Klimatsko ludilo: Uništavanje neprijateljskih zaliha hrane je stara vojna taktika
Najefikasniji sistem u istoriji uzgoja hrane i dopremanja do potrošača, moderna poljoprivreda, je na udaru, i okrivljena je za izazivanje klimatskih promena.
Holandska vlada poljoprivrednicima: Smanjite svoje poslovanje do 95 procenata
Svet je posmatrao kako se holandski farmeri bore za svoj ekonomski opstanak protiv zahteva da smanje svoje poslovanje kako bi udovoljili vladinoj agendi klimatskih promena. Holandska vlada je poručila poljoprivrednicima da smanje emisiju amonijaka za 50 odsto, a oni u blizini zaštićenih područja moraju da smanje svoje poslovanje za čak 95 odsto, ili moraju prodati svoju zemlju vladi i suočiti se sa doživotnom zabranom bavljenja poljoprivredom.
Holandski farmeri su odgovorili prskanjem vladinih zgrada stajnjakom dok je holandska policija pucala na 16-godišnjeg dečaka na demonstracijama.
Jos Ubels, potpredsednik Odbrambenih snaga farmera u Holandiji, kaže da pregovori ne vode nikuda i da loša situacija nastavlja da eskalira.
„Borimo se za naše pravo da proizvodimo i da živimo kao ljudska bića u našoj zemlji“, rekao je Ubels, „u demokratiji u kojoj imamo pravo da izađemo na ulicu da protestujemo protiv zakona i imamo pravo da proizvodimo, preko naših dozvola”.
Ubels je takođe branio metode holandskih farmera. „Proverite naše stope proizvodnje i kako radimo. Proizvodimo na veoma visokom nivou, veoma mnogo, dobre zdrave hrane, sa sve manjim uticajem na životnu sredinu“, rekao je Ubels.
Poljoprivrednici iz celog sveta koji takođe doživljavaju napad na svoj način života pokazali su solidarnost.
Američki farmeri, koji već podležu nizu propisa, takođe bi se mogli suočiti sa još većim ograničenjima. Ali ostrvska država Šri Lanka služi kao opomena.
Šri Lanka: Upozorenje političarima koji žele da ograniče poljoprivrednu proizvodnju
Zabrana hemijskih đubriva u poljoprivredi u Šri Lanki dovela je do kolapsa poljoprivrednog sektora i privrede ove zemlje. Završilo se demonstrantima koji su se brčkali u predsedničkom bazenu nakon što je predsednik nacije pobegao iz zemlje.
Šri Lanka je trebalo da bude ogledna zemlja za modernu organsku poljoprivredu. Svetski ekonomski forum je čak s ponosom objavio članak o očekivanom uspehu Šri Lanke, koji je napisao premijer čiju su kuću zapalili demonstranti.
Delovi sveta se već suočavaju sa glađu usled nestašice hemijskog đubriva zbog sankcija koje su uvedene Rusiji – istu vrstu đubriva ekolozi žele da smanje.
Da li će Bajdenova administracija pokrenuti sličan rat protiv američkih farmera?
Vašingtonski tužilac Geri Bejs, koji je pomogao u pokretanju Agencije za zaštitu životne sredine 1970. godine i sada kaže da bi je trebalo ukinuti, poseduje 11 farmi u Ilinoisu. On naziva „ludilom“ ono što holandska vlada pokušava da uradi svom poljoprivrednom sektoru i vidi znakove da sličan pokret dolazi u SAD.
„Poljoprivreda je laka meta, kako sa stanovišta životinja, tako i sa stanovišta momaka poput mene koji stavljaju mnogo bezvodnog amonijaka na svoj usev kukuruza“, rekao je Bejs. „Idu na metan, koji krave izbacuju. Znate, AOC [Rep. Aleksandria Ocasio-Cortez, D-NY] je sve pogrešila. Taj metan ne dolazi iz pozadine krava. One ga podriguju”.
Bejs veruje da je era jeftine hrane u prodavnicama završena, ne samo zbog inflacije, već i zbog rastućih ekoloških propisa o poljoprivredi, i kaže da bi Šri Lanka trebalo da bude upozorenje liderima koji žele da eksperimentišu sa proizvodnjom hrane.
„To se dešava kada nemate hranu“, upozorio je Bejs.
Ipak, čini se da Bajdenova administracija ide na farmere. Stiv Miloj, urednik veb-sajta Junkscience.com, piše da nova studija EPA tvrdi da emisije sa farmi, u osnovi prašina sa farme, ubijaju 17.000 Amerikanaca godišnje, isti standardi EPA koji su u suštini ubili industriju uglja.
„To su ljudi koji žele da kontrolišu svaki aspekt naših života, a to uključuje upotrebu energije i hranu“, kaže Miloj. „Oni veruju da je proizvodnja hrane veliki doprinos globalnom zagrevanju, veliki doprinos gasovima staklene bašte, i neće odustati od uništavanja poljoprivrede. Ne vole poljoprivredu”.
Kada je poljoprivreda napadnuta, globalno snabdevanje hranom pati
Bivši američki ambasador u Holandiji Pete Hoekstra kaže da ako holandska vlada dobije ovu bitku protiv sopstvenih farmera – koji su drugi najveći izvoznici poljoprivrednih proizvoda u svetu iza Sjedinjenih Država – to će samo pogoršati globalnu nestašicu hrane.
Hoekstra upozorava: „Holanđani neće iskusiti nestašicu hrane, ali možda će postojati drugi delovi sveta koji hoće, jer znate, ova hrana će nestati”.
Svaki političar koji je spreman da rizikuje snabdevanje hranom u cilju borbe protiv klimatskih promena možda želi da ima na umu Šri Lanku.
MARIO ZNA i GORAN VUJIČIĆ VUYA- Ovo je TREĆI SVETSKI RAT- Stižu HIBRIDNI LJUDI