Klimatska agenda nametnuta holandskim farmerima će uništiti njihov život
Sredstva za život holandskih farmera su na udaru zbog politike azota koju je predložila holandska vlada, koja bi mogla da zahteva masovno klanje stoke i potencijalno zatvaranje skoro trećine farmi u zemlji.
Ako se ova politika primeni, to će imati „velike bezbednosne posledice, ne samo za Holandiju, već i za celu Evropu i svet“, rekao je Majkl Jon, ratni dopisnik koji je nedavno stigao u Holandiju da izveštava sa terena o protestima holandskih farmera.
Holandija je mala država u Evropi sa populacijom od 17 miliona ljudi, ali je drugi po veličini izvoznik hrane u svetu, rekao je Jon u nedavnom intervjuu za program EpochTV „Crossroads”. „Oni imaju najefikasnije farmere na svetu”.
Holandska koaliciona vlada je 2021. godine predložila smanjenje broja stoke u zemlji za 30 odsto kako bi se ispunili ciljevi emisije gasova staklene bašte, u ovom slučaju azota.
Zemlja je već uvela stroga ograničenja na novogradnju, sa namerom da smanji emisije azota.
Holandska banka Rabobank tvrdi da su te nove prepreke usporile izgradnju kuća u Holandiji, pojačavajući nedostatak stambenog prostora u gusto naseljenoj primorskoj zemlji.
Kristijan van der Val, holandska ministarka za azot i politiku prirode, predstavila je 10. juna plan za smanjenje emisije azota u Holandiji, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva poljoprivrede.
„Holandske provincije su odgovorne za razvoj odgovarajućih mera za postizanje smanjenja emisije azota između 12 i 70 odsto, u zavisnosti od oblasti“, navodi se u saopštenju.
„Poljoprivrednici u nekim provincijama će biti posebno teško pogođeni… i holandska vlada je priznala ’nema budućnosti za sve {holandske} farmere u okviru ovog pristupa“.
Privredna komora Holandije kaže da zagađenje životne sredine azotom dolazi od sagorevanja fosilnih goriva, ali i od đubriva proizvedenog od stoke i đubriva koje se koristi u poljoprivredi. Procenjuje se da bi za sprovođenje predloženog plana farmeri morali da smanje svoja stada stoke za 30 odsto, navodi Barron’s.
Ali Jon je rekao da holandski farmeri ne zagađuju životnu sredinu i da obrađuju zemlju hiljadama godina.
Azot je označen kao zagađivač i koristi se kao mamac od strane Svetskog ekonomskog foruma (WEF) da bi zaustavio farmere i kontrolisao snabdevanje hranom, rekao je Jon.
Holandski farmeri protestuju protiv klimatske agende
Predložene mere izazvale su proteste među holandskim poljoprivrednicima u junu, sa velikim protestom kojem su se pridružile kamiondžije koji je počeo 4. jula.
Holandski farmeri, kamiondžije i drugi su koristili društvene mreže na decentralizovan način da organizuju blokade centara za distribuciju hrane širom zemlje, što je rezultiralo praznim policama u supermarketima.
Demonstranti su takođe planirali da demonstriraju na mnogim aerodromima u zemlji, posebno pominjući aerodrome Šiphol i Ajndhoven.
Holandski farmeri i kamiondžije shvataju da njihova vlada sledi preporuke WEF-a, koji pokušava da im uzme zemlju i kontroliše snabdevanje hranom, rekao je Jon.
„Ako kontrolišete snabdevanje hranom, u potpunosti kontrolišete tu populaciju“, rekao je on.
Holandski farmeri su veoma obrazovani, i oni su i poslovni ljudi i farmeri, rekao je Jon. Oni znaju da će, ako izgube, izgubiti sredstva za život, a posledice njihovog gubitka osećaće mnoge generacije, rekao je on.
„Poljoprivrednici se dižu. Oni znaju da će ostati bez posla… što bi celu Evropu bacilo na kolena, u smislu hrane“, rekao je Jon.
Slične politike se uvode u Nemačkoj i nekim drugim zemljama, rekao je Jon. Neki nemački farmeri koji žele da pokažu svoju solidarnost takođe su uključeni u holandski protest, dodao je on.