poslovnoj zoni Pekinga zbog „smanjivanja i uštede troškova“.
Zhang, menadžer zakupa u poslovnoj zgradi u pekinškoj oblasti Lido, rekao je za FT da neki manji klijenti „ne mogu više da izdrže“, a većina stanara želi da ponovo pregovara o zakupu. On je rekao da je okruženje na tržištu još uvek „loše“. „Klijenti se smanjuju“, dodao je Zhang. „Oni koji su nekada zauzimali ceo sprat mogli bi sada da koriste samo pola sprata, a oni koji su imali dva neprekidna sprata takođe bi mogli da smanje prostor.
Prihodi od zakupa kancelarija kompanije Hang Lung Properties sa sedištem u Hong Kongu u kontinentalnoj Kini pali su za 4 procenta na godišnjem nivou na 556 miliona Rmb zbog „oslabljene potražnje“ u šest meseci do kraja juna, navodi se u saopštenju. Nivo slobodnih radnih mesta u njegovoj vodećoj poslovnoj zgradi u Šangaju skočio je sa 2 procenta u junu prošle godine na 12 procenata u junu ove godine.
„Biće pritiska na smanjenje“, rekao je glavni izvršni direktor Veber Lo novinarima prošlog meseca. „Ono što se nadamo da ćemo sada učiniti je da možemo zadržati naše postojeće stanare.
A kako sve više stanara bude bežalo, sve više zakupaca će biti prinuđeno da se zatvori i likvidira poslovanje, izazivajući još veći ekonomski bol, još više ekonomsku kontrakciju, jer kineska petlja povratnih informacija na kraju primorava vladu da se uključi i kratko spoji kineski deflatorni vrtlog.