Koliko dugo će SAD finansirati rat u Ukrajini?
Od januara 2022, SAD su Ukrajini dale više vojne pomoći nego sve druge zemlje zajedno. U stvari, na SAD otpada 63% ukupne vojne pomoći Ukrajini. (Takođe je dala veliku količinu nevojne pomoći, iako ne toliko kao EU.) I nastavlja da pruža zemlji obaveštajne podatke na bojnom polju u realnom vremenu.
Dovoljno je reći da je američka vojna pomoć bila ključna za ratne napore Ukrajine.
Tokom prvih šest meseci sukoba, Amerikanci su u celini veoma podržavali politiku svoje vlade. Ipak, do septembra se mišljenje promenilo. U istraživanju Pew Research tog meseca, 20% je reklo da SAD pružaju „previše“ podrške naspram samo 18% onih koji su rekli „premalo“.
Kako sada stvari stoje? Najnovije ankete pokazuju da je značajan deo Amerikanaca i dalje posvećen vojnoj pomoći, iako je sve veći broj skeptičan. Evo grafikona koji prikazuje najnovije podatke iz Pew Research-a:
26% Amerikanaca sada kaže da SAD pružaju „previše“ podrške naspram samo 20% onih koji kažu „premalo“. S druge strane, procenat koji kaže ili „otprilike“ ili „premalo“ je i dalje veći od procenta koji kaže „previše“. Samo među republikancima postoji pluralitet koji kaže „previše“.
Još jedan koristan izvor podataka javnog mnjenja je istraživanje ključnih pitanja Univerziteta Merilend. Najnovija takva anketa, završena početkom aprila, potvrđuje da više Amerikanaca sada smatra da je trenutni nivo podrške „previše“ nego što smatra da je „premalo“. Međutim, to takođe potvrđuje da su oni koji smatraju da je to „previše“ i dalje brojčano nadjačani od onih koji smatraju da je „premalo“ ili „otprilike u pravu“.
👉 SZO planira da pokrene globalni digitalni zdravstveni sertifikat https://t.co/eta8MWQh8H
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 12, 2023
Nažalost, Univerzitet Merilend nije postavio ovo pitanje u ranijim anketama, tako da ne možemo pratiti promenu tokom vremena. Jedno pitanje koje su postavili u ranijim anketama je: „Koliku cenu ste spremni da vidite da SAD plaćaju za pomoć Ukrajini?“ Pitanje se odnosi na tri različita potencijalna troška: „više cene energije“, „inflaciju“ i „gubitak života američkih vojnika“.
Na stranu, mislim da bi bilo bolje pitati se o, recimo, novčanoj ceni vojne pomoći ili riziku od katastrofalne eskalacije – s obzirom na to da troškovi Amerikanaca u smislu viših cena energenata i inflacije nisu bili naročito veliki, i tamo (barem zvanično) nije ubijen nijedan američki vojnik. U svakom slučaju, evo grafikona koji pokazuje procente koji su rekli da bi platili „puno“ u svakom slučaju:
Sve tri linije su sada na najnižim tačkama od početka sukoba (mada treba napomenuti da je zelena linija dostigla isti nivo u maju 2022). Plava linija pokazuje najveći pad: u martu 2022. 35% Amerikanaca je reklo da bi bilo spremno da plati „mnogo“ u smislu viših cena energije za podršku Ukrajini; godinu dana kasnije, samo 16% kaže da je spremno.
Ove brojke pokazuju da spremnost Amerikanaca da podrže Ukrajinu nije neograničena. Mada ako se početna faza ukrajinske toliko očekivane kontraofanzive pokaže uspešnom, moguće je da će se sve linije ponovo povećati, mada je to malo verovatno.
Nulta Tačka/TheDailySceptic