Kinezi proširuju cenzuru na TikTok-u a sve zbog izbora u Americi i izbora za Evropski Parlament
Kineska kompanija već nekoliko godina usko sarađuje sa organizacijama za „provere činjenica“ koje finansira Džordž Soroš.
TikTok tvrdi da proširuje svoje inicijative u borbi protiv takozvanih dezinformacija i kampanja tajnog uticaja zbog izbora za Evropski parlament u junu.
The Hill prenosi da je TikTok u sredu najavio da će sledećeg meseca pokrenuti lokalizovane „izborne centre“ u svakoj državi članici Evropske unije kao deo svoje strategije da „osigura da ljudi lako odvoje činjenice od fikcije“. To izgleda kao težak zadatak za kompaniju koju kontroliše komunistička Kina.
Prema blog postu Kevina Morgana iz TikToka, šefa za bezbednost i integritet za Evropu, Bliski istok i Afriku, ovi izborni centri će korisnicima pružiti „pouzdane i autoritativne informacije“ u saradnji sa lokalnim izbornim komisijama i grupama civilnog društva.
Ova nova mera je deo šireg napora TikToka da zadrži svoju platformu kao „kreativno, bezbedno i građansko mesto“ usred parlamentarnih izbora sa visokim ulozima. TikTok trenutno zapošljava preko 6.000 moderatora sadržaja fokusiranih na otkrivanje i uklanjanje „dezinformacija“ i kampanja tajnog uticaja u EU.
Kompanija takođe sarađuje sa nekoliko evropskih organizacija za provere činjenica koje finansira Džordž Soroš kako bi označila navodne neproverene tvrdnje i promovisala medijsku pismenost među svojim korisnicima. Pored toga, TikTok ima stroga pravila koja regulišu sadržaj kreiran pomoću veštačke inteligencije.
Dok se SAD spremaju za predsedničke izbore 2024. godine, kampanja predsednika Bajdena je prihvatila TikTok uprkos tome što kompanija u kineskom vlasništvu podvrgava pažnju zakonodavcima zabrinutim za privatnost podataka, nacionalnu bezbednost i veze aplikacije sa matičnom kompanijom BiteDance sa sedištem u Pekingu. TikTok je trenutno zabranjen na uređajima američke savezne vlade.